Rehberlik

Hızlı Okuma Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı okuma yöntemleri nelerdir, beraber öğrenelim.

Hızlı Okuma Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı okuma yöntemleri nelerdir, beraber öğrenelim.

Hızlı Okuma Yöntemleri Nelerdir?

Okumak, öğrenme sürecinin en temel ögelerinden biridir.  Okuma sırasında hem zaman kazanmak hem de okuduklarımızı iyi bir şekilde anlamak isteriz. Hızlı okuma sayesinde bu konuda verimli sonuçlar alabilirsiniz. Belirli bir zaman dilimi içinde okunan kelime sayısının artmasına hızlı okuma denir. Hızlı okuma; gördüğümüz kelimeleri okumaktan ibaret değildir, aynı zamanda anlamlandırarak, daha çok kelime okumayı ve daha iyi anlamayı ifade eder. Hızlı okuma sayesinde ortalama süre ve kelime sayısını arttırmanız mümkün. Okuma sırasında alışkanlıklarınızdan kaynaklanan bazı hatalar sebebiyle hızınız düşer. Bu alışkanlıklardan vazgeçmeye başladıkça hızınız artar. Okuduklarınızı daha iyi anlamak aynı zamanda zaman kazanmak için bazı yöntemlere ihtiyaç duyarsınız. Yazımızda okuma hızınızı arttıracak ve okuduklarınızı daha iyi anlamanızı sağlayacak hızlı okuma yöntemleri nelerdir sorusuna cevap aradık. Birlikte inceleyelim.

Görsel Algınızı Geliştirin

Hızlı okuma yöntemleri nelerdir sorusunun ilk yanıtlarından biri görsel algının geliştirilmesidir. Görsel algınızı geliştirerek hızlı okuma yöntemlerinden birini öğrenmiş olursunuz. Görsel algıyı geliştirmek için kelime çalışmaları yapın. Bir kâğıt üzerine 2 harfliden başlayarak 6 harfli, 7 harfli kelimelere kadar alt alta kelimeleri sıralayın. Ardından kelimeler üzerinde hızlıca gözlerinizi gezdirmeye başlayın. Bu sırada gördüğünüz kelimelerin anlamlarını da düşünmeye başlayın. Bu süreci uygularken zaman kontrolü yapmanız da önemli. 10 saniyede hatırladığınız kelime sayısını ölçümleyin. Yaptığınız her çalışmadan sonra hatırladığınız kelime sayısını çoğaltmaya çalışın. Bol bol pratik yaparak, zamanla istediğiniz hıza ulaşabilirsiniz.

Kelime Haznenizi Geliştirin

Bildiğiniz kelime sayısı, okuma hızının artması için oldukça önemlidir. Okuma esnasında biilmediğiniz kelimelerin anlamını bulmak için fazla zaman kaybedersiniz. Karşınıza çıkan yabancı kelimelerin anlamlarını mutlaka karşılaştığınız an öğrenmeye çalışın. Bu durumda bir metni okurken akışı bozmadan, hızı engellemeden okumaya devam edersiniz. Hızlı okuma yöntemleri nelerdir, nasıl daha hızlı okuyabilirim sorularının en önemli yanıtlarından biri kelime haznesinin geliştirilmesidir.

Alışkanlıklarınızdan Vazgeçmelisiniz

Okuma öğrenme, sürecinin başlamasıyla bazı yanlış alışkanlıklarda geliştirmiş olabilirsiniz. Hızlı okumak ve okuduklarınızı daha iyi anlamak için bu alışkanlıklardan uzaklaşmanız gerekir.

  • Okurken, anlamadığınızı düşünerek tekrar tekrar başa dönmemelisiniz.
  • Kelimeleri tek tek takip etmemelisiniz.
  • Ana düşünceyi yakalamak amacı ile yan düşünceleri kaçırmamalısınız.
  • Okuduğunuz metni okuma esnasında anlamalısınız, sonrasına bırakmak hatalı bir alışkanlıktır.
  • Dikkatinizi dağıtacak dış etkenleri ortadan kaldırmalısınız.
  • Tam olarak konsantre olduktan sonra okumaya geçmelisiniz.
  • Sürekli kısa metinlere yönelmemelisiniz.

Hızlı okuma yöntemleri nelerdir sorusuna yanıt ararken öncelikle eski alışkanlıklarınızı tespit etmeli ve teker teker uzaklaşmak için pratik yapmalısınız.

Konsantre Olun

Hızlı okuma yöntemleri nelerdir, araştırması yaparken karşılaştıklarınızdan biri de konsantrasyon olarak karşınıza çıkar. Aynı anda farklı birkaç işe birden odaklanamazsınız. Kitap okuma sırasında; bir sonraki günün planını yapmak, soru bankası çözümünde çıkan hataları düşünmek, kitap okuduktan sonra hangi derse çalışmanın gerektiğine karar vermek gibi farklı düşüncelere yönelmek hızınızın azalmasına etki edecek olumsuz tutumlardandır. Kitap okurken sadece okumaya konsantre olmalısınız.

Gözle Takip Etmek

Kitaplar sadece gözle okunmalıdır. İç seslendirme yapmak yapılan hataların başında gelir. Aynı zamanda sesli okuma yapmakta, hızınızı kesen öenmli unsurlardandır. Önemli olan metni gözle takip ederek, hızınızı kesmemektir.

5N 1K

Hızlı okuma yöntemleri nelerdir sorusunun yanıtlarından biri de metne sorular sorarak yaklaşmaktır. Niçin, ne zaman, nasıl, nerede, ne ve kim sorularını sorarak okuma yapmalısınız. Metinde bu soruların cevabını bulmak hem okuma hızınızı arttırır hem de daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Sütunları Tarayarak Okuyun

Okuma alışkanlığımız satırları soldan sağa doğru okuyarak başladı. Gözlerimizi soldan sağa kaydırdığınızda metni öğrendiğiniz ortalama hızla okumaya devam edersiniz. Bu yöntemle başlangıç aşamasında; gözlerinizi satır atlayarak, odak noktası geliştirerek metinde gezdirin. Böylece zamanla daha hızlı okuduğunuzu görürsünüz. Hızlı okuma yöntemleri nelerdir, nasıl daha da hızlı okuyabilirim diye araştırmaya devam edebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda okuma hızınızı daha da geliştirmek isterseniz; s harfi çizerek metin üzerinde gezinmeye başlarsınız. Bu okuma şekli hızınızı ulaşılabilecek en üst sınırlara kadar ulaştırmaya başlayacaktır.

Göz Atma Yöntemi ile Okuyun

Göz atma yöntemi ile yapılan okumalarda, metne başlamadan önce tüm sayfalarda bir göz gezdirilir. Başlıklara dikkat edilir. Ana başlıklar, paragraf başı ve sonları özenle okunur. Tüm bilgiler zihinde birleştirilerek, anlam bütünlüğü başlatılır. Önemli cümlelerin altı çizilir, önemli yargılar içeren kelimelere tek tek bakılır. Ana fikri anlatan cümleler aranır. Bulunan tüm bilgiler, okunan metnin anlatmak istediğini, zihninizde tamamlamanıza yardımcı olur.

Kitap Okuyun

Başarının anahtarlarından biri kitap okumaktır. Hızlı okumayı öğrenmenin de önemli yollarından biri kitap okumaktan geçer. Kitap okuma sayesinde görüş alanınız genişler. Kelime haznenizin gelişmesine çok büyük ölçüde yardımcı olur. Deyimleri, atasözlerini metni tam olarak okumadan zihninizde toplayabilirsiniz. Cümlenin başlangıcından varacağı noktayı kestirebilirsiniz. Okumak sürecinizde tüm etkenleri bir araya getirmenize yardımcı olur. Kitap okuma sayesinde; yorumlama gücümüz artar, tanımlama yapmakta zorlanmazsınız, öngörülerinizi rahatça ortaya koyabilirsiniz, kendinize olan güveniniz artar. Hızlı okuma yöntemleri nelerdir, nasıl daha hızlı okuyabilirim, daha iyi anlama yöntemleri nelerdir gibi araştırmalarda, tüm yaşamınız boyunca başarınıza etki edecek kitap okuma muhakkak karşınıza çıkacaktır.

Kendinize Güvenin

Hızlı okuma yöntemleri nelerdir sorusunun yanıtlarından biri de tüm yapacağınız eylemlerde olduğu gibi hızlı okuma da ihtiyacınız olacak kendinize olan güveninizdir. Hızlı okumak için yöntemleri araştırmaya başlamadan önce bu hedefinizi başaracağınıza dair güveniniz tam olmalıdır. Okuduğumu unutabilir, tam olarak anlamamış olabilirim gibi kaygılarla okuduğunuz satırlara yeniden dönmeyin. Öncelikle bir hedef belirleyin. Bu hedefi tamamlayacağınıza dair inancınızı motivasyonunuz ile destekleyin.  Ardından başarmamak için hiçbir sebebiniz olmadığını göreceksiniz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Hızlı okuma yöntemleri içinden gözle takip etmek neler sağlar?

Hızlı okuma yöntemleri içinde yer alan gözle takip etme, okuma eyleminin sadece göz ile gerçekleştirilmesini ifade eder. İç seslendirme yapmak yapılan hatalardandır aynı zamanda sesli okuma yapmakta hızınızı kesen önemli unsurlardandır. Metni gözle takip ederek, hızınızı kesmeden okumaya devam etmelisiniz.

Hızlı okuma yöntemleri içinden kitap okumanın önemi nedir?

Hızlı okuma yöntemleri içinde yer alan itap okuma sayesinde görüş alanınız genişler. Kelime haznenizin çoğalmasına büyük ölçüde yardım eden okuma, deyimleri, atasözlerini metni tam olarak okumadan zihninizde birleştirmenize yardımcı olur. Cümlenin başlangıcından varacağı noktayı kestirebileceğiniz okuma süreci, hızlı okuma için tüm etkenlerin bir araya getirilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Hızlı okuma yöntemleri arasında konsantrasyonun önemi nedir?

Hızlı okuma yöntemleri içinde yer alan konsantrasyon, aynı anda birden fazla işe odaklanmamanızı ifade eder. Kitap okuma sırasında; akşam çalışacağınız dersin planını yapmak, soru bankası çözümünde çıkan hatalara üzülmek, kitap okuduktan sonra arkadaşınız ile konuşmanız gerektiğine karar vermek gibi farklı düşünceler yönelmek hızınızın azalmasına etki edecek olumsuz tutumlardandır. Kitap okurken sadece okumanız gereken metne odaklanmalısınız.

TOP