Rehberlik

Kitap Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, kitap seçimi sırasında hangi unsurlar okuma alışkanlığı kazanılmasını sağlar?

Kitap Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, kitap seçimi sırasında hangi unsurlar okuma alışkanlığı kazanılmasını sağlar?

Kitap Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kitap okumak yaşamımız boyunca edineceğimiz en önemli alışkanlıklardan biridir. Kitaplar için; geçmişten, geleceğe ışık tutması, boş zamanlarımızı değerlendirmede iyi bir yöntem olması, kişisel gelişimimize katkıları gibi pek çok faydadan söz etmek mümkündür. Kitap okumanın önemi kadar, okuyacağınız kitabın seçimi de önemlidir. Kişilerin beklentilerine ve karakter özelliklerine göre kitap seçimi yapmaları başarıları üzerinde de faydalı olur. Böylece seçilen kitap hem daha büyük bir keyifle okunur hem de gelişime katkıda bulunur. Bazı insanlar tarih kitapları okumayı severken bazıları daha çok kişisel gelişim kitapları okumaktan hoşlanır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kitap seçimi özenle üzerinde durulması gereken bir konudur. İyi seçilmiş bir kitap yaşam boyu okuma alışkanlığı kazanmanıza etki edebileceği gibi yanlış seçilmiş bir kitap, okuma isteğinizi azaltabilir. Yazımızda kitap araştırması sırasında doğru tercih yapmanıza yardımcı olacak, kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, sizin için araştırdık.

İlgi Alanlarınızı Belirleyin

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk sırada ilgi alanlarının doğru bir şekilde belirlenmesi yer alır. Öncelikle daha çok neler ilginizi çekiyor, vakit geçirmekten hoşlandığınız alanlar neler, hangi bilgileri öğrenmeye ihtiyacınız var, tüm bunları belirlemelisiniz. Kitap okuma alışkanlığınızın da yönünü belirleyecek bu tespit, kendinizi iyi tanımanız için de iyi bir fırsattır aslında!

Dil Kullanımı

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler içinde doğru dil kullanımı önemli bir yere sahiptir. Okuduğunuz kitap Türkçe bir kitap ise iyi bir dil kullanıldığından emin olmalısınız. Uzun tasvirler içermeyen, sade ve anlaşılır bir dille yazılmış olması, dil bilgisi kurallarına dikkat edilmesi, yabancı sözcük içermemiş olması, hikâyenin hitap ettiği yaş aralığının özelliklerine uygun olması önemlidir. Kitap okumak; dil gelişimi ve kelime haznesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğru dille yazılmamış bir kitap seçmek, gelişiminize bir katkı sağlamayacağı gibi zamanla okuma isteğinizi azaltabilir. Çeviri bir kitap okumayı seçtiyseniz, iyi bir çeviri olduğuna da ayrıca dikkat etmeniz gerekir.

Yaşınıza uygun Tercih Yapın

Özellikle ortaokul öğrencileri okuduklarından keyif duyacağı kitapları tercih eder. Bu yaş grubu için kitap mesaj kaygısı içermemelidir. Daha çok düşünmeye yönlendirmelidir. Yeni bilgiler katmalı, kelime dağarcığını arttırmalıdır. LGS sürecinde olan öğrenciler; okuduğunu anlamaya yönelik uzun paragraf soruları ile karşı karşıya kalıyor. Yaşınıza uygun olan okumaktan keyif alacağınız kitapları seçerseniz; sayısal ve sözel derslerde muhakeme gerektiren soruları çözmekte zorluk yaşamazsınız. Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan yaşınıza uygun kitap seçimi, başarınıza katkı sağlayacak önemli bir yere sahiptir.

Eleştirileri İnceleyin!

İzlerken yapacağınız seçimlerde tavsiye ve eleştirilere kulak verdiğiniz gibi, kitap seçiminde de okurların yorumlarını incelemelisiniz. Okurların yaptığı eleştiriler, yol gösterici olabilir. Daha çok ilginizi çekmenizi sağlayacağı gibi eleştirel bakış açısı ile bakmanızı sağlar. Temel beceriler arasında yer alan eleştirel düşünme, eğitim yaşamınız boyunca ihtiyacınız olacak önemli unsurlar arasındadır. Yapılan araştırmalar sonucunda öğrenilebilir olduğu tespit edilen eleştirel düşünme becerisi sayesinde, ezberleyerek öğrenme alışkanlıklarından da zamanla uzaklaşabilirsiniz. Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan başka okuyucuların eleştirileri, sizin de kitap seçiminde bakış açınızın farklılaşmasına zemin hazırlar.

Sevdiğiniz Yazarları Takip Edin

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler içinden sevdiğiniz yazarları belirlemek ve takip etmek okuma alışkanlığınızın gelişmesine destek verir. Kendi sevdiğiniz yazarları belirledikten sonra sürekli takip edildiğini tespit ettiğiniz yazarların da kitaplarını inceleyebilirsiniz. İlgi alanınız dışında kalan bazı alanlar, yazarların anlatımı ile ilginizi çeker hale gelebilir. Bu sayede sıkılmadan, keyifle okuyacağınız yeni bir kitap ve yeni bir yazar ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz!

Görsele Aldanmayın

Kitaplarda resimler, duyguların görsel olarak ifade edilmesidir. Bu sebeple duygular resimlerde; çok renkli, bazı durumlarda sadece baskın birkaç renk, bazı durumlarda siyah beyaz olarak ifade edilebilir. Resimlerim; farklı, şaşırtıcı, sıra dışı ifade ediliş şekli yaratıcılığa önemli ölçüde etki eder. Resimler aynı zamanda yeni detayların keşfedilmesini sağlayacak ayrıntılara yer vermelidir. Kitapta anlatılmak istenen duygu ile resim örtüştüğünde, okumaktan keyif aldığınız bir eserle buluşmuş olursunuz. Çok yalın bir anlatımın, karışık renklerle resmedilmesi bütünlüğü bozacağı için dikkatinizi dağıtabilir ve konsantrasyonunuzun bozulmasına sebep olabilir. Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında görsel ögelere dikkat edilmesinin en temel sebebi seçim esnasında öncelikle gözümüze renklerin takılmasıdır. Konuya dair hiçbir fikre sahip değilken, kapak tasarımı merak uyandırabilir. Kapağın sizde yarattığı duyguyu önsözü okuyarak desteklemelisiniz. Böylece gerçekten ilginizi çektiğine inandığınızda kitabı alıp, okumaya başlarsınız.

Yayınevi

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yayınevi de önemli bir yere sahiptir. Bir eser ortaya çıktıktan sonra okurlar ile kusursuz bir şekilde buluşturulması için özenle hazırlanması gerekir. Bu aşamada, yayınevi kitapları okurlarla buluşturmak için gerekli düzenlemeleri yapar. Özellikle çeviri kitaplar için yayınevi oldukça önemli bir yere sahiptir. Kötü çeviri yapılmış bir kitap, imla kurallarına dikkat edilmemiş, yazım hataları içeren bir kitap okuma zevkinizi yok edebilir. Bu sebeple bir kitapla ilgili fikir edinirken kitabın kapağı, önsözünü incelerken, yayınevini incelemenizde de fayda var.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yaşa uygun kitap seçiminin önemi nedir?

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan yaşa uygun kitap seçimi, belirlenen yaşın özelliklerini içermesi açısından önemlidir. Özellikle ortaokul öğrencileri okuduklarından yeni bilgiler öğreneceği, kelime bilgisini çoğaltan, keyif duyacağı kitapları tercih eder. Mesaj kaygısı içeren kitaplar, bu yaş grubu için uygun değildir.

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında dil kullanımının önemi nedir?

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler içinde yer alan doğru dil kullanımı, dil gelişimi ve okuma alışkanlığının gelişmesi için oldukça önemlidir. Seçtiğinizi kitabın, dil bilgisi kurallarına uygun olmasına, sade bir dil ile yazılmış olmasına ve yabancı kelimeler içermemesine dikkat etmeniz gerekir. Yabancı dilden çeviri bir kitap okuyacaksanız, doğru bir çeviri yapıldığından emin olmalısınız.

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yazar seçiminin önemi nedir?

Kitap seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan sevdiğiniz yazarları takip etmek, okuma alışkanlığı kazanmanıza önemli ölçüde katkı sağlar. İlgi alanınız dışında kalan alanların kitaplarını da zaman zaman dikkatle incelemelisiniz. Aralarından dikkatinizi çeken bambaşka bir alana ilgi duymanıza sebep olacak başarılı yazarlar karşınıza çıkabilir.

TOP