Rehberlik

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin İpuçları

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları nelerdir?

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin İpuçları

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları nelerdir?

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin İpuçları

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak kişisel gelişimimiz için oldukça önemlidir. Boş zamanları değerlendirme faaliyetlerinden biri olarak tarif edilse de kitap okumak bundan çok daha fazlasını ifade eder. Eleştirel bakış açısı, muhakeme gücü, okuduğunu hızlı anlama becerisi, sorgulama ve değerlendirme gibi önemli becerilerin edinilmesinde kitap okumanın rolü büyüktür. Çoğu zaman kitap okumak için boş bir zamanımız olmasını bekleriz. Günlük yoğunluk içinde bu zamanı bulamadığımızda okuma alışkanlığı kazanmayı erteleriz. Bir sonraki denememizde nereden başlamamız gerektiğini bilemeyiz. Böyle durumlarda ilk ilgimizi çeken kitabı alıp birkaç sayfa okuduktan sonra bir kenara bırakırız. Ertelemeler devam eder ve kitap okuma alışkanlığı bir çoğumuz için uzun yıllar sonra edinilmiş bir alışkanlık olur. Yazımızda kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları nelerdir, araştırdık.

Kitap Okumanın Yararları

Kitap okumanın yararları oldukça fazladır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmanızla beraber yararlarının neler olduğunu çok daha iyi gözlemleyeceksiniz. Kitap okumanın belli başlı yaralarını aşağıda sizler için sıraladık.

 • Kitap okumanız sayesinde ufkunuz genişler. Olaylara daha geniş açıyla bakmaya başlarsınız. Böylece inceleme ve detayları yorumlayabilme kabiliyetiniz gelişir.
 • Kitap okuma alışkanlığı sayesinde kelime dağarcığınız çoğalır.
 • Kelimeler, cümle yapıları düşünme kabiliyetinizi genişletir.
 • Sürekli farklı kalıplarla karşılaşıyor olacağınız için diksiyonunuzun daha da geliştiğini fark edersiniz.
 • Kitap okuma alışkanlığı empati yeteneği kazandırır. Farklı yaşamlar ile tanışır, kendinizi onların yerine koyup, nasıl davranmanız gerektiği konusunda çeşitli yargılar oluşturursunuz.
 • Kitap okuma alışkanlığı insan ilişkilerinizi de etkiler. İletişiminiz daha kuvvetli olur.
 • Kitap okuma sayesinde sınavlarda yoruma dayalı soruları çözmekte kolaylık ve hız kazanırsınız.

Okuma Alışkanlığı Kazanmanın İpuçları

 1. Kitap seçimi; kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde ilk sırada kitap okumaya başlamadan önce ihtiyacınıza göre doğru kitabı seçmek gelir. Bir kitabı popüler olduğu için okumak yapılan yanlışların başında gelir. Sadece popüler olduğu için okuduğunuz kitap, sizi okumaktan soğutabilir. Kitap seçerken kendinize bazı sorular sormalısınız; hangi kitap bana heyecan verir, nasıl bir kitaba ihtiyacım var. Bu sorulara vereceğiniz yanıta göre tercihinizi yapmanız gerekir.
 2. Sayfa sayısı az olan kitaplar ile başlamak; birden bire çok sayfalı kitapları okumaya çalışmakta okuma alışkanlığı kazanmanıza engel olabilir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları arasında kademeli olarak inceden kalına doğru kitap seçimi yapmak önemli bir yere sahiptir. Böylece en başından sıkılmadan adım adım okumayı sevmeye başlarsınız.
 3. Okuyacağınız sayfa sayısını önceden belirlemeyin; kişiye göre değişiklik göstereceği için okumaya başlamadan önce kaç sayfa okumanız gerektiğini belirlemeyin. Okuma alışkanlığı edinebilmek için en başında belirlenen sayfa sayıları her zaman işe yaramıyor. Böyle bir yaklaşım tam tersi etki yaratarak okumaktan uzaklaştırabilir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları arasında sayfa sayısını kendinizin okuyarak deneyimlemenizin rolü büyük. Yavaş yavaş sayfa okuma sayınızı arttırabilirsiniz.
 4. Çantanızda kitap taşıyın; uzun yolculuklar, uzun ders araları, beklemeniz gereken sıralar olacaktır. Böyle durumlarda yanınızda taşıdığınız kitap ile zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kitapların sürükleyici hikâyeleri sizi daha çok okumaya teşvik edecek. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları, kitap taşıma alışkanlığı edinmenizi sağlar.
 5. Süreklilik; Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde önemli bir yere sahip olan bir diğeri de süreklilik kuralıdır. Kitap okumaya karar verdikten sonra bu kararınızdan vazgeçmemeniz gerekir. Günlük çalışma programınız içine süresi sizin beklentilerinize göre değişen kitap okuma zamanları eklemelisiniz. Böylece günlük akış içinde araya sıkıştırmadan veya unutulmadan kitap okuma alışkanlığınızı sürdürebilirsiniz.
 6. Kitap listesi oluşturun; öncelikle bir okunacaklar listeniz olmalı. Okumayı planladığınız kitapları konularına göre ayıran bir çizelge hazırlayın. Kitapları okudukça çizelge, nerede olduğunuzu görmek için iyi bir yöntem olacaktır. Ayrıca çizelge hazırlamanın kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde yer almasının en önemli sebebi motivasyonu yüksek tutacak olmasıdır.
 7. Kitap kulübüne üye olun; öğrencilerin büyük bir çoğunluğu okullarda yer alan kitap kulüplerine üye oluyor. Kitap kulüpleri belirli günlerde kitap okuma zamanı düzenliyor. Böylece düzenli olarak kitap okuma imkânına sahip oluyorsunuz. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde yer almasının en büyük sebebi bir aktivite şeklinde hayatınızın bir parçası halini almasıdır. Ayrıca yeni insanlarla tanışmak için de iyi bir fırsat olacaktır.
 8. Kütüphanelere gidin; İlk okumaya başladığınızda kitaplarınızı kütüphaneden alabilirsiniz. Böylece hem kitaplara bir süre ücretsiz olarak sahip olmuş olursunuz hem de bol bol kitap okumuş olursunuz. Kütüphaneler hangi tarz kitapları sevdiğinizi anlayabilmeniz için iyi bir fırsattır. Bir kitabı beğenmediğinizde hızlıca geri götürüp yeni bir kitap alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kitabı bitirip teslim etmenizde kısıtlı bir zamanınız olacağı için bitirme isteği ile motive olacaksınız.
 9. Dakika belirlemek; Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde yer alan sürekliliği desteklemek için dakika belirlemelisiniz. 1 saat kitap okuyacağım demek yerine dakikalar belirleyerek, yavaş yavaş okuma süresini arttırmalısınız. İlk olarak 20 dakika olarak belirlediğiniz okuma süresini 30 dakika, 40 dakika olarak arttırabilirsiniz. Burada asıl önemli olan konu her gün düzenli olarak okuma eylemini oluşturacak süreyi günlük programınızın içine yerleştirmek.
 10. Sıkıldığınız zaman bırakın; başladığınız kitaba odaklanamıyorsanız, sıkıldığınızı hissediyorsanız veya bitirmek gözünüzde büyüyorsa, kendinizi suçlamak yerine okumayı bir süre bırakın. Her başlanan kitap bitirilecek diye bir kural yoktur. Bitirmeliyim diye kitap okuduğunuzda bir süre sonra hiç okumak istemeyebilirsiniz. Kitap sizin beklentilerinizi karşılayamıyor olabilir. Bir süre bıraktıktan sonra tekrar denemelisiniz. Ya da bir başka kitaba geçmelisiniz. Unutmayın önemli olan okumak!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları arasında kitap kulübüne üye olmanın önemi nedir?

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde yer alan kitap kulübüne üye olmak sayesinde düzenli olarak okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Kitap kulüpleri belirli zamanlarda okuma zamanları belirler, birlikte okuma yapılır ardından herkesin fikirleri dinlenir. Aynı zamanda yeni insanlar tanımak içinde iyi bir fırsattır.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde çantanızda kitap taşımanın önemi nedir?

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde çantanızda kitap taşımanın önemi, dışarda boş durmanız gereken zamanları etkin bir şekilde değerlendirmektir. Çantanızda kitap taşımanız zamanla süreklilik sağlayacağı için kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur. Kitaplarda yer alan hikayelerin içine girdikçe zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde kitap seçiminin önemi nedir?

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ipuçları içinde en önemli olan doğru kitap seçimi yapmaktır. Popüler olduğunu düşünerek okuduğunuz kitap, sizi okumaktan uzaklaştırabilir hatta tamamen soğutabilir. Kitap seçimi yaparken kendinize bazı sorular yöneltmelisiniz; hangi kitap bana daha çok heyecan verir, nasıl bir kitaba ihtiyacım var, böylece vereceğiniz yanıtlar tercih yapmanızı kolaylaştırır.

TOP