Rehberlik

Hedefe Ulaşmanın 8 Temel Yolu

Hedefe ulaşmaya çalışırken nelere dikkat etmemiz daha faydalı olur, birlikte öğrenmek istemez misiniz?

Hedefe Ulaşmanın 8 Temel Yolu

Hedefe ulaşmaya çalışırken nelere dikkat etmemiz daha faydalı olur, birlikte öğrenmek istemez misiniz?

Hedefe Ulaşmanın 8 Temel Yolu

Herkesin yaşamı boyunca gerçekleştirmeyi hedeflediği hayalleri vardır. Hayaliniz büyük veya küçük olsun fark etmeksizin zihninizde aynı yeri kaplar. Bu hayalleri gerçekleştirmeniz mutluğunuzu ve başarınızı olumlu yönde etkiler. Belirlediğiniz zamanda hedeflerinize ulaşmak öz saygınızın artması için oldukça önemlidir. Birinizin en büyük hedefi LGS sonucunun çok yüksek olmasıyken bir diğerinizin hedefi çok yakınındaki bir okulu kazanmak olabilir. Önemli olan belirlenen hedef doğrultusunda kararlı ve planlı çalışmaktır. Ne zaman ve nereden başlamanız gerektiğini iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Bu süreç yeni alışkanlıklar edinmeye karşı hazırlık olmanızı da gerektirir. Yazımızda sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz hedefe ulaşmanın 8 temel yolu hakkında bilgi vermek istedik. Birlikte inceleyelim.

    1. Motive Olun

Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu içinde ilki elbette motive olmaktır. Her sabah güne kendinize bazı sorular sorarak başlayın. İstekleriniz neler, sizi en çok ne motive eder, kendinizi belirlediğiniz hedefe ne kadar yakın hissediyorsunuz, başlamaya hazır mısınız? Bu sorulara yanıt aramak motivasyonu yüksek tutar. Uyandığınız andan itibaren bir plan içerisinde gününüzü tamamlamalısınız. Gün içerisinde de tamamlanması gereken işlerin olması zihninizin canlı kalmasını sağlar. Sizin için anlamlı bulduğunuz hatırlatıcıları görülebilir yerlere yazarak, ihtiyaç duyduğunuz anlarda kendiniz için bir hatırlatma yolu hazırlamış olursunuz.

     2. Değişime Açık Olun

Çevrenizi kendiniz gibi gelişime açık hale getirin. Gelişime teşvik eden bir çevre başarılı olma yolunda hazır olmanızı sağlar. Sizi soruları ile bunaltan, sürekli sınav hakkında yorum yapan arkadaşlarınızla sınav hazırlık sürecinde daha az görüşün. Hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak alışkanlıklar edinin. Bunların en başında sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak vardır. Yorgun ve uykusuzsanız, sağlıklı beslenmiyorsanız zihin açıklığı olmaksızın çalışıyorsanız, hayallerinizi başarma olasılığınız her geçen gün düşer. Zihninize, bedeninize ve ruhunuza iyi bakmalısınız. Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu içinde yer alan değişim ihtiyacı, kendinizi hazır hissettiğinizde başlar.

    3. Sorumluluklarınızın Farkında Olun

Öncelikle sizi nelerin beklediğini ve sorumluluklarınızın neler olduğunu belirleyin. İlk bakışta gözünüzü korkutacak olabilir, planlı ve adım adım ilerlemeniz gerektiğini kendinize hatırlatın. Başladığınız bir işin tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Bu aşamada planlama defteri yardım almanız için iyi fikir olacaktır. İsteklerinize göre önceliklerinizi belirleyip sorumluluğunu aldığınız görevleri başarıyla tamamlamak için çaba sarf etmelisiniz.

    4. Başarısızlıklarınıza Kızmayın

Başarılı olamamak oldukça ağır bir yük olabilir hatta bazılarımız için utanç verici bile olabilir. Başarısızlıklarınıza kızmak yerine onlardan ders çıkarın. Zamanla sizin iyiliğiniz için oldukça değerli olduklarını göreceksiniz. Bırakın zorluklar sizi güçlendirsin. Gerçek gücünüze ulaşmaya başladıkça başarının kaçınılmaz olduğunu göreceksiniz. Başarısızlıkta başarılı olmak gibi hayatın bir parçasıdır. Belki de hedefe ulaşmanın 8 temel yolu içinde olmasının en önemli nedeni de bu durumdur. Başaramadıklarınızı da başardıklarınız gibi sevin, sizi bir yerlere getiren gizli güçler olduklarını unutmayın.

     5. Önemli Olan Sizsiniz

Hedeflerinize ulaşmaya çalışırken esinlendiğiniz insanlarla kendinizi karşılaştırmayın. Onlarında hedeflerine ulaşmak için sizin gibi bir yerden başladığını, çaba sarf ettiklerini, zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını unutmayın. Sizin dışınızdaki insanların bilişsel sağlığınız veya kişisel gelişiminizde etkileri yoktur. Önemli olan sizsiniz, unutmayın. Başkalarının başarıları size ilham olmaktan öteye geçemez. Kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmak kolay edinilen ancak zor vaz geçilen bir alışkanlıktır. Böyle bir tutumdan uzak durmanızda her zaman fayda vardır. Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu arasında önemli bir yere sahip olmasının nedeni kendi gelişiminizden tamamen sizin sorumlu olmanızdır.

    6. Gerçekçi Olun

İnsanın bir hedef belirlediğinde karşılaşacakları karşısında değişmeye karar vermesi gerekir. Değişimi öncelikle zihninizde başlatmalısınız. Ardından bir yerlere not alarak kararınıza sadık kalmanız gerekiyor. Süreklilik, bir hedefe ulaşmada en önemli etkenlerden biridir. Bunun dışında, zorluklarla karşı karşıya kaldığınızda pes etmenin, devam etmekten daha kolay bir yol olacağı gerçeğine hazır olmalısınız. Bunu aklınızın bir kenarında muhakkak tutarak kararlı davranmalısınız. Gerçekçi davranmak, yaşanan olumsuzluklar karşısında sorumluluklarınızı farkında olmanızı sağlar. Aldığınız notlar, işler karıştığında bu yola neden baş koyduğunuzu size hatırlatacaktır. Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu arasında olmasının nedeni hayal kırıklarına hazırlıklı olmaktır.

     7. Zaman Çizelgeniz Olsun

Zaman yönetimi planlamaların temel taşıdır. Her bir hedefin zamanla sınırlandırılmış adımları olmalıdır. Günlük planınızı oluştururken çalışmanız gereken süreleri belirlemeniz yeterli. Hangi saatlerde olacağına gün içerisindeki değişkenliklere göre karar verebilirsiniz. Büyük hedefleri küçük parçalara bölerek tamamlamak, bir şeyler başarma, daha büyük olana ulaşma ve ölçülebilir gelişim gösterme hissi yaratır. Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu içinde yer almasının sebebi zamanlama hatası sebebiyle başarısızlık oluşmasını engellemektir. Günlük programınız içinde 1 dersten soru bankası çözümü için 40 dakika, başarı denemesi için 60 dakika ayırmış olabilirsiniz. Günün sonunda sürelere uyarak tüm planınızın tamamlanmış olduğunu ve seçtiğiniz dersten eksiklerinizi gidermiş olduğunuzu görmek motivasyonu yüksek tutar.

      8. Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Gerçekçi Hedefleriniz Olsun

Kendimizi geliştirme aşamasında en büyük engellerden biri kendi tutumlarımızdır. Fazla düşünmeye, ön yargılı davranmaya dolayısı ile bir sonraki adımdan korkmaya fazla zaman harcıyor olabilirsiniz. Başarmak istediklerinizle ilgili sadece fikir edinmekle veya plan yapmakla kalmayın; düşüncelerinizi bir yere not almanız, detaylı bir plan çıkarmanız oldukça önemli. Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu içinden sonuncusu ölçülebilir hedefler belirlemektir. Hedefinizi belirlerken ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi hedefler olmasına özen gösterin. Hayatınızı bir anda değiştirmeye kalkmaktansa, yavaş yavaş hedeflerinizi büyütebilirsiniz. Başarının size ne ifade ettiğine karar verin. Kendinizi geliştirme ve hedefe ulaşma yolunda istekli olduğunuzdan emin olun. Kendinizi geliştirme sürecinde çevrenizden ve aile bireylerinden destek almaktan çekinmeyin. Unutmayın kendi hikâyenizi yazıyorsunuz ve bu uğraş her şeye değer!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu arasında değişime açık olmak neden önemlidir?

Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu içinde yer almasının nedeni hedefe ulaşmanın bazı değişimler gerektirmesidir. Gelişime teşvik eden, motivasyonu oluşturan bir çevre başarılı olma yolunda hızla ilerlemeniz sağlar. Hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak alışkanlıklar edinmeniz, sağlığınıza dikkat edip, zinde kalmaya özen göstermeniz gerekir.

Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu arasında gerçekçi olmak neden önemlidir?

Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu arasında olmasının sebebi hayal kırıkları ile karşılaşılma ihtimalini unutmamaktır. Değişimi ilk olarak zihninizde başlatmalısınız, ardından gereken değişimleri bir yerlere not alarak kararınıza sadık kalmanız ve sürekliliğe önem vermeniz gerekir. Gerçekçi davranmak, sorumluluklarınızı farkında olmanızı sağlar.

Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu arasında ölçülebilir hedeflere sahip olmak neden önemlidir?

Hedefe ulaşmanın 8 temel yolu arasında hedeflerin ölçülebilir ve ulaşılabilir olması önemlidir. Hayatınızı bir anda değiştirmek için harekete geçmektense, yavaş yavaş hedeflerinizi büyüterek yol alabilirsiniz. Başarının size ne ifade ettiğine karar verin, kendinizi geliştirme ve hedefe ulaşma aşamasında yapmak için istekli olduğunuzdan emin olun.

TOP