Rehberlik

Ders Dinlerken Dikkati Toplamanın Püf Noktaları

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları nelerdir, nelere dikkat edersek dersi derste öğrenebiliriz?

Ders Dinlerken Dikkati Toplamanın Püf Noktaları

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları nelerdir, nelere dikkat edersek dersi derste öğrenebiliriz?

Ders Dinlerken Dikkati Toplamanın Püf Noktaları

Sınavlarda başarılı olmanın en önemli yolları verimli ve planlı bir çalışma programına uymaktır. Uymanız gereken bir program yoksa verimli ders çalışmıyorsanız zamanınızın çoğunu çalışmakla geçirmenizin büyük bir faydası olmayabilir. İyi bir çalışma programı oluşturmazsanız en kolay konularda bile zorluk yaşayabilirsiniz. Verimli ve etkili bir çalışma yolu belirlediğinizde ise zorlukları daha hızlı aşabilirsiniz. Kendinize en uygun olan çalışma programını hazırlayın. Öncelikle dersi derste dinleyerek işe başlamanız gerekir. Ders dinlerken dikkati toplamak ve derse odaklanmak adım adım başarıya yaklaşmanızı sağlar. Dersi derste dinleyen, düzenli tekrarlarını yapan, soru bankası ve başarı denemeleri ile çalışmalarını tamamlayan öğrenci için başarı kaçınılmazdır. Yazımızda ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları nelerdir, hangi unsurlara dikkat edildiğinde başarıya daha hızla ulaşılır, sizler için araştırdık.

Not Tutmak

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları içinde en önemlilerinden biri not tutmaktır. Öncelikle düzenli not tutmak için takip etmeniz gereken ayrı bir defter olmalıdır. Her ders için özenle ve dikkatle not almaya dikkat edin. Not tutmakta tek başına yeterli değildir, etkili not tutmak gerekir. Etkili not tutmanın da kendi içinde bazı kuralları vardır. Cümleler not defterine maddeler halinde alt alta yazıldığında bir düzen içinde takip etmek kolaylaşır. Temel kavramları atlamadan not almalısınız. Önemli gördüğünüz noktaları renkli kalemle ve büyük harflerle belirtebilirsiniz. Şemalar oluşturmakta etkili not alma yöntemlerinden biridir. Ana hatları kısaltarak şema olarak belirtebilirsiniz. Aldığınız notlar, tekrar aşamasına geçtiğinizde oldukça işinize yarayacak. Aldığınız notları kendi kendinize sesli olarak tekrar etmek bilgilerin daha kalıcı olarak pekişmesini sağlayacak. Not defteriniz üzerinden sorular üretip, sınav için hazırlıklarınızı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Ön Hazırlık

Her ders öncesinde öğretmeninizden dinleyeceğiniz konuya bir göz gezdirip, ufak araştırmalar yapmak ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları arasındadır. Böylece katılacağınız derse daha hazırlıklı olursunuz. Konuyu ders katılımından önce araştırdığınız için derse daha çok odaklanır ve öğretmenin söyleyeceklerini önceden sezmeye çalışabilirsiniz. Böylece ders boyunca dikkatiniz canlı kalır. Derse hazırlık yaparak katılmak, aktif katılım yapmanızı sağlar bu durum da motivasyonu yükseltir. Konuyu araştırırken aklınıza bir sürü soru gelecektir. Bazılarını not alarak, ders esnasında öğretmeninize yönelterek konunun pekişmesine yardımcı olursunuz. Burada tek dikkat etmeniz gereken, öğretmeninizin sözünü kesmeden izin alarak soruları yöneltmektir. Dersi derste öğrenmek için dikkatle dersi dinlemek ve ders öncesinde konuya hazırlık yapmak kazanımlarınızı çoğaltır.

Önemli Noktalara Dikkat Etmek

Öğretmenler ders esnasında önemli gördükleri noktaların altını çizmek için uyarılarda bulunur. Konunun ana fikri hakkında önemli detayları muhakkak dikkatle dinleyin. Sınavlarda karşılaşacağınız sorular genellikle altı önemle çizilen konulardan gelir. Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları içinde altı çizili cümlelere dikkat kesilmek önemlidir. Not defterinize bu kısımları büyük ve renkli harflerle yazın. Öğretmeninizin konuyu anlatırken önemle altını çizdiği noktaların tekrarını muhakkak yapın.

Derse Katılım

Öncelikle derse zamanından önce gelmeye ve öğretmeninizi hazır olarak beklemeye özen gösterin. Öğretmeninizi dinlerken aynı zamanda jest ve mimiklerine de dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda göz kontağı kurmak da ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları içindedir. Böylece hem dinleyecek hem de görsel hafızanız ile bilgilerin zihninize yerleşmesi sağlayacaksınız. Aktif derse katılım önemlidir. Tamamen öğrendiğinizden emin olana kadar aklınıza takılan soruları sorun ve fikirlerinizi sınıf ile paylaşın. Beyin fırtınası yaratmak kalıcı öğrenmede önemli role sahiptir. Uzaktan eğitim de aynı şekilde aktif katılımda bulunmaya özen göstermelisiniz. Aktif katılım sayesinde hem dikkatiniz dağılmaz hem de motivasyonunuz yüksek olur.  Böylece başarılı olma yolunda hızlı adımlar atmış olursunuz.

Zihnin Temiz Olması

Öncelikle karşılaşacağınız derse karşı zihninizde olan ön yargıları veya kötü düşünceleri temizleyin. Her ders ilk bakışta gözünüzü korkutabilir. İlginizi ve dikkatinizi tam olarak anlatılan konuya verdiğinizde göründüğü kadar zor olmadığını fark edersiniz. Ders öncesinde yaşadıklarınızı veya yapmanız gereken planları ders sonrasına bırakın. Ders esnasında farklı düşünceler ile meşgul olmak verimsiz bir zaman geçirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Ders sırasında konuşmadan tamamen derse odaklanmak ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları arasında yer alır. Çevrenizden gelen dikkat dağıtıcıları engellemeye özen gösterin. Zihnin temiz olması, etkili öğrenme için oldukça önemlidir. 

Odaklanmak

İyi bir dinleyici olmanın en önemli yolu yaşadığınız ana odaklanmaktır. Aynı zamanda ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları içinde de önemli bir yere sahiptir. Dikkat ve konsantrasyonunuzu güçlü tutmaya özen göstermelisiniz. İnsan beyni bir dakikada en çok 250 kelimelik konuşmayı anlama yetisine sahiptir. Genellikle normal hızda anlatan bir konuşmacı, bir dakikada 40 -70 kelime konuşur. Arada kalan boşluklarda dikkat dağılabilir.  Beynin düşünme hızı, konuşma hızına göre dört kat daha yüksektir. Bu sebeple dinleme sırasında dikkatinizin dağılması normaldir. Öğretmeninizi dinlerken, anlattıklarından sorular çıkartarak boşluklarda dikkatinizi daha hızlı toplayabilirsiniz. Böylece tam olarak odaklanma gerçekleşir ve etkin öğrenme meydana gelir.

Hedef Belirlemek

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları içinde bir amacın varlığı oldukça etkilidir. Hedef belirlemenin en önemli faydası çalışmalara anlam kazandırması ve verimli bir hale gelmesini sağlamasıdır. Derste dinlediklerinizin bir şey için gerekli ve değerli olduğunu bilmek, daha fazla motive olmanızı sağlar. Bu durum da daha çok çalışmanız için zemini hazır hale getirir. Mutlu ve huzurlu bir yaşamın en temel özelliği anlamlı ve değerli görülen çalışmalara verilen önemdir. Size anlamlı gelen amacı olan her bilgi daha etkili olarak zihninize yerleşir. Bilgilerin kalıcı olması başarınızı arttırır. Dolayısı ile yaşamınızı sağlam bir temel üzerine inşa etmiş olursunuz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları içinde yer alan not tutmanın önemi nedir?

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları arasında yer alan not tutma, tekrar sırasında en büyük yardımcılarınızdan biridir. Ders sırasında öğretmenin anlattıklarını not almaya özen gösterin. Not tutarken cümleleri kendi anlayacağınız şekilde sıralayın, önemli noktaları renkli kalemle ve büyük harflerle yazın.

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları içinde yer alan zihni temizlemenin önemi nedir?

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları arasında bulunan zihnin temiz olması, ders esnasında tam olarak odaklanmanıza yardımcı olur. Derse başlamadan önce tüm kaygılarınızı ve düşüncelerinizi bir kenara bırakın. Böylece konsantrasyon sıkıntısı yaşamadan anlatılanları dikkatle dinlemiş ve öğrenmiş olursunuz.

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları içinde yer alan ön hazırlık yapmanın önemi nedir?

Ders dinlerken dikkati toplamanın püf noktaları arasından ön hazırlık, konuyu gözden geçirmek, ders sırasında aklınıza takılacak soruları sormak için iyi bir fırsattır. Öğretmeninizi dikkatle dinledikten sonra izin alarak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Böylece konuyu pekiştirmek için iyi bir zemin hazırlamış olurusunuz.

TOP