Rehberlik

Hedef Belirlemenin 6 yolu

Hedef belirlemenin 6 yolu nedir?

Hedef Belirlemenin 6 yolu

Hedef belirlemenin 6 yolu nedir?

Hedef Belirlemenin 6 yolu

Yaşamımız boyunca büyük veya küçük birçok hayalimiz veya hedeflerimiz olur. Önemli olan gerçekten istediğinden emin olduğunuz bir hayali gerçekleştirmek ve bunun için bir hedef belirlemektir. Bazı hedeflere ulaşmak uzun ve zorlu olabilir, bazıları ise kolay ve kısa sürede elde edilebilir. Bazı hedefler belirlemek, bir amaç uğruna bazı fedakarlıklarda bulunmak kişinin öz güveninin gelişmesinde önemli bir role sahiptir. Bu sebeple yaşamınızda hedefler belirlemek başarıya ulaşma yolunda oldukça değerlidir. Neyi başarmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Ardından bu isteğinize bağlı kalmanız, zorluklar karşısında vazgeçmemeniz gerekir. Sizi motive edeceğinize inandığınız; gerçekçi, ulaşılabilir, ilgi alanınıza yönelik, zaman sınırları olan bir hedef belirlemek ve somut planlama ile hayata geçirmek gerekir. Bundan sonraki süreç hedefinize ulaşmak için gerekli olan adımları oluşturmaktır. Yazımızda hedef belirlemenin 6 yolu nelerdir, paylaşmak istiyoruz.

 1. Sizce Hayattaki Amacınız Nedir?

Kendinize hayatla ilgili beklentilerinizi sorun. Okul, meslek, çevre, fiziksel ve ruhsal beklentileriniz, hayalleriniz nedir ve bu hayallere nasıl yaklaşabilirsiniz. Bugün ne yapmak istediğinizden, 10 yıl sonra ne yapmak isteyeceğinize kadar pek çok soru sizi bekliyor olacaktır. Bu soruların yanıtları sizin hayallerinizden ibaret aslında. Hedef belirlemenin 6 yolu arasında amacınızı belirlemeniz ve hayallerinize yön vermeniz önemli bir yere sahip.

 • En büyük beklentim mutlu olmak.
 • Baba olmak istiyorum.
 • Doktor olup, toplum yararına çalışmalar yapmak istiyorum.
 • Dünyaca ünlü bir ressam olmak istiyorum.
 • Bir köyde yaşayıp, organik ürünler yetiştirmek istiyorum.
 • Haftada bir gün ailem ile kahvaltı yapmak istiyorum.
 • İş yaşamımda başarılara imza atmak istiyorum.
 • Yüksek lisans yapmak istiyorum.
 • En az iki yabancı dil öğrenmek istiyorum.
 • Arkadaşlarım arasında popüler olmak istiyorum.
 • Bir spor dalını seçip, düzenli olarak spor yapmak istiyorum.
 • Bol bol seyahat yapmak istiyorum.

 

 1. Somut Hedefler Belirleyin

Öncelikle yaşamınızda geliştirmek istediğiniz veya değişmesinin daha doğru olacağını düşündüğünüz alanları belirlemeniz gerekir. Hedef belirlemenin 6 yolu içinde somut hedefler belirlemek bir diğer önemli noktadır. Somut hedefleriniz; eğitim, kariyer, sağlık, sosyal ortam ve aile ile ilgili olabilir. Bu alanlarla ilgili gelişiminizi veya değişiminizi belirledikten sonra hedefinizin içinde sınırlanmış zaman yönetimine de yer vermelisiniz. Bu size ne sürede nasıl bir yol kat ettiğinizi gösterecektir. Avukat olmak istiyorum, arkadaşlarımla daha çok vakit geçirmek istiyorum, daha fazla kitap okumak istiyorum veya iş yaşamımda hep başarı ile anılmak istiyorum gibi kendiniz için somut hedefler koymanız çok önemlidir. Hedef belirlemenin 6 yolu arasında olmasının en önemli sebebi somut olan bir şeyi gözünüzde canlandırabilecek olmanızdır.

 1. Yakın Hedeflerinizi Netleştirin

Uzun vadede neler yapmak istediğinizi belirledikten sonra somut olan yakın zamanlı planlar oluşturmanız gerekir. Kendiniz için kısa süreli; 1 ay, 3 ay, 6 ay  gibi zaman dilimleri belirleyin. Bunlar; bitirmeniz gereken bir proje veya tamamlamanız gereken bir çalışma programı olabilir. Bir dersin tüm konularını bitirmek ve soru bankası çözülmesi gibi süre sınırlaması yapılmış somut bir hedef ortaya çıkar. Kısa süreli hedefleri oluştururken not tutmayı önemsemelisiniz. Bu sayede unutma ihtimaliniz ortadan kalkar, motivasyonunuz yüksek olur. Hedef belirlemenin 6 yolu arasında kısa vadeli somut planları oluşturmak, notlar almak ve uygulamaya geçmek oldukça önemli bir yere sahiptir.

 1. Hedeflerinizi Birbiri ile İlişkilendirin

Hedef belirlemenin 6 yolu arasında bir hedefin belirlerken, yaşamınızda nasıl bir rol oynayacağını önceden hesaplayabilmeniz gerekir. Kendiniz için neden hedef belirlediğinizi ve ne başarmak istediğinizi gözünüzde canlandırmanız gerekir. Doğru zamanda doğru bir hedef mi belirlediniz, beklentilerinizi karşılayacak mı, iyice düşünmelisiniz. Örnek olarak; çalışma programınızı oluştururken, 1 ay boyunca aynı soru sayısını çözmeyi hedeflemek, LGS sonucunuza nasıl bir etki eder değerlendirmelisiniz. Kısa süreli planınızın kusursuz işleyeceğinden emin değilseniz, uzun süreli programınıza katlı sağlamayabilir. Böyle bir durumda kısa süreli planınızı değiştirmeniz daha uygun olur.

 1. Kendinizi Zaman Zaman Güncelleyin

Hedeflerinizi belirlerken, gözünüzün korkmasına izin vermeyin. İlk düşünmeye başladığınız anlarda gözünüzün korkması oldukça normaldir. Belirlenen hedefler, kişinin motivasyonunu arttırır. Büyük hedeflere ulaşmak için küçük hedeflerinizi iyi planlamalı ve kusursuzca yürütmek için çaba sarf etmelisiniz. Zaman zaman hedefinize ulaşmak için nerede olduğunuzu kontrol edin. Eksik olduğunu veya zamanla eksiklik oluşturacağını düşündüğünüz durumları güncelleyin. Hedef belirlemenin 6 yolu arasında kendinizi güncellemek oldukça önemlidir. Sınavda başarılı olmak için belirlediğiniz soru sayısını aşabildiğinizi fark ettiğinizde, yeni bir soru sayısı belirlemelisiniz. Soru bankası çözümü bittikten sonra başarı denemeleri ile kendinizi kontrol etmelisiniz. Bunları da başardığınızı fark ettiğinizde; çalışma programınızı yeniden güncelleyip, yakın hedeflerinizde değişiklikler yapabilirsiniz. Unutmayın başarıya giden yolda hedefleriniz sizin en büyük güç kaynağınızdır.

 1. Önceliklerinizi İyi Belirleyin

İnsanın günlük yaşamı içinde birçok isteği, hedefleri olabilir. Aynı gün içinde hem çözmeniz gereken testler için bir hedef, hem arkadaşlarınıza zaman ayırmak için bir hedef, hem de sevdiğiniz dizi için bir saat belirlemek gibi hedefleriniz olabilir. Hedef belirlemenin 6 yolu arasında olan öncelik belirleme bu noktada önemli bir yere sahip. Gerçekten önemli olan, ulaşmayı en çok istediğiniz hedefin önceliğini belirlemenizdir. Bunu sizden daha iyi kimse bilemez. Bazı durumlarda zorunluluklar hedeflerinizin gerçekleşmesine izin vermeyebilir. Öncelik sıranız zorunluluklarınızı yeniden yapılandırmanız içinde iyi bir fırsat olacaktır. Zaman yönetimi, çalışma çizelgesi ve günlük planlarınız; öncelikle hayalleriniz ardından kısa ve uzun vadeli hedeflerinizin neticesinde ortaya çıkar.

Yazımızda hedef belirlemenin 6 yolu üzerinde durarak; hedeflerinizin, hayallerinizin gerçek olması için izlemeniz yolun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedik. Her şey göründüğü kadar zor olmayabilir. Hayal kurmaktan, hedef belirlemekten asla vazgeçmeyin!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Hedef belirlemenin 6 yolu arasında hayattaki amaçlarınızı belirlemenin önemi nedir?

Hedef belirlemenin 6 yolu arasında yer alan hayattaki amaçlarınızı belirlemek; okul, kariyer, çevre, aile  gibi gereksinimlerinizin ve hayallerinizin neler olduğunu bulmaktır. Bugünkü hedeflerinizin gerçekleşmesi durumunda gelecekte kendinizi nerede gördüğünüzü sorgulamalısınız. Hayallerinizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağınız yolların neler olduğunu araştırmalısınız.

Hedef belirlemenin 6 yolu arasında somut hedefler belirlemenin önemi nedir?

Hedef belirlemenin 6 yolu arasında somut hedefler belirlemek, oldukça önemli bir role sahiptir. Eğitim, kariyer, sağlık gibi hedeflerinizle ilgili değişmesini istediğiniz noktaları veya gelişmesini düşündüğünüz noktaları belirlemelisiniz. Belirlediğiniz somut hedefler sayesinde daha gerçekçi bir yol üzerinde çalışmaya başlamış olursunuz.

Hedef belirlemenin 6 yolu arasında hedefleri ilişkilendirmenin önemi nedir?

Hedef belirlemenin 6 yolu arasında yer alan hedef ilişkilendirme; verdiğiniz bir karar ile uygulamaya geçtiğinizde, kısa süreli hedefinizin gelecekte yaşamınızda nasıl bir role sahip olacağını düşünmelisiniz. Kısa süreli hedefleriniz doğru bir şekilde yol aldığı sürece uzun süreli hedeflerinizde daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Tam tersini düşündüğünüz durumlarda kısa süreli hedefinizi değiştirmeniz gerekecektir.

 

TOP