Rehberlik

Derslerde Başarılı Olmak İçin 8 Altın Öğüt

Başarılı olmak için nelere dikkat etmek gerekir, birlikte öğrenelim.

Derslerde Başarılı Olmak İçin 8 Altın Öğüt

Başarılı olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Derslerde Başarılı Olmak İçin 8 Altın Öğüt

Her öğrenci eğitim hayatında başarılı olmak ister. Başarılı olmanın önemli kurallarından biri istekli olmaktır. Diğer başarıyı etkileyen faktörlerden bazıları ise anlatılan bilgileri iyi dinlemek, planlı ve düzenli çalışmaktır. Her yıl eğitimin başlamasıyla birlikte, eğitim ve öğretim yılının nasıl daha verimli hale geleceğiyle ilgili araştırmalar yapılmalıdır. Bu süreçte okula, öğretmenlere ve ailelere de bazı önemli görevler düşer. Öğrencilere eğitim hayatını başarılı geçirmelerinin, karşına çıkacak sınavlarda ve gelecek yaşantısına neler katacağını iyi bir şekilde anlatılması gerekir. Öğrencilerin; okullarının, öğretmenlerinin, aldıkları eğitimin değerli olduğunu anlamaları önemlidir. Başarıya giden yolda tüm etkenlerin bir araya getirilmesi daha hızlı yol alınmasını sağlar. Yazımızda yeni ders yılına başlayan öğrencilere derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt nelerdir, onlardan bahsedeceğiz.

 

  1. Zaman Yönetimi

Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasından ilki zaman yönetimidir. Planlı ve düzenli çalışmak başarının anahtarlarından biridir. Öğrenciler öncelikle iyi bir ders çalışma programı hazırlayarak işe başlamalıdır. Ders çalışırken, ödev tamamlarken, sınav anında ve tüm yaşamınız boyunca iyi bir zaman yöneticisi olmanız başarılı olmanıza destek olacak. Öğretmenleriniz verdiği ödev ve sorumlulukları zamanında yerine getirmenizi bekler. Siz de bu konuda elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız.

 

  1. Sorumluluk Almak

Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasında sorumluluk almak ayrı bir öneme sahiptir. Sorumluluk almak ile öz güven arasında önemli bir bağ vardır. Sorumluluk alma alışkanlığı edinen bir öğrencinin zamanla öz güveni de gelişecektir. Hedefleri için sorumluluk almasının sonuçlarını görmeye başladıkça, kendine olan güveni artacaktır. Kazandığınız her başarının bir birey olma yolunda, hedeflerinize ulaşma basamaklarında atılan önemli adımlar olduğunu görmeniz kaçınılmazdır.

  1. Öğrenmeyi Sevin

Öğrenmenin yaşı yoktur. Hangi yaşta olursanız olun, öğrenmeye devam edersiniz. Öğrenmeyi sevmek, bir alışkanlık haline getirmek ve bu aşamada tüm dış etkenlerle etkileşim halinde olmak önemlidir. Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasında öğrenmeyi sevmek, tüm yaşam boyu devam edeceğini düşündüğünüzde oldukça önemlidir. Okulda öğrendiklerinizle kendinizi sınırlandırmamalısınız. Araştırma yapma alışkanlığı da edinmelisiniz. Tarihi mekanlar, müzeler, kütüphaneler, bilim kampları, festivaller gibi birçok etkinlik içinde bulunabilirsiniz. Hepsinin kazandırdıkları ayrı ayrı değerli olacaktır. Bunların yanında gelişen teknoloji; bilgisayar, mobil cihazlar gibi hayatınızı kolaylaştıran araçlarla birçok imkânın elinizin altında olmasını sağlıyor, siz yeter ki isteyin!

  1. Çözüm Odaklı Davranmak

Eğitim yaşamınız boyunca bazı iniş çıkışlar yaşayabilirsiniz. Bunlara hazırlıklı olmalı ve motivasyonunuzun düşmesine müsaade etmemelisiniz. Olaylar karşısında çözüm odaklı davranmak, iniş çıkış yaşadığınız süreçleri kolaylıkla atlatmanızı sağlar. Her zaman her dersten başarılı olmak kolay değildir. Önemli olan iniş yaşadığınız zaman hatalarınızın veya eksiklerinizin neler olduğunu tespit etmektir. İniş zamanlarınızı eksiklerinizi tespit etmek ve hızlıca önlem alabilmek için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt içindeki çözüm odaklı davranış, başarının anahtarlarından biridir.

  1. Ders Tekrarı Yapmak

Öğrenmeyi pekiştirme süreçlerinden biri olan ders tekrarı ders çalışma programınız içinde muhakkak yer almalıdır. Günlük tekrarları alışkanlık haline getirip, sürekliliğini sağlamak oldukça önemlidir. Sayısal derslerin ve sözel derslerin öğrenme ve çalışma şekilleri farklılık gösterir. Bazı dersler için 20 dakikalık tekrar yeterli olabilecekken bazı dersler için 40 dakikaya ihtiyacınız olabilir. Tekrarlarınız tamamladıktan sonra başarı denemeleri çözerek, eksiklerinizi daha iyi tespit edebilirsiniz. Böylece bir sonraki gün tekrar yapmanız gereken dersleri ve konuları belirlemiş olursunuz. Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasında ders tekrarı yapmaya özen göstermelisiniz.

  1. Soru Çözmek

Öğrenmeyi pekiştirme yollarından bir diğeri de soru çözmektir. Dersleri öğrendikten sonra pekiştirmek için öncelikle tekrar yapmanız gerekir. Ardından soru bankası çözerek konunun tam olarak pekişmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak başarı denemeleri ile öğrenip öğrenmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Bol bol soru çözmek zamanla pratiklik kazandırdığı için hatalarınızın her geçen gün daha az çıktığınız fark edeceksiniz. Haftalık olarak yaptığınız ders çalışma çizelgesinin içine soru hedefleri eklemeli, böylece soru sayınızı arttırmaya çalışmalısınız. Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt içinden zoru çözmek, başarılı bir eğitim yaşamı için önemli tavsiyelerden biridir.

  1. Dersleri İyi Dinlemek

Dersi derste dinlemek, anlamadığınız yerleri anlık olarak sorabilmeniz oldukça önemlidir. İyi bir dinleyici olma çabası içinde olmalısınız. Dersleri öğretmenlerinizden dinlerken kitabınızda önemli olan noktaların altını çizebilirsiniz. Küçük notlar alabilirsiniz. Böylece ders tekrarı yaparken kolaylık sağlamış olursunuz. Ayrıca tekrar sırasında takıldığınız yerlerde internet aracılığı ile ders videoları izleyebilirsiniz. Atlamış olduğunuz küçük detayları hatırlamanızı sağlayacaktır. Öğretmeni dinlemek, kitaptan takip etmek, ders videoları izlemek hem görsel hem işitsel olarak konuyu pekiştirmenizi sağlar. Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasından dersi iyi dinlemek, işitsel olarak bilgilerin zihninize yerleşmesi için oldukça önemlidir.

  1. Sağlıklı Beslenme ve Uyku Düzeni

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek, tüm yaşamınızı etkileyen önemli bir sağlığı koruma yöntemidir. Beslenme, zihinsel gelişimi ve öğrenme gücünü etkileyen önemli bir unsurdur. Özellikle sınav süreçlerinde sağlıklı beslenmeye daha çok önem göstermeniz gerekir. Sınava az bir süre kala yediğiniz besinlerin doğal olmasına, paketli gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz. Vücudunuzun su ihtiyacını da göz ardı etmemelisiniz. Dengeli bir şekilde su tüketimine dikkat etmelisiniz. Uyku düzeni de beslenme kadar önemlidir. Düzenli uyku zihnin dinlenmesi için oldukça önemlidir. Yaz aylarında değişen uyku düzeninizi eğitim yılının başlamasıyla yeniden düzene sokmalısınız. Eğitim yılının başında düzenlemeye başlarsanız sınav dönemi yaklaştığında uyku sorunlarıyla başa çıkmak zorunda kalmazsınız. Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasından sağlıklı beslenme ve uyku zihinsel gelişiminiz ve öğrenme hızınız için önemli bir yere sahiptir.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasında zaman yönetiminin önemi nedir?

Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasından en önemlilerinden biri zaman yönetimidir. Planlı ve düzenli çalışmak zaman yönetiminiz için faydalı olacaktır. İyi bir ders programı çizelgesi hazırlayarak kendi zaman yönetiminizi düzenleyebilirsiniz.

Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasında soru çözmenin önemi nedir?

Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasından soru çözmek, başarılı bir eğitim hayatının önemli adımlarından biridir. Öğrenmeyi pekiştirmeye büyük oranda yardımcı olur. Haftalık ders çalışma programınız için günlük olarak belirlediğiniz soru sayıları yer almalıdır.

Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasında sorumluluk almanın önemi nedir?

Derslerde başarılı olmak için 8 altın öğüt arasında sorumluluk almak önemli bir yere sahiptir. Sorumluluk sahibi bireyler aynı zamanda öz güveni de yüksek kişilerdir. Hedeflerinizi için sorumluluk almalı ve sonuçlarında kendinize kattıklarını gördükçe öz güven duygunuzu geliştirecek olumlu bir davranışta bulunmuş olacaksınız.

TOP