Rehberlik

Ders Çalışmaya Konsantre Olmanın Yolları

Ders çalışmaya konsantre olmanın yolları nelerdir, nelerden uzak durmanız gerekiyor? Birlikte öğrenelim.

Ders Çalışmaya Konsantre Olmanın Yolları

Ders çalışmaya konsantre olmanın yolları nelerdir, nelerden uzak durmanız gerekiyor? Birlikte öğrenelim.

Ders Çalışmaya Konsantre Olmanın Yolları

Öğrencilerin son dönemde en büyük sorunlarından biri ders çalışmak için Konsantrasyonu tam olarak sağlayamamalarıdır. Ders çalışmanız gerektiğini bilirsiniz ancak bir türlü derse başlayacak enerjiyi kendinizde bulamazsınız. Bu durum karşısında neler yapılması gerektiği iyice düşünülmelidir. Konsantrasyonu bozan dikkat dağıtıcıları tespit etmek, daha çabuk sıkılmaya sebep olan sorunları araştırmak çalışma sürecinde faydalı olur. Planlama defteri, motivasyonu arttırmak ve konsantrasyonu yüksek tutmak için önemli bir yol göstericidir. Ders çalışmaya Konsantre olmanın en temel unsuru öğrencinin çalışmaya karşı olan tutumudur. Dikkati toplu tutma, yapılan işe odaklanma, bir alışkanlık haline getirilebilir. Tüm bunlar zamanla kazanılabilen ve geliştirilebilen alışkanlıklardır. Yazımızda ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları nelerdir, çalışma esnasında nelere dikkat edilmeli, nelerden uzak durulmalıdır, sizler için araştırdık. 

     1. Çalışma ortamınızı düzenleyin; öncelikle çalışma ortamınızı etkin ve hızlı öğrenmeye uygun hale getirin. Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında çalışma ortamının düzeni oldukça önemlidir. Çalıştığınız ortam sessiz, dikkat dağıtıcılardan uzak sizin belirlediğiniz herhangi bir yer olabilir. Bazen kütüphane bazen odanız bazen de açık alanda ders çalışmaya daha iyi Konsantre olabilirsiniz. Zaman zaman çalışma alanınız da değiştirmek, Konsantre olmanızı sağlar. 

     2. Ders Materyallerinizi hazır hale getirin; çalışma süresince ders materyallerine ihtiyaç duyarsınız. Kurşunkalem, silgi, kâğıt ve kalemtıraş gibi her an elinizin altında bulunması gereken malzemelerin ihtiyacınız olandan fazlasını masanızda hazır hale getirin. Böylece ihtiyaç olduğu zamanlarda çalışmanızı bölmek zorunda kalmazsınız.

    3. Çalışma alanınıza yakın bir yerde mola zamanları için atıştırmalık bulundurun; gün içerisinde zaman zaman enerjiye ihtiyacınız olacak. Bazen küçük bir atıştırmalık bazen biraz su içmek daha verimli çalışmanıza destek olur.  Mola zamanları için yer fıstığı, meyve gibi küçük atıştırmalıkları çalışma masanız dışında bir alanda, her an alabileceğiniz şekilde hazır bulundurun. İnsanlar suya her zaman ihtiyaç duyar. Su tüketimi üretkenliğin artmasını sağlar. Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında zaman zaman su yudumlamak Konsantrasyon için önemlidir. Özellikle sınav sürecinde hazır ve paketli gıdalardan uzak durmanızda fayda var. Bu gıdalar hızlı ve kısa süreli enerji vereceği için sağlığınız için uygun değildir.

    4. Giysilerinize özen gösterin; rahat giysiler ile ders çalışmaya özen göstermelisiniz. Sizi sıkan, sentetik ve dar giysiler huzursuz olmanıza aynı zamanda Konsantrasyonu yitirmenize neden olabilir. Sıklıkla giymeyi tercih ettiğiniz, sıkmayacak rahat giyimler ders çalışma sırasında konforunuza destek verir. Aynı şekilde sürekli saçınızı düzeltmekle dikkatinizin dağılmasına neden olmamak için saçlarınızın gözünüzün üstüne düşmeyecek şekilde toplanmış olmasına özen gösterin.

    5. Çalışma zamanlarında telefonunuzu uzak tutun; Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında dikkat dağıtıcıları uzak durmak önemli bir yere sahiptir. Ders çalışma sırasında telefonunuza gelen bildirimler, arkadaşlarınızın aramaları, ailenizin attığı hatırlatma mesajları Konsantrasyonun bozulmasına neden olabilir. Ailelerinizin veya arkadaşlarınızın size ulaşamayınca endişelenmemesi için önceden çalışma saatlerinizi söyleyebilirsiniz. Telefonunuzu dikkatinizi dağıtmayacak mesafede bir alana bıraktıktan sonra mümkünse sessize alarak çalışmalarınıza başlayın. 

    6. Bilgisayarınızda kapalı kalmalı; bilgisayarla ilgili çalışmalarınızı tamamladıktan sonra bilgisayarınızı kapatmalısınız. Dikkat dağıtıcılar arasında ilk sıralarda yer alan bilgisayar, tablet gibi araçları çalışmalarınız sırasında kapalı tutun. Sadece e-postalarınızı kontrol edip çalışmalara dönmek veya biraz sosyal medya haberlerine göz attıktan sonra çalışma masanıza geçeceğiniz düşünceleri, farkına varmadan uzun bir zaman harcamanıza neden olabilir. Bilgisayarınızı bir araştırma aracı olarak kullanmaya ihtiyacınız olabilir, bilgiyi bulduktan sonra çıktısını alarak uzaklaşmayı sağlayabilirsiniz. Eğer sosyal medyaya bakmaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız, hesaplarınızı bir süre dondurmak işinizi kolaylaştırabilir. Bilgisayarınızı sadece kelime işlemcisi olarak kullanmanız gerekince, internet erişimini kapalı tutmakta iyi bir çözüm yoludur.

    7. Çalışmalarınız için hedefler belirleyin; Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları içinde hedef belirlemek önemlidir. Belirsiz bir çalışma programı odaklanmanızı zorlaştırır. Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirlediğinizde başarmak için Konsantre olmanız kolaylaşır. Günlük ve haftalık programlar oluşturun. Planlarınızı kademli olarak zorlaştırın. Her bir plan tamamlandıktan sonra vakit kaybetmeden yeni bir plan hazırlayın. Planlarınızı gerçekleştirdikçe daha fazla motive olduğunuzu göreceksiniz. 

    8. Kendinizi ödüllendirin; hedeflerinize ulaştıktan sonra kendinize küçük ödüller verebilirsiniz. Ödülleri belirlerken yapmaktan keyif aldığınız fakat çalışmalarınız nedeniyle zaman ayıramadığınız aktiviteleri seçebilirsiniz. Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınız ile görüşebilir, çok istediğiniz ama zamansızlıktan izleyemediğiniz bir filmi izleyebilir, kısa süreli bir gezi organize edebilirsiniz. Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları içinde ödül belirleme, motivasyonu yükselterek çalışma isteği oluşturan başarılı bir uygulama olabilir.

    9. Çalışmalarınızı son dakikaya bırakmayın; çalışmalarını hazırladığınız plana göre devam ettirmelisiniz. Bugün çalışmanız gereken bir dersi başka bir güne ertelemek, zaman kaybı ve Konsantrasyon eksikliğine neden olur. Çalışmalarınızı son güne bırakmadan günü gününe takip etmeye özen gösterin. Planlanan zamandan önce tamamlamak, zaman yönetimi için de oldukça önemli bir unsurdur. Bir sonraki planınızı da bu sayede ertelemek veya değiştirmek durumunda kalmazsınız.

    10. Harekete geçin; Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında en önemlisi harekete geçme anıdır. Harekete geçtikten sonra çalışmalar işin yarısı çözümlenmiş olacaktır. Ancak önemli olan sürekliliği sağlamaktır. Bazen başlamak işin en zor kısmı olabilir, aynı zamanda en eğlenceli kısmı olduğunu da unutmamalısınız. İlk bakışta çalışma planınız gözünü korkutuyorsa, daha küçük parçalara bölerek, bütüne ulaşabilirsiniz. Okunması gereken bir makalenin bir kısmını bugün, bir kısmını da yarın okuyarak tamamlayabilirsiniz. Soru bankası çözümlerken ilk olarak bir ders çözümü ile başlayıp zamanla günlük ders sayısını çoğaltabilirsiniz. Biraz yapmak, hiç yapmamış olmaktan her zaman daha iyidir. Ders çalışma sırasında sıkılmadan hatta bazen eğlenceli hale getirmek konuyu daha kolay anlaşılır hale getirecektir.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında çalışmaları son dakikaya bırakmamanın önemi nedir?

Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında günü gününe çalışmak önemli bir yere sahiptir. Yapmanız gereken işi bir sonraki güne erteleyerek, yapılması planlanan zamanı kaçırarak, programınızın karışmasına neden olabilirsiniz. Zamanınızı başarılı bir şekilde yönetmek için yapılması gereken işi son dakikaya bırakmamaya günü gününe takip etmeye özen göstermelisiniz.

Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında ders materyallerini hazırlamanın önemi nedir?

Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında ders materyallerini masanızda hazır bulundurmak dersinizi bölmenizi engeller. Kâğıt, kalem, silgi gibi materyalleri ihtiyaç duyulandan fazla olacak şekilde hazır bulundurmalısınız. Böylece kâğıt, kalem veya silgi gibi bir ihtiyacınız olduğunda dersi bölmeden ve Konsantrasyonu kaybetmeden çalışmaya devam edersiniz.

Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları arasında kendinizi ödüllendirmenin önemi nedir?

Ders çalışmaya Konsantre olmanın yolları içinde ödül belirleme, motivasyonun yükselmesine yardımcı olur. Bir hedef belirleyin, başarıyla belirlediğiniz zamanda tamamlanması durumunda, kendinizi ödüllendirin. Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınız ile görüşme ayarlayabilir, çok istemenize rağmen zaman ayıramadığınız bir filmi izleyebilir, ailenizle bir gezi organize edebilirsiniz.

TOP