Rehberlik

Kalıcı Öğrenmenin 5 Yolu

Kalıcı öğrenme için nelere dikkat etmemiz gerekir?

Kalıcı Öğrenmenin 5 Yolu

Kalıcı öğrenme için nelere dikkat etmemiz gerekir?

Kalıcı Öğrenmenin 5 Yolu

Öğrenme yaşamımızın bir parçasıdır. Her yaşta her dönemde öğrenmeye açık olmalıyız. İnsanlar yeni bilgiler öğrendikçe kendilerini geliştirir. Gelişim yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Öğrenmek istediğiniz yeni bilgi; yabancı dil olabilir, yeni bir enstrüman olabilir, hazırlandığınız bir drama dersi olabilir, yeni bir şarkının notaları olabilir. Gün içindeki programınız içinde öğrenmek için zaman ayırmanız gerekir. Birçok öğrenci öğrendiklerini çabuk unutmaktan şikayetçidir. Öğrenme aşamasında önemli olan bilgileri kalıcı olarak öğrenmektir. Bilgilerin kalıcı olarak öğrenilmesinin sırrı çalışma sürelerimizi uzun tutmak değil, öğrenmek için ayırdığımız zamanı etkin bir şekilde kullanmaktır. Unutmayın öğrenmek ve başarılı olmak için herkes günde 24 saate sahiptir. Önemli olan öğrenme sürecini doğru bir şekilde yönetip, düzenli uygulayarak başarıya hızla ulaşmaya çalışmaktır. Yazımızda zamanınızı etkin kullanmanızı sağlayacak kalıcı öğrenmenin 5 yolu nelerdir, sizler için araştırdık.

  1. Parçalara Bölerek Öğrenin

Yeni bir bilgi öğrenmeye başlamak her zaman çok kolay olmaz. Bazen bir şeyleri bahane ederek ya öğrenme yarım bırakılır ya da en başında vazgeçilir. Bu davranışlar tekrar etmeye başladıkça zamanla bir alışkanlık haline gelir. Erteleme sorunu olarak değerlendirebileceğimiz bu dönemde; öğrenme sürecini başlatır, dış etkenlerin etkisinde kalarak yarım bırakırsınız. Bunun en büyük sebeplerinden biri; işi en başından sonuna kadar düşünerek, gözünüzde büyütmektir. Öğrenme sürecini tamamlarken bir defada yapmak yerine parçalar halinde çalışarak, bu süreci aşabilirsiniz. Yeni bir öğrenme süreci başladığında parçalara bölerek öğrenmeyi denemelisiniz. Bir konu üzerinde durmaktansa parçaları birer hedef olarak görün ve bu yolu izleyerek öğrenin. Bu durum hem daha hızlı öğrenmenizi sağlar hem de bilgilerin kalıcı olmasına yardımcı olur. Kalıcı öğrenmenin 5 yolu içinde yer alan parçalara bölerek öğrenme sayesinde hedeflerinize ulaşmış ve motivasyonunuzu yüksek tutmuş olursunuz.

  1. Bir İşe Odaklanın

Herkesin yaşamı boyunca değiştirmek, düzenlemek isteyeceği alışkanlıkları olabilir. Özellikle sınav döneminde olan öğrenciler; çalışma alışkanlıklarında, uyku düzenlerinde, beslenme alışkanlıklarında, çevreleriyle ilişkilerinde, çalışma alanlarında bazı değişiklikler yapmak veya yeniden düzenlemek ister. Çalışma programınızda önceliklerinizi belirlemeli, tek bir işe odaklanıp tamamladıktan sonra bir diğer işe başlamalısınız. Böylece odağınızı kaybetmeden hedeflerinize ulaştığınızı, adım adım öğrendiğinizi gözlemleyeceksiniz. En başında planlama yapmanız durumunda önem sıranız belli olduğu için diğer detaylarla zihninizi meşgul etmemiş olacaksınız. Hedeflerinizi belli bir çalışma düzenini takip ederek gerçekleştirdikçe, bir işe odaklanarak çalışmak, alışkanlık halini alacaktır. Kalıcı öğrenmenin 5 yolu arasında yer alan bir işe odaklanma sayesinde zaman yönetimi konusunda da kusursuz bir yol almış olacaksınız.

  1. Her Gün İçin Bir Düzeniniz Olsun

Sınav zamanlarında öğrencilerin en büyük hatalarından biri çalışmalarını son günlere bırakmasıdır. Son günlerde saatlerce çalışarak, sınavda başarılı sonuç almaya çabalayan öğrenciler, maalesef sonrasında bilgilerin birçoğunu unuttuğunu fark eder. Böyle bir çalışma alışkanlığını devam ettirdiğiniz sürece bilgileri unutmaktan şikayetçi olma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Böylece bir eğitim yılının tamamlanmasının ardından tatil süreci de araya gireceği için yeni eğitim yılına başladığınızda, önceki yıl öğrendiğiniz bilgileri unutmuş gibi hissedebilirsiniz. Bunun en büyük sebebi sadece sınava az bir süre kala yapılan sıkıştırılmış çalışmalardır. Kalıcı öğrenmenin 5 yolu arasında önemli bir yere sahip olan düzenli çalışma saatleri, öğrenme hızınızı ve kalıcılığı arttıracaktır. Kalıcı öğrenme yollarından biri olan kısa süreli ama düzenli çalışmalar sayesinde istediğiniz başarıya daha az bir süre içinde ulaşabilirsiniz. Bir eğitim yılının başlamasıyla birlikte kendiniz için okul sonrası tekrarlardan oluşan kısa süreli çalışma programı oluşturmalısınız. Her gün için toplamda birkaç saat kadar tekrar yapmaya ayırmanız ardından birkaç soru bankası çözümü yapmanız, kısa sürede kalıcı öğrenme sağlar.

  1. Yöntemleri Test Edin

Çalışma programlarını oluştururken tek bir yöntem belirleyerek, çalışmaları aynı yöntemle devam ettirmek bazen eksiklerin görülmesini engeller. Özellikle LGS sürecinde olan öğrenciler kısa süreli olarak farklı teknikleri deneyerek, kendilerine en uygun olan bir yöntemi seçmeli veya birkaç yöntemi bir arada devam ettirmelidir. Doğru yöntemleri tespit etmenin en kolay yolu, zaman zaman test yapmaktır. Teknikleri değerlendirirken tamamen kendi öğrenme hızınızı geliştirecek, zaman yönetiminize uyacak olanları tercih etmelisiniz. Biri için çok uygun olan bir yöntem başka biri için hiç uygun olmayabilir. Zamanla kendi çalışma tarzınız daha iyi oturacaktır. Kalıcı öğrenmenin 5 yolu arasında önemli bir yere sahip olan test etmek, eğitim yaşamınız boyunca çalışmalarınızda ihtiyaç duyacağınız bir yol olacaktır. Bazı alışkanlıkları kazanmak zaman alabilir. Ancak yaşamınızı olumlu yönde etkileyeceği için zaman kaybını en başta göze almalısınız. Başarılı olma yolunda birçok yolu denemekten kaçınmamalısınız. Unutmayın araştırma yapmayı seven insanlar başarı yolunda daima bir adım önde olur.

  1. Aynı Hataları Tekrar Etmeyin

Kalıcı öğrenmenin 5 yolu içinden en sonuncusu hataları tekrar etmekten kaçınmaktır. Bilgileri yeni öğrenmeye başlandığınızda hatalar ile daha sık karşılaşırsınız. Önemli olan hataların nerede ve neden yapıldığını iyi tespit etmektir. Hatalardan ders çıkarmalı, bir daha aynı hataları yapmamaya özen gösterilmelisiniz. Kaybetmeyi başarısızlık olarak değerlendirmek yerine ders almak olarak değerlendirmelisiniz. Böylece tecrübe sahibi olmanın mutluluğunu yaşarsınız. Kendiniz için bir hedef belirleyin. O hedefe ulaşmak için küçük küçük hedefleriniz olsun. Bu hedefi daha önce başarmış birileri ile sohbet etme imkânı yaratın. Hedeflediğiniz işte daha önce başarı sağlamış biri ile sohbet etmek öğrenmenizi hızlandırır. Böylece başarıya ulaşana kadar yapmış hataları da öğrenir, daha bilinçli olarak hareket edersiniz.

Yazımızda kalıcı öğrenmenin 5 yolu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Bu yolları uygulamaya başladıktan bir süre sonra daha hızlı öğrendiğinizi, kalıcı öğrenme sağladığınızı ve kendinizdeki farklılıkları gözlemleyebileceksiniz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Kalıcı öğrenmenin 5 yolu arasında yer alan parçalara bölerek öğrenmek nedir?

Kalıcı öğrenmenin 5 yolu arasında yer alan parçalara bölerek öğrenmek, dış etkenlerden etkilenmeden öğrenme sürecini devam ettirmektir. Bir hedef belirledikten sonra parçalara bölerek uygulamaya başlamak her bir parçanın tam olarak anlaşılmasını sağlar. Bir bütün olarak bakıldığında öğrenilmesi gereken bilgiler göz korkutabilir.

Kalıcı öğrenmenin 5 yolu arasında bir işe odaklanmak nedir?

Kalıcı öğrenmenin 5 yolu arasında yer alan bir işe odaklanmak, asıl odağın kaybedilmeden hedeflere daha hızlı ulaşılmasını sağlar. LGS sürecinde öğrenciler; uyku ve yemek düzenlerinde, çalışma alanlarında ve alışkanlıklarında değişim veya yenilik yapmak isteyebilir. Böylece çalışma programınız içinde öncelikleri belirledikten sonra sırasıyla hedeflerinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Kalıcı öğrenmenin 5 yolu arasında aynı hataları tekrar etmemek nedir?

Bilgiler yeni öğrenilmeye başladığında hatalar daha sık ortaya çıkabilir. Kalıcı öğrenmenin 5 yolu içinde yer alan hataları tekrar etmemek için hataların nerede yapıldığını ve nelerden kaynaklandığını öğrenmenin en başında tespit etmelisiniz. Yaptığınız hatalardan ders çıkarmalı, hata yapmanın başarısızlık değil ders almak olduğunu kabul etmelisiniz.

 

TOP