Rehberlik

Başarıya Ulaşmak İçin 10 Altın Kural

Başarılı olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Başarıya Ulaşmak İçin 10 Altın Kural

Başarılı olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Başarıya Ulaşmak İçin 10 Altın Kural

Başarı; kişinin kendi için belirlediği bir eylemi, bir zaman dilimi içinde tamamlamasıdır. Başarı aynı zamanda bir hedefi gerçekleştirmiş olmak anlamını da taşımaktadır. Başarılı olmak ve belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için öncelikle motivasyonumuz yüksek olmalıdır. Aynı zamanda belirlediğimiz hedefle ilgili bilgi ve gerekli donanıma sahip olmalıyız. Hedefimize ulaşıncaya kadar gerekli olan isteği ve performansı gösterebilmeliyiz. Başarıya ulaşma sürecinde zaman zaman kendimizi analiz etmeli eksiklerimiz varsa tamamlamak için zaman kaybetmemeliyiz. Başarının tanımı kişiden kişiye değişir. LGS’ye hazırlanan bir öğrenci için iyi bir okul kazanmak, öğretmen için başarılı bir öğrenci yetiştirmek, doktor için hastasını iyileştirmek birer başarı örneğidir. Önemli olan hedefleri gerçekleştirmeye çalışırken; huzurumuzdan, yaşam sevincimizde, sağlığımızdan ödün vermemektir. Yazımızda başarıya ulaşmak için 10 altın kural nedir, bahsetmek istedik.

  1. Hedef Belirleyin

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasında ilk basamak hedef belirlemektir. Başarıdan söz edebilmek için gerçekleştirilmesi planlanan bir eylemin varlığından bahsetmek gerekir. Bu eylemi belirli bir süre içinde hayata geçirmek hedefe ulaşmaktır. Başarıya ulaşabilmek için hedeflerinizi net olarak belirlemeniz gerekir. Hedeflerinizi belirledikten sonra zamanlama sıralaması yapmalı, ardından gerçekleştirmek için harekete geçmelisiniz.

  1. Ne İstediğinizden Emin Olun

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural içinden ikinci adım ne istediğinizden tam olarak emin olmanızdır. Hayattan beklentilerinizin neler olduğunu iyi belirlemeniz, hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda işinizi kolaylaştırır. Ne istediğinizden emin olduğunuzda; enerji dolu, cesur, istekli ve öz güveniniz yüksek olur. Tüm bunlar hedefinize başarıyla ulaşmanız için yardımcınız olacak önemli unsurlardır. Hazırlıklarınızı yaparken, isteklerinizle ilgili araştırmalar yapabilirsiniz. Okulları gezebilir, öğrencilerle sohbet edip bilgi alabilirsiniz. Aldığınız fikirler isteklerinizi değiştirebilir. Geç kalmadan doğru kararı vermiş olursunuz.

  1. Gelecek Planları Yapın

Başarıya ulaşmak çoğu zaman uzun ve meşakkatli olur. Başarıya giden yolda birçok zorluk ve engelle karşılamanız mümkündür. Önemli olan karşınıza çıkacak olumsuzluklar karşısında nasıl davrandığınızdır. Başarıya ulaşmak için 10 altın kural içinde gelecek planları yapmak tam da bu nedenle oldukça önemlidir. Başarıya ulaşmak için hedefinizi belirledikten sonra sürecin tüm bileşenlerini hesaba katmanız gerekir. Yaşanma ihtimali gördüğünüzü olumsuzluklar için birer çıkış planı hazırlamanız hem zaman yönetiminizi bozmayacak hem de motivasyonunuzun düşmesine izin vermeyecektir. Başarıya ulaşmak için hedeflerinizi oluştururken, artı ve eksi yönlerini gözden geçirerek hazırlık yapmak pozitif yönde kazanç elde etmenizi sağlar.

  1. Zaman Yönetimi Yapın

Başarıya ulaşmayı hedeflediyseniz zamanınızı etkin kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Zamanı etkin kullanmak iyi bir planlama yapmaktan geçer. İyi bir planlama yaparken önceliklerinizi iyi belirlemelisiniz. Hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini, hangi soru bankası çözümlerini yapmanız gerektiğini tamamen öncelik sırasına göre belirlemelisiniz. Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasında zaman yönetimi oldukça önemlidir. Planlamadan harekete geçildiğinde birçok iş aksayabilir, öncelik sırası belirsiz olduğu için eksiklikler oluşabilir. Buna izin vermemek için iyi bir planlama yapmanız gerekir. Özellikle LGS hazırlık süreci çalışma programı iyi planlanmazsa başarıya ulaşmak zorlaşır. Zaman yönetiminizi hazırlarken, tamamen kendi davranış şeklinize uygun olarak hazırlamaya özen göstermelisiniz.

  1. Hatalarınızdan Ders Çıkartın

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasından hatalardan ders çıkarmak, istenen hedefe kısa sürede ulaşmanın yollarından biridir. Başarıya ulaşmaya çalışırken hatalar yapabilirsiniz. Önemli olan hatalarınızın neler olduğunu görmek ve düzeltmek için çaba sarf etmektir. LGS hazırlık sürecinde haftalık programınız içinde yer alan başarı denemeleri sayesinde hatalarınızın ne olduğunu ve nelerden kaynaklandığını tespit edebilirsiniz. Hatalarınıza geri dönmek, aynı hataları bir daha tekrar etmemenizi sağlayacaktır. Unutmayın hatadan korkmamalı, hatanın tekrar etmesinden korkmalısınız!

  1. Disiplin Şart

Başarılı olmanın yollarından biride disiplinli olmaktır. Başarıya ulaşmak için bazı fedakarlıklar yapmanız gerekebilir. Ders çalışmak için erken saatlerde kalkmanız gerekebilir veya geç saatlere kadar ders çalışmanız, ödev yetiştirmeniz gerekebilir. Bu durum sizi yorabilir. Ancak hiçbir zaman hedefinize giden yoldan ödün vermemelisiniz. İstikrarlı, kararlı ve disiplinli olduğunuz sürece tüm bu zor zamanlar geçtiğinde başarının tadını çıkaracağınızı unutmayın. Disiplini ve sürekliliği sağladıktan sonra çalışmalarınızda daha başarılı olursunuz. Ders çalışırken disiplin sağlamak istiyorsanız, dikkatinizi dağıtan tüm etkenleri etrafınızdan uzaklaştırmanız gerekir. Disiplin eksikliği yaşadığınızı düşündüğünüz zamanlarda, kendinize hedeflerinizi hatırlatmalısınız.

  1. İletişim Kurun

Başarılı insanların ortak özelliği iletişim yönlerinin kuvvetli olmasıdır. Bu sebeple başarıya ulaşmak için 10 altın kural için iletişim kurma becerisi önemli bir yere sahiptir. İletişim halinde olduğunuz kişilerin tutumları da önemlidir. Özellikle sınav hazırlık sürecinde olumlu fikirler paylaşan kişilerle iletişim halinde olmanız motivasyonunuzun yükselmesini sağlar. Öğretmenleriniz ve ebeveynleriniz ile de iletişiminizin iyi olması için çaba sarf etmelisiniz. Böylece sizin için yardımcı olmaya çalışırken tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu daha iyi belirleyebilirler.

  1. Değişimden Korkmayın

Hızla değişen, her geçen gün yeniliklerle karşılaştığımız bir dünyada yaşıyoruz. Değişime ayak uydurmak bizim elimizde. Teknolojinin sunduğu imkanlardan ihtiyacınız dahilinde yaralanmak, başarılı olma yolunda önemli bir adım olacaktır. Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasında değişime ayak uydurmak, hedeflerine hızla ilerleyen kişiler için bulunulmaz bir fırsattır.

  1. Kendinize Güvenin

Kendinize olan inancınız tam olmalı. Başarılı olmak için kendinize olan güveniniz ve inancınız yüksek olmalı. Siz kendinize inanmazsanız başkalarının inanmasını bekleyemezsiniz. Kendinize olan inancınız sayesinde motivasyonunuz düştüğü an kendinizi en iyi siz yardımcı olursunuz.

  1. Harekete Geçin

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural içinde sonuncusu; başarıya ulaşmak için tüm etkenleri bir araya getirdikten sonra doğru zamanda harekete geçmektir. Doğru zamanda doğru bir planlama ile harekete geçtiğiniz zaman başarıya ulaşmak kaçınılmazdır. Artık tek ihtiyacınız olan başarılı olmak için o adımı atmak!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasında zaman yönetiminin önemi nedir?

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasında ekin bir zaman yönetimi oldukça önemlidir. İyi bir planlama ile önceliklerinizi belirlemelisiniz, öncelik sırasına göre uygulamaya geçmelisiniz. Planlama yapmadan çalışmaya başladığınızda işleriniz aksayabilir, öncelik sırası belirsiz olduğu için eksiklikler ortaya çıkabilir, buna izin vermemelisiniz.

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasında kendine güvenin önemi nedir?

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasında yer alan kendine güven, motivasyonunuzun yüksek olmasını sağlar. Kendinize olan güveniniz tam olduğu sürece, kendinize en iyi siz yardım edebilirsiniz. Başarıya ulaşan insanların ortak özelliklerinden biri kendilerine olan inançlarıdır.

Başarıya ulaşmak için 10 altın kural arasında gelecek planları yapmanın önemi nedir?

Başarıya ulaşmak çoğu zaman uzun ve yorucu bir süreçtir. Başarıya giden yolda birçok zorluk ve engelle karşı karşıya kalabilirsiniz, önemli olan karşınıza çıkacak olumsuzluklar karşısında nasıl bir tutum sergilediğinizdir. Başarıya ulaşmak için 10 altın kural içinde gelecek planları yapmak, bu sebeplerle oldukça önemlidir.

TOP