Rehberlik

Doğru Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

Ders çalışma programı için çizelge hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Doğru Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

Ders çalışma programı için çizelge hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Doğru Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalı?

Her öğrencinin, her ders yılı için bir ders çalışma programı muhakkak olmalıdır. Özellikle LGS hazırlığı içinde olan öğrencilerin iyi planlanmış çalışma programı ile süreçlerini başlatmaları gerekir. Ders çalışma programı; hangi saatlerde çalışıp, hangi saatlerde mola verdiğinizi gösteren, yemek ve uyku saatlerinizin belli olduğu çizelgeye verilen addır. Öğrenciler ders çalışma programı hazırlarken kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri programı kendileri çıkartır veya öğretmenlerinden, ebeveynlerinden destek alır. Öğrenciler yaptıkları bu program sayesinde hedeflerine giden yolda başarılı olacaklarına inanır. Bir kısmı programa sadık kalarak çalışmalarını devam ettirirken bir kısmı eski çalışma düzenlerine geri döner. Önemli olan kişiye uygun olan ders çalışma programının çıkarılması ve istikrarlı bir şekilde programa uyulmasıdır. Yazımızda doğru ders çalışma programı nasıl olmalı sorusuna en uygun cevapları vermeye çalışıyoruz.

Kendinizi Tanımakla Başlayın

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı araştırmasına kendinizi tanımakla başlamalısınız. Herkesin öğrenme şekli ve süresi farklıdır. Bazı öğrenciler 1 saatte öğrenirken bazı öğrenciler 2 saatte öğrenebilir. Hangi saatlerde daha verimli ders çalışabiliyorsunuz. Hangi saatler sizin için daha verimsiz, iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Düzenli çalışmanın en önemli unsurlarından biri sürekliliktir. Bir program belirlerken devamını getirebileceğiniz bir planlama yapmalısınız. Bir ders için sıkılmadan çalıştığınız süreyi iyi tespit etmelisiniz. LGS hazırlık sürecinde okula da gidiyor olduğunuz için okuldaki ders programınızı da dikkate alarak ders çalışma programı hazırlamalısınız.

Hedefiniz Olmalı

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı sorusunun en önemli yanıtlarından biri hedefinizin olmasıdır. Hedef, motivasyon içinde çok önemli unsurlardan biridir. Bir hedef çizelgeniz olsun. Her gün için çalışmanız gereken ders, o ders için çözmeniz gereken soru bankası ve soru sayıları olsun. Her gün çözdüğünüz soru bankasını ve soru sayısını not alın. Haftanın sonunda toplam hangi soru bankasından kaç soru çözdüğünüzü görmüş olacaksınız. Böylece belirlediğiniz hedefe ulaşıp ulaşamadığınızı daha rahat belirlemiş olacaksınız. Her hafta hedeflediğiniz soru sayısını arttırmanız çalışmalarınızda ivme kazanmanızı sağlar. Bunun yanı sıra az çalıştığınız bir ders fark ederseniz bir sonraki hafta o derse yoğunlaşmak için işiniz daha kolay olacaktır.

Ders Belirleyin

Konsantrasyonunuzu kaybetmemeniz için benzer dersler art arda gelmemelidir. Örnek olarak; matematik dersi çalıştığınızda ardından gelen ders fen yerine inkılap gibi sözel derslerden olmalıdır. Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı diye yaptığımız araştırmalarda önemli olanlarından biri ders seçimi olarak karşımıza çıkıyor. Sayısal dersleri veya sözel dersleri üst üste çalışmak konsantrasyon eksikliği yaratmaya başlıyor. Ayrıca üstünde daha fazla durmanız gereken dersler varsa, mutlaka tüm haftaya yayılarak programlanmalıdır.

Oda Düzeni

Öğrenciler, doğru ders çalışma programı nasıl olmalı, kendime uygun dersleri sıralamam doğru ders çalışma programı için yeterli mi, sorularına yanıt arar. Sadece çalışmanız gereken dersleri belirlemek yeterli olmaz. Diğer etkenleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Ders çalışma ortamınızın düzenidir. Çalışma masanızda dikkatinizi dağıtacağını düşündüğünüz nesneleri bulundurmamalısınız. Özellikle cep telefonu ders çalışma saatlerinde çalıştığınız odanın dışında kalmalıdır. Yeme içme saatleri dışında masanızda besinler olmamalı. Odanın ısısı ve ışığı iyi ayarlanmalı. Aynı zamanda çalışma saatleri içinde sessiz bir ortam ayarlanmalı. Yatarak çalışmak zihnin dağılmasına neden olur, bu sebeple çalışmanız için bir masa belirlemeniz her zaman daha doğru olacaktır. Yapılan araştırmalara göre insan beyni tek noktaya odaklanabilir. Bu nedenle hem ders çalışıp hem müzik dinlemek doğru bir davranış değildir. Ders çalışmanızı tamamladıktan sonra kendinizi ödüllendirmek için sevdiğinizi müzikleri dinleyebilirsiniz.

Formülleri Not Alın

Ders çalışma programınız içinde tekrar etmeniz gereken formüller olacak. Konuları daha iyi öğrenmek, pekiştirmek için tekrar etmek çok önemlidir. Bir not defterine, tekrar etmeniz gereken formülleri not almanız faydalı olacaktır. Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz için boş kaldığınız zamanlarda gözden geçirmeniz için kolaylık sağlayacaktır.  Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı sorusuna yanıt ararken destekleyici olduğunu düşündüğümüz bir strateji olarak karşımıza çıkıyor.

Kaygı ile Vedalaşın

Endişeler zihnin dağılmasına sebep olur. Sınavda başarılı olacak mıyım, başaramazsam etrafımdakiler hakkımda ne düşünür, arkadaşlarım benden daha iyi çalışmış olabilir mi, galiba başaramayacağım gibi birçok kaygı yaratacak soru aklınıza gelebilir. Bu düşünceler zihninizi meşgul ettikçe motivasyonunuzu kaybetmeye başlarsınız. Kaygı durumunuz yükselir ve her geçen gün daha çözümsüz bir hal alır. Öncelikle bu düşüncelerin size bir faydası olmadığını kendinize sık sık hatırlatmalısınız. En kısa sürede kaygı ile vedalaşmak, çalışmalarınıza yönelmek zaman yönetiminiz için de faydalı olacak.

Aldığınız Notlar Önemli

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı, araştırmasının en önemli basamaklarından biri çizelgeyi hazırlamaktır. Çizelge hazırlama aşamasına geldiğinizde, aldığınız notlar çok önemli. Sadece çalışma saatlerinizi not alın. Yemek yediğiniz, kitap okuduğunuz veya diğer aktivite saatlerinizi not almanıza gerek yok. Bu hem çizelgede kalabalık yapabilir hem de aktivite saatleriniz ve seçenekleriniz değişebilir. Çalışma saatlerinizi not alırken, saatleri ve dakikaları yazmak yerine, okuldan gelince, yemek öncesi gibi notlarla belirtmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çalışma saatlerinizi dakika veya saat olarak belirterek sınırlamış olabilirsiniz. Onun yerine çalışma zamanı, çalışma süresi gibi notlar ekleyebilirsiniz. Haftanın her günü için dersler belirlemeniz gerekecek. Bu düzenlemeyi yaparken, hangi derse daha çok çalışmanız gerektiğini dikkate alarak başlayabilirsiniz. Dengeli bir dağılım yapmak daha sistemli çalışmanızı sağlar. Çizelge hazırlarken esnek davranmaya özen gösterin. Bazı durumlarda ek dersler yapmanız gerekebilir. Veya uygulamaların yerleri değişebilir. Değişimleri not almayı unutmayın! Bir günde tek bir ders çalışmak sıkıcı gelebileceği gibi olması gerekenden fazla ders sayısı belirlemeniz de zihninizi yorabilir. Bu sebeple her gün için eşit ders sayısı ve tekrar süreleri belirlemek, soru bankası için zaman ayırmak daha doğru olacaktır.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı sorusunun cevapları içinde hedefin önemi nedir?

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı yanıtlarından hedef belirleme çok önemlidir. Haftalık programınız içinde hangi derslere çalışacağınız ve kaç soru çözeceğinize dair hedefler belirlemek hızlı yol almanızı sağlar. Ayrıca eksik tespitinizi de kolaylaştırır.

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı sorusunun cevapları içinde oda düzeninin önemi nedir?

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı sorusunun yanıtlarından olan oda düzeni, motivasyon için önemlidir. Odanızın sessiz olmasına ısısına ve ışığına dikkat etmelisiniz. Çalışma anında telefonunuz masanızda bulunmamalıdır.

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı sorusunun cevapları içinde kendini tanımanın önemi nedir?

Doğru ders çalışma programı nasıl olmalı sorusunun yanıtlarından kendini tanımak, ne sürede nasıl öğrendiğinizi tespit etmekle başlar. Hangi saatlerde daha verimli olduğunuzu iyi analiz ederseniz işiniz kolaylaşır. 1 ders için çalışma süresi belirlerken, sürekliliği sağlayacak kendinize en uygun süreyi tespit etmeli ve çizelgeye eklemelisiniz.

TOP