Rehberlik

Evde Verimli Çalışmak İçin 10 Taktik

Evde verimli çalışmak için hangi taktikleri uygulamak gerekir?

Evde Verimli Çalışmak İçin 10 Taktik

Evde verimli çalışmak için hangi taktikleri uygulamak gerekir?

Evde verimli çalışmak için 10 taktik

İçinde bulunduğumuz zor günlerde tüm öğrenciler çalışmalarını evlerinde devam ettirmek durumunda kaldı. Sınav hazırlığı içinde olan öğrenciler için daha zorlayıcı olan bu süreçte; evde verimli çalışma yöntemleri önem kazandı. Verimli ders çalışma, öğrencinin başarıya ulaşması için en önemli etkenlerden biridir. Geleceğinize yön verecek eğitim yıllarını, daha verimli ve başarılı tamamlayabilmek için planlı bir çalışma takvimi oluşturmanız gerekir. Hedeflerinize ulaşmak için salgın sürecinde evde geçen zamanı avantaja dönüştürmeniz yararlı olacaktır. Verimli çalışma yöntemleri nelerdir, nasıl hayatınıza adapte edebilirsiniz, araştırmalı ve öğrenmelisiniz. Yazımızda evde verimli çalışmak için 10 taktik belirledik ve sizlerle paylaştık. Özellikle sınava hazırlanacak öğrenciler için faydalı olacağına inandığımız taktikleri inceleyerek; dikkatinizin dağıtan etkenlerden uzaklaşabilir, konsantrasyon güçlüğünden ve motivasyon eksikliğinden kurtulabilirsiniz.

1. Her Şey Bir Hedefle Başlar

Başarılı olmanın adımlarından ilki bir amaç belirlemektedir. Bu sebeple de evde verimli çalışmak için 10 taktik içinden ilki hedef belirlemekle başlar. Hedefinizi açık ve net olarak belirlemiş olmanız gerekir. Hedefler; davranışların gelişmesini sağlar, davranışlar ise sonuca ulaştırır. Planlama yapılırken kişinin özelliklerinin doğru belirlenmesi, ders çalışma süreçleri ve mola zamanları iyi hesaplanmalıdır. Yanlış yapılmış bir planlama zamanla problemler yaşanmasına neden olabilir. Zaman yönetimi konusunda hatalar yapmamak için günlük, haftalık ve aylık programlar oluşturun. Önceden belirlediğiniz süre, size sürekli biri hedefiniz olduğunu hatırlatır.

2.  Zaman Çok Değerli

Herkesin özellikleri birbirinden farklıdır. Bazı öğrenciler, uzun süreli çalışmalar yapabilirken bazı öğrencilerin ise kısa molalara ihtiyacı olur. Bazı öğrenciler sessiz çalışmayı severken, bazıları küçükte olsa ses olmasını ister. Öncelikle kendinizi iyi tanımalısınız. Kendinizi iyi tanıyorsanız, plan oluştururken hangi derse hangi sıklıkta zaman ayırmanız gerektiğini daha iyi belirlersiniz. Evde verimli çalışmak için 10 taktik arasında diğer önemli olan da zamandır. Zamanın verimli geçmesini sağlamak için günlük planınızda sadece ders çalışmak olmamalıdır. Ders tekrarı, soru bankası çözümünün yanında dinlenme, spor gibi aktiviteleri de iyi planlamalısınız.

3. Uygun Çalışma Ortamı

Evde verimli çalışmak için 10 taktik arasında bir diğeri çalışma ortamıdır. Verimliliği etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Çalışma odasındaki ısı, ışık, uyku düzenine kadar çok sayıda örnek verilebilir. Kendiniz için bir çalışma süresi belirlediğinizde, bu süre boyunca dikkatinizin dağılmasına izin vermemelisiniz. Bu durum da psikolojik ve fiziksel olarak dış etkenlerden arınmış olmanızı gerektirir. Günlük çalışmalarınızı kendinizi için olumsuz olacağına inandığınız dış etkenlerden uzak olarak gerçekleştirmelisiniz. Bir çalışma masası çalışma düzeni için çok önemlidir. Bulunduğunuz odanın ışığı iyi olmalı masanızda mutlaka bir takvim ve saat bulunmalıdır.

4. Dikkatiniz Toplu Olsun

İnsanın dikkati ufak bir durum karşısında hızla dağılabilecek yapıdadır. Evde verimli çalışmak için 10 taktik arasında dördüncüsü dikkattir. Çalışma süresi boyunca dikkatinizi sürekli kontrol etmelisiniz. Çalışma ortamınızda dikkatinizi toplu tutacak materyallerin bulunması önemlidir. Özelikle ders çalışma süreleriniz içinde telefonunuz masanızda bulunmamalıdır. Beslenme süreniz dışında masanızda besin bulunmaması da bir diğer önemli unsurdur. Sıklıkla hedeflerinizi hatırlamanız için küçük notlar veya planlama kağıtları masanızın bir köşesinde yer almalıdır.

 

5. Tek Bir Derse Odaklanın

Masanıza gösterdiğiniz özen kadar zihninizin de toplu olmasına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda birden çok konuya odaklanmaya çalışmak karışıklığa sebep olacaktır. Birden çok derse veya konuya odaklanmak yerine kısa süreli molalarla her ders için ayrı zaman ayırdığınızda daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Saatlerce ders çalışmakta doğru bir yöntem değildir. Daha kısa sürede sıkılmanıza ve veriminiz düşmesine sebep olur. 30-40 dakika ders çalışıp 5-10 dakikalık molalar vererek konsantrasyonunuzun bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

6. Tekrar Yapmak Önemli

Ders çalışma programınız içinde tekrarların büyük önemi vardır. Evde verimli çalışmak için 10 taktik arasında tekrarın önemini yeniden vurgulamak istedik. Gün içinde yaptığınız çalışmalara küçük tekrarlar ekleyerek daha verimli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Öğrendiklerinizin kalıcı olması için günlük tekrarlar yapmanız çok önemlidir. Özellikle sınava hazırlanan öğrenciler, muhakkak düzenli aralıklarla tekrar yapmalıdır. Bu durum zaman kazanmanıza ve daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

7. Farklı Çalışma Teknikleri

Arada farklı çalışma teknikleri denemek gerekebilir. Çalışma kartları hazırlayarak zaman zaman kendinizi test edebilirsiniz. Çalışma notlarınıza kendi anlayacağınız şekilde renklendirmeler yapabilir dikkatinizi çekmesini sağlayabilirsiniz. Günlük tekrarlar, soru bankası çözümleri dışında başarı denemeleri çözebilir farklı kaynaklardan farklı soru örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Daha iyi hatırlamak için yazmayı da deneyebilirsiniz. Bir konuyu tekrar tekrar yazmak unutulmaması için yardımcı olur.

8. Temiz Hava Almak

Evde verimli çalışmak için 10 taktik arasında en önemlilerinden biri enerjinizi yüksek tutmaktır. Çalışmalarınız sırasında düzenli olarak pencerenizi açarak, temiz hava almalısınız. Temiz hava ve doğal ışık sayesinde enerjiniz tazelenecek ve zinde kalacaksınız. Evde kaldığınız sürece diğer insanlarla yüz yüze olmasanız da kişisel hijyeninize eskisi gibi özen göstermelisiniz. Güne dişlerinizi fırçalayarak başlayın, duş almaya özen gösterin. Tüm bu rutin alışkanlıklarınızı devam ettirmek motivasyonunuza katkı sağlayacaktır.

9. Ödüller Belirleyin

Motivasyonunuzu güçlü tutmak için kendiniz için küçük ödüller belirleyin. Örnek olarak; çalışma takviminiz içinde bir işin tamamlanması için süre koyun, o süre tamamlandıktan sonra merakla izlemek istediğiniz bir filmi ödül olarak belirleyin veya ezberlemeniz gereken bir formül varsa, ezberledikten sonra kendinize 15 dakika en sevdiğiniz arkadaşınız ile görüntülü konuşma ödülü verebilirsiniz. Tüm bunlar motivasyonunuzun artmasını sağlayacak, hedeflerinize daha hızlı ilerlemeniz için etken olacaktır.

10. Molalarınızı Verimli Hale Getirin

Evde verimli çalışmak için 10 taktik arasında en sonuncusu mola zamanlarıdır. Molalarınız da çalışma saatleriniz kadar önemlidir. Planlarınızı adım adım uygularken bir baktınız mola zaman gelmiş. Mola zamanlarını da verimli hale getirmek için planlar yapabilirsiniz. Mola süreleriniz içinde tıpkı çalışma süreleriniz gibi tamamen molanıza odaklanmalısınız. Mola anında sizi hangi aktivite rahatlatıyorsa onunla ilgilenmeniz gününüzün de molanızın da verimli geçmesini sağlayacaktır.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Evde verimli çalışmak için 10 taktik: tekrar yapmanın önemi nedir?

Evde verimli çalışmak için 10 taktik arısında yer alan tekrar yapmak, öğrenmenin en önemli yollarından biridir. Günlük çalışmalarınız içinde tekrarlar muhakkak yer almalıdır. Tekrar yapmak sayesinde öğrenilen bilgiler daha uzun süre kalıcı olur.

Evde verimli çalışmak için 10 taktik: uygun çalışma ortamın önemi nedir?

Evde verimli çalışmak için 10 taktik arasında uygun çalışma ortamı oldukça önemlidir. Çalışma masanızda sadece ders materyallerinin bulunması gerekir, özellikle telefon çalışma esnasında masanızda bulunmamalıdır. Odanın ışığı ve ısısına da özen göstermeniz verimlilik açından önemli bir unsurdur.

Evde verimli çalışmak için 10 taktik: molanın önemi nedir?

Evde verimli çalışmak için 10 taktik arasında yer alan mola, verimliliği arttıran etkenler içinde yer alır. Molalarınız da çalışma saatleriniz gibi iyi planlamalısınız. Molalarınız sırasında sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya özen gösterin.

TOP