Rehberlik

Çalışma İsteği Nasıl Sağlanır?

Çalışma isteğini sağlamak için neler uygulanmalıdır?

Çalışma İsteği Nasıl Sağlanır?

Çalışma isteğini sağlamak için neler uygulanmalıdır?

Çalışma İsteği Nasıl Sağlanır?

Birçok öğrencinin yaşadığı ortak sorunlardan biri çalışma isteğinin bir türlü gelmemesidir. Öğrencilerden genellikle ders çalışma isteğim yok, ders çalışmaktan çok sıkılıyorum, anlamıyorum, yapamıyorum gibi ifadeler duyulur. Çalışmadan başarılı olmak gibi bir şansımız olmadığı için çalışmak için harekete geçmek şart. İhtiyacınız olan zamanlarda normalden daha fazla ders çalışmanız gerekebilir. Yaptığınız çalışmalar sonucunda sınavlardan başarılı olacağınızı ve kendiniz için neler yapabileceğinizi düşünmeniz önemli. Başarı kazanmanız sonucunda yaşayacaklarınızı hayal etmek, çalışmaya olan ilginizin artmasını sağlar. Düzenli ve planlı ders çalışmanın sonucunda sınavlardan başarı kazanmak harika bir duygudur. Özellikle LGS, üniversite sınavı gibi belirleyici sınavlar sonucunda başarı kazandığınızda, iyi bir lisede okuma şansı veya istediğiniz mesleği tercih etme şansı yakalayacaksınız. Yazımızda çalışma isteği nasıl sağlanır, sizler için araştırdık. Birlikte inceleyelim.

Vakit Kaybetmeyin Eyleme Geçin

Çalışma isteği nasıl sağlanır sorusuna ilk verilecek yanıt vakit kaybetmeden eyleme geçmektir. Birçok insanda eyleme geçmek için istek gelmesini beklemek gibi beklentiler vardır. Aslında harekete geçip yaptığınız işe konsantre olduğunuzda istek kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bazen istemeyerek çalıştığınız ders, kendiliğinden isteyerek çalışmaya başladığınız bir ders haline gelebilir. Bu sebeple çalışmak için vakit kaybetmeden eyleme geçin, kendinizi başlamak için zorlamak, sonrasında yeni alışkanlıklar edinmenize fayda sağlayabilir.

Hedefinize Odaklanın

Hedefiniz varsa çalışmak için sebebiniz de var demektir. Öncelikle nereye gideceğinize karar vermelisiniz, ardından harekete geçmek için istek oluşmuş olacak. Hedefinizi güçlü temeller üzerinde inşa etmeye gayret gösterin. Eğitim almayı düşündüğünüz liseyi ziyaret edebilir, öğrenim gören öğrencilerin fikirlerini alabilirsiniz. Kısa süreli hedefler için daha iyi konsantre olunur. LGS gibi uzun soluklu hedefler için ara hedefler belirlemeniz faydalı olur. Bu süreçte günlük, haftalık, aylık hedefler belirleyerek; bitirmeniz gereken konular, çözmeniz gereken soru adetleri, başarı denemeleri gibi basamakları adım adım gerçekleştirmelisiniz. Böylece çalışma isteği nasıl sağlanır sorusuna daha iyi yanıt bulabilirsiniz.

Çevrenize Dikkat Edin

Çevrenizdeki arkadaşlarınızın çalışmaktan keyif alan, belli bir disipline sahip, birlikte çalışabileceğiniz insanlar olmasına özen gösterin. Arkadaşlarınızla küçük yarışmalar yapabilirsiniz, kendinizi yarış atmosferine sokmak çalışma isteğinizi arttırır. Konuları tartışabilir, çalışma isteği nasıl sağlanır sorusuna birlikte yanıtlar arayabilirsiniz. Bunlar dışında dinlenme zamanlarında görüştüğünüz arkadaşlarınızla sınav hakkında konuşmamaya da özen göstermelisiniz. Dikkatsiz kurulan, olumsuz cümleler çalışma isteğinizi azaltabilir.

Zihniniz Temiz Olsun

Aklınızda sürekli planlı ve düzenli bir çalışma programı ile geleceğinize dair güzel adımlar atma şansına sahip olabileceğiniz düşüncesi gelmeli. Zihninizi bu yönde şartlandırın ve olumsuzlukları barındırmayın. Başarılı bir sonuçla karşılaştığınızda nasıl bir kutlama yapacağınızı düşünmek, kendinizi gelecekte nerede gördüğünüzle ilgili düşünceler çalışma isteğinizi arttırır.

Başarıya Ödül Başarısızlığa Ceza Uygulayın

Belirlediğiniz günlük, haftalık veya aylık hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Bu ödüller sizin tek başınıza veya sevdiklerinizle yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler olmasına özen gösterin. Bunu aileniz de organize edebilir isterseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Hedeflerinizi gerçekleştiremediğiniz zamanlarda veya hata yaptığınız zamanlarda ufak cezalar uygulayabilirsiniz. Örnek olarak günlük çözmeniz gereken soru sayısına ulaşmadığınızda o gün seyretmeyi planladığınız televizyon programını seyretmeyerek, kendinizi bir sonraki gün belirlediğiniz hedefe hazırlayın. Arkadaşlarınızla buluşmak gibi bir planınız varsa iptal edin. Çalışma isteği nasıl sağlanır sorusunun önemli bir yanıtı da kendi kontrolünüzü sağlayarak, ceza ve ödül uygulamalarını göz ardı etmemenin gerekliliğidir.

Bir Kontrol Mekanizması Belirleyin

Çalışma isteği nasıl sağlanır gibi bir soruya farklı bir yaklaşımda ekleyebilirsiniz. Sizin çalışma koşullarınızı bilen, sizi çok iyi tanıyan, zaman zaman çalışma performansınız hakkında yorum yapabilen, hedeflerinizi nasıl gerçekleştirdiğinizi ölçen ve gerekli eleştirileri yaparak, taktik ve tekniklerle sizi yönlendiren bir kontrol mekanizması belirleyin. Bir eğitimci bakış açısı da çalışma iradenizi güçlendirir. Bu kişi, sizin üzerinizde etkisi olan sözlerini dikkate aldığınız bir büyüğünüz, aile bireyiniz olabileceği gibi bir öğretmeniniz de olabilir. Özellikle bu belirlediğiniz kişinin sizi denetleme görevi önemli bir yere sahiptir.

Ümitsizliğe Yer Vermeyin

Bazen bunalabilir, ümitsizliğe kapılabilirsiniz. Zaman zaman karamsarlık içine düşmeniz olağan bir durumdur. Bazı dönemlerde aksilikler ve başarısızlıklar artarda gelebilir. Böyle zamanlarda ayakta kalmasını becerebilenler diğer LGS adaylarına karşı önemli bir avantaj elde ederler. Bırakmak, kaçmak, pes etmek herkesin kolaylıkla yapabileceği davranışlarıdır. Ancak karşılaştıkları sorunlarla mücadele etme becerisini gösterenler hem bu sınav sürecinde hem de yaşamın diğer alanlarında başarıyı elde edebilirler. Unutmayın ki tarih boyunca başarı hikâyeleri yazanlar, başarısızlıklarından ve hatalarından ders çıkarmayı başarabilenler arasından çıkmıştır.

Sıkıntılarınızı Paylaşın

Sınavı sadece hazırladığınız çalışma programına uyan bir tempoyla çalışarak, başarılı bir şekilde atlatmak zordur. Bedensel ve ruhsal sağlığınızda oldukça önemli başarı etkenlerindendir. LGS çalışma süreci içinde dertlerinizi, sıkıntılarınızı, bunaldığınız anlarınızı paylaşmak isteyeceğiniz anlar olacaktır. Böyle anlarda sıkıntılarınızı gönlünüzce paylaşabileceğiniz, konuştukça rahatlayacağınız kişiler ile iletişim halinde olmalısınız. Belirlediğiniz bu kişi ya da kişiler, ailenizden olabileceği gibi, arkadaş çevrenizden veya öğretmenlerinizden biri de olabilir. Çalışma isteği nasıl sağlanır sorusuna birlikte yanıt bulma şansı yakalarsınız.

Rol Model Belirleyin

Kendinizi bir robot gibi göremezsiniz. Tabii ki zaman zaman çalışma isteğiniz azalacak, motivasyonunuz eksilecek, performansınız azalacaktır. Böyle dönemlerle karşılaştığınız zamanlarda konuşmasıyla etkileyen, çalışma isteğinizi arttırdığına inandığınız, iradenize güç veren bir rol model belirlemeniz size yardımcı olur. Bu kişi yakından tanıdığınız sohbet edebileceğiniz başarılı bir insan olabileceği gibi tanımadığınız bir ünlü de olabilir. Başarı hikâyesini inceleyerek, gittiği yolları takip etmeyi deneyebilirsiniz. Her zaman bir rol model belirlemek işe yarar. Bazı kişiler konuşma ve davranışıyla sizin üzerinizde etki yaratır. Onunla çok kısa bir süre bile olsa sohbet etmeniz çalışma isteği nasıl sağlanır sorusuna aradığınız yanıtın cevaplarından birini almanızı sağlayabilir.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Çalışma isteği sağlamak için hedefe odaklanmak ne ifade eder?

Çalışma isteği nasıl sağlanır sorusuna önemli yanıtlardan biri hedefiniz varsa çalışmak için sebebiniz olduğu görüşüdür. Önce kendiniz için ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz, sonrasında harekete geçme isteği ortaya çıkacak. Hedefinizi güçlü, uygulanabilir ve sürekliliği sağlanabilecek şekilde oluşturun.

Çalışma isteği sağlamak için ümitsizliğe yer vermemek ne ifade eder?

Çalışma isteği nasıl sağlanır diye düşündüğümüzde vereceğimiz yanıtlardan biri ümitsizliğe yer olmadığıdır. Bazı dönemlerde bunalabilir, ümitsizliğe kapılabilirsiniz, karamsarlık içine düşmeniz olağan normal biri durumdur. Böyle zamanlarda ayakta kalmak için çaba sarf edenler diğer LGS adaylarına karşı önemli bir adım önde yol alır.

Çalışma isteği bir kontrol mekanizması belirleyerek nasıl sağlanır?

Çalışma isteği nasıl sağlanır sorusuna farklı bir yaklaşım olan kendinize yardımcı olacak bir kontrol mekanizması belirlemekle çözüm bulabilirsiniz. Sizin çalışma temponuzu bilen, sizi yakından tanıyan, zaman zaman çalışma performansınız hakkında fikirler üreten, taktik ve tekniklerle sizi yönlendiren bir kontrol mekanizması faydalı olur. Belirlediğiniz bu kişi sizi denetleme görevi gibi önemli bir rolü üstlenir.

TOP