Rehberlik

7’den 8’e Geçenlere Yaz Önerileri

Neler yaparak yazı daha verimli hale getirebilirsiniz, birlikte öğrenelim

7’den 8’e Geçenlere Yaz Önerileri

Neler yaparak yazı daha verimli hale getirebilirsiniz, beraber öğrenelim

7’den 8’e Geçenlere Yaz Önerileri

7.sınıf bitti ve belki de hayatınızdaki ilk gerçek maraton bu sene başlayacak. Uzun ve zorlu bir yolculuk olan LGS hazırlık süreci birçok öğrencinin daha başlamadan korkulu rüyası diyebiliriz. Bu süreç fedakarlıklar yaparak ve çok çalışarak geçecek. Sınav sürecinin sonunda sevinen siz olmak istiyorsanız; çalışmaya karar verip, elinizden gelenin en iyisini yapmak için çabalamanız gerekir. 8.sınıfa geçen öğrencilerin en büyük kaygısı 8.sınıfa kadar geçen sürede sahip oldukları bilgilerin yetersiz kalmasıdır. Neticede sınavın amacı bilginizi ölçmek. Yaz tatili öğrencilerin ve velilerin biraz dinlendiği geri kalan sürede yol haritası belirlediği ve hazırlıklarını programlama sürecidir. Hayallerinizde size eşlik eden eğitim hayatınızla ilgili hem dinlenme hem araştırma hem de çalışma vakti. Yazımızda 7’den 8’e geçenlere yaz önerileri vererek az da olsa hazırlık sürecinde yanlarında olduğumuzu hissettirmeyi hedefledik.

Psikolojik Olarak Hazır Mısınız?

7.sınıfı tamamladınız ve bu zamana kadar edinmiş olduğunuz çalışma alışkanlıklarınızın ne kadar doğru olduğunu, içlerinde 8.sınıfta sizi zorlayabilecek olanları var mı, öncelikle gözden geçirmelisiniz. Ardından erken başlamanın bir kazanım olacağını unutmadan bir çalışma programı çıkarmaya başlamalısınız. Erken çalışma programı ile çalışmaya başlayan öğrenciler yaz sonu çalışmaya başlayan öğrencilere göre çok daha hızlı yol almış olur. Çalışma programınızı başlatmak için acele etmelisiniz. Aksi takdirde sizden önce çalışmaya başlayanları gördüğünüzde çıkardıkları netler karşısında hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bu durum daha yolun başında motivasyonunuzun düşmesine sebep olur. 7’den 8’e geçenlere yaz önerileri arasında olan motivasyon defteri en büyük yardımcınız olacaktır. Süreçte karşınıza çıkabilecek tüm detayları önceden öğrenerek, öncelikle psikolojik olarak hazır olmaya özen göstermelisiniz. Moral ve motivasyon sınav sürecinin en önemli unsurudur. Kaygılarınızı kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Sınavın hayati olmadığını ama iyi bir çalışma programı ile hayatınızda başarıya giden bir yol açtığını unutmamalısınız!

7.Sınıf Bitti Artık 8.Sınıftasınız!

Yaz döneminin başlaması ile öğrenciler 7.sınıfı tekrar etmeli miyim sorularını sormaya başlıyor. 7.sınıf bitti artık 8.sınıftasınız. Bu zamana kadar temel eksikleriniz yoksa, hakimiyetinizin az olduğunu düşündüğünüz konuların üstünden geçebilirsiniz, bütün konuları tekrar etmek zaman kaybı olacaktır. 8.sınıf derslerine ve LGS’de çıkacak sorulara odaklanmalısınız.

Sadece Çalışmak Yeterli Değil Kitap Okumalısınız

Sınava hazırlanmak için bir çalışma programı çıkarmanız gerekecek. Bu program tek başına yeterli olmayacaktır. Doğru anlamak ve anladığınızı yorumlamak için kitap okumak şart. Sınav hazırlık sürecinizin içine günlük kitap okuma süre hedefinizi de eklemelisiniz. Her gün kitap okumaya ayıracağınız süre kadar, ne tür kitaplar okuyacağınızda önemlidir. Seçtiğiniz kitaplar gelişimize katkı sağlaması için çeşitlilik göstermelidir. Öykü, roman olabileceği gibi makale, köşe yazısı da seçmelisiniz. Farklı alanlar ve farklı yazılar okumanız kelime haznenizi geliştirir. Okuduğunuzu daha hızla anlamaya başlar ve daha hızlı yorum yapma yeteneği geliştirirsiniz. Okuduğunuz yazılardan öğrendiğiniz yeni kelimelerden yola çıkarak, yazı yazmayı denemelisiniz. Zaman zaman yazmak, anlamayı geliştiren ve yeni öğrenilen kelimelerin kalıcı olmasını sağlayan güzel bir yöntemdir. 7’den 8’e geçenlere yaz önerileri arasında kitap okumak belki de en önemli önerilerden biridir.

Tatil de Hakkınız!

Yaz tatilinin öğrenme üzerindeki etkisi birçok araştırmanın konusu olmuştur. Eğitimcilerin ve ebeveynlerin öğrenme sürecinde yaz tatilinin olumsuz etkileri üzerine kaygıları vardır. Bunlardan en önemlisi uzun bir tatil süreci geçiren öğrencilerin yeni eğitim dönemine alışmalarının zor olması, konuları unutmaları ve tekrar için ek bir destek gerektirmesidir. LGS maratonuna girecek öğrenciler için yaz tatili çok daha değerlidir. Çünkü hem biraz dinlenmeleri hem de kısa süre içinde geçmişten gelen temel eksikleri varsa tamamlamaları ve yeni döneme hazırlanmaları gerekmektedir. Çok iyi öğrenilmemiş bilgiler, yaz tatilinde genellikle unutulur. Beynimiz de tıpkı kaslarımız gibi çalıştıkça güçlenir ve daha verimli hale gelir. Beynin aktif olması kapasiteyi de olumlu yönde etkileyecektir. Yapılan araştırmalarda zekâ; genetik ve çevresel faktörlerin birleşimi olarak tanımlanmaktadır. Genetiğin yanı sıra doğru organize edilmiş çevresel faktörler ile başarıyı arttırmak mümkündür. Herkesin zaman zaman küçük molalara ihtiyacı olur. LGS’ye hazırlanacak öğrencileri kısa bir yaz tatili bekliyor olsa da sınav sonrası kazanımlarını düşündüklerinde kısa süreli ama keyifli bir tatil organize edebilirler. 7’den 8’e geçenlere yaz önerileri içinde önemli bir yer tutan dinlenme için az bir zaman ayırsanız da sevdiğiniz çevrede sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek çok keyifli olacaktır. 

Aileleri de Unutmadık!

7’den 8’e geçenlere yaz önerileri içinde bu sürecin bir parçası olan aileleri de unutmadık. Öğrencilerin sınav başarısını gelecek planı olarak değerlendirmeleri, üzerlerinde baskı oluşmasına sebep oluyor. Anne babalar LGS sürecini konuşurken olumsuz tüm yorumlardan ve yargılardan uzak durmalıdır. Çalışma temposu zaman zaman yorucu olacaktır. Performansları aylar içerisinde değişebilir. Bu durumlarda eleştirmek yerine, onlara iyi gelecek aktiviteler neler olabilir diye araştırmalar yapılmalıdır. Yaratılacak olanaklar ve olumlu yönlendirmeler motivasyonlarının artmasını sağlayacaktır. Çocuklar ailelerini mutlu etmek isterler. Ailelerinin olumlu geri dönüşleri iyi hissetmelerini sağlar. 7’den 8’e geçenlere yaz önerileri yapan anne babalar, doğru davranışlar konusunda çocuklarını yönlendirmeli ve yüreklendirmelidir. LGS dönemi ergenlik dönemi ile çakıştığı için öğrencilerin çoğu zor bir süreç geçirir. Ailelerin bu süreci yakından yaşayan kişiler olarak unutmamaları gerekir. Sınav sürecinde karşılaşabilecekleri davranışları değerlendirirken dikkatli ve anlayışlı davranmaları önemlidir. Büyümenin beraberinde getirdiği zorluklarla, sınav dönemini iç içe yaşamanın yükünü omuzlarından almaya çalışmanız bile kaygılarını hafifletecektir. Çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz, ilgi ve yeteneklerine uygun olduğunu düşündüğünüz okulları araştırabilir, hedef belirlemelerine destek olabilirsiniz. Bu süreçte MEB tarafından ve okullarınızdan bildirimler yapılacaktır. Yakından takip etmeli ve mutlaka her konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sınav hazırlığı için yıl içerisinde ihtiyaç duyacağınız kitaplar, soru bankası, başarı denemeleri olacaktır. Yayınları takip etmeli mümkün olduğunca fazla kaynak hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Unutmayın başarıya giden yolda en büyük destekçileri sizlersiniz!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

7’den 8’e geçenlere yaz önerileri içinde kitap okumanın önemi nedir?

Doğru anlamak ve anladığınızı yorumlamak için kitap okumak şart. 7’den 8’e geçenlere yaz önerileri içinde günlük kitap okumayı önemsemeli, süre hedefinizi de eklemelisiniz. Her gün kitap okumaya ayıracağınız süre kadar, ne tür kitaplar okuyacağınız da önemlidir.

7’den 8’e geçenlere yaz önerileri içinde dinlenmenin önemi nedir?

7’den 8’e geçenlere yaz önerileri içinde önemli bir yer tutan dinlenme için az bir zaman ayırsanız da sevdiğiniz çevrede sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek çok keyifli olacaktır. LGS’ye hazırlanacak öğrencileri kısa bir yaz tatili bekliyor. Sınav sonrası kazanımlarını düşündüklerinde kısa süreli ama keyifli bir tatil organize edebilirler.

7’den 8’e geçenlere yaz önerileri içinde ailelerin nelere dikkat etmesi gerekir?

7’den 8’e geçenlere yaz önerileri yapan anne babalar, doğru davranışlar konusunda çocuklarını yönlendirmeli ve yüreklendirmelidir. Yayınları takip etmeli mümkün olduğunca fazla kaynak hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Performansları aylar içerisinde değişebilir, bu durumlarda eleştirmek yerine, onlara iyi gelecek aktiviteler neler olabilir diye araştırmalar yapılmalıdır.

TOP