Rehberlik

LGS Sürecinde Zinde Kalmak İçin 10 Etkili Yöntem

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem nedir?

LGS Sürecinde Zinde Kalmak İçin 10 Etkili Yöntem

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem nedir?

LGS Sürecinde Zinde Kalmak İçin 10 Etkili Yöntem

LGS, 8.sınıf öğrencileri için uzun ve zorlu geçen bir süreçtir. Öğrencilerin bu süreci verimli ve sağlıklı olarak atlatmaları çok önemlidir. Uzmanlar bu dönemde stres yönetiminden, uyku düzenine sağlıklı beslenmeye kadar birçok noktaya dikkat çekiyor. Gelecekle ilgili kaygı yaşamaktansa kısa ve uzun vadeli hedeflerini oluşturması, adım adım uygulanması motivasyonu arttıran önemli etkenler arasındadır. Öğrenci hedeflerine ulaşırken tamamen bilinçli hareket etmelidir. Tüm olumsuz dış etkenlerden uzak durarak, kendi sürecine odaklanmalıdır. Sınav hazırlık sürecinde ve sınav anında zinde olmak öğrencinin başarısına etki eden önemli bir unsurdur. Zinde kalmak için dikkat edilmesi gereken faktörleri tespit etmek ve uygulamak başarıya giden yolda büyük bir adım olacaktır. Yazımızda LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem nelerdir, sizler için araştırdık.

  1. Güne Güçlü Başlayın

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamalısınız. Beslenme zinde kalmanın ve sağlığı korumanın en önemli yollarından biridir. Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamanız gün içinde zinde kalmanızı sağlar. Dengeli ve sağlıklı beslendiğiniz sürece zinde olan zihniniz ve bedeniz sayesinde bilgileri öğrenme hızınız yükselir. Enerjiniz yüksek olacağı için günlük programınıza sadık kalabilirsiniz. LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında önemli bir yere sahip olan güne güçlü başlamak, tüm yaşamınıza etki eden önemli bir davranış alışkanlığı haline gelmelidir. Ayrıca yakın bir mesafeye gitmeniz gerekiyorsa muhakkak yürüyerek gitmeyi tercih etmelisiniz. Açık havada kısa mesafeli yürüyüşler zinde kalmanıza yardımcı olur.

  1. Mola Verin

Herkesin zaman zaman dinlemeye ihtiyacı vardır. Özellikle LGS sürecinde çalışma programınız içine muhakkak küçük molalar eklemelisiniz. Kısa süreli molalar sayesinde kendinizi daha zinde hissedersiniz. Yorgun ve dinlenmeye ihtiyacı olan bir zihni zorlamaya çalışmak yanlış bir davranış olacaktır. Zihninizin yorulduğunu hissettiğiniz anlarda küçük molalar vererek kendinizi yeniden çalışmaya hazırlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, zihnin yorulduğu anlarda kişinin kendisini iyi hissedeceği aktiviteleri yapması, çalışmaya geri döndüğünde odaklanma sorunu yaşamadığını söylüyor. LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında yerini alan mola, herkesin tüm yaşamı boyunca ihtiyaç duyacağı göz ardı edilmemesi gereken bir rahatlama sürecidir.

  1. Doğru Nefes Alın

Zihnin bilgileri doğru bir şekilde depolaması için öncelikle gereksiz olanlardan kurtulması gerekir. Bu sebeple meditasyon yapabilir, doğru nefes tekniklerini öğrenerek, uygulamaya başlayabilirsiniz. Sınav anında kaygınızın arttığını fark ettiğinizde nefes teknikleri uygulayarak, rahatlayabilirsiniz. LGS sürecinde doğru nefes alma teknikleri hakkında bilgi edinmeniz ve küçük antrenmanlarla uygulamanız zinde kalmanıza yardımcı olur.

  1. Daha fazla Kelime Öğrenin

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında olan kelime öğrenmenin bilimsel yollarla da önemli olduğu açıklanmıştır. Zekanın kelime bilgisi ile yakından ilişkisi vardır. Her gün öğrenmeniz gereken yeni bir kelime belirleyebilirsiniz. Not defterine yazacağınız yeni kelimeleri her zaman yanınızda taşıyın. Beyninizin zinde kalmasına yardımcı olacak yeni kelimeler, kelime haznenizin de zengin olmasını sağlar.

  1. Yabancı Dil Öğrenin

İnsanlar ne kadar çok yabancı dil öğrenirse o kadar iyi kendilerini ifade eder. Yabancı dil sayesinde problem çözme yetenekleri gelişir. Yapılan araştırmalarda yeni bir dil öğrenmenin, kişilerin motivasyonunu yükselten önemli unsurlar arasında olduğunu gösteriyor. İçinde bulunduğumuz yeni dünya küreselleşme yolunda gelişimini devam ettiriyor. Böylece yabancı dil öğrenmenin önemi her geçen gün artıyor. Beynin zinde kalması içinde önemli bir role sahip olan yeni bir dil öğrenmek, tüm yaşamınızda rol oynayacaktır. LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında gösterilmesinin en önemli sebebi yeni bilgilerin zihni beslemesi ve güçlü tutmasıdır.

  1. Bulmaca Çözün

Bulmaca çözmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bulmaca çözmek hafızanın güçlenmesini sağlar, dikkati zinde tutmaya yardımcı olur. Her gün 10 dakika bile olsa bulmaca çözen biri hafızasını taze tutmuş olur. Bu sayede özellikle sayısal derslerde ihtiyaç duyulan dikkat dağınıklığı ve odaklanma güçlüğünü de ortadan kaldırmış olursunuz. LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında gösterilmesinin en önemli sebebi zinde kalmanıza olan katkısıdır.

  1. Müzik Dinleyin

Çalışma programınız içindeki küçük molaları farklı müzikleri dinleyerek değerlendirebilirsiniz. Güzel müzik dinlemek, yaratıcı düşüncenin gelişmesinde önemli bir role sahiptir. Aynı şeyleri dinleyerek tekrara düşmekten kaçının. Hafıza yeni bilgileri kaydettikçe zinde kalır. Aynı zamanda ilgi duyduğunuz bir enstrümanı araştırabilir, çalmayı deneyebilirsiniz. Enstrüman çalmanın hafızayı zinde tutmaya etkisi göz ardı edilemeyecek kadar değerlidir.

  1. Görsel Hafızanızı Geliştirin

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında görsel hafızayı geliştirmek önemli bir yere sahiptir. Yaşamımız boyunca okumak başarımızda ne kadar etkili ise izlemek te bir o kadar öğrenmekte etkilidir. Okunan bilgiler aynı zamanda izlediğinde hafızada daha uzun süre korunabilir. Ders tekrarı yaparken teknolojiden faydalanarak ders konu videoları izleyebilirsiniz. Böylece hem atladığınız noktalar varsa tespit etmiş olur hem de hafızanızı zinde tutmuş olursunuz.

  1. Test Yapın

Zaman zaman özellikle sayısal derslerde formülleri tekrar etmek gerekir. Kendinizi bu konuda test edin. Unuttuğunuz veya tekrar etmenize rağmen hatırlamadığınız formülleri yeniden gözden geçirin, hatırlamama sebebinizi araştırın. Sorun hafıza mı yoksa dikkat eksikliği mi, hangisinde eksiğiniz var çözmek ve çalışmalar yapmak, zinde kalmanız için önemli bir yoldur.

  1. Not Alın

Sabah uyandığınız andan itibaren yapmayı planladığınız her şeyi not alın. Bu sayede gün içerisinde yoğunlaştığınız anlarda notlarınızdan kendinizi kontrol edebilirsiniz. Stresten uzak kalmış olursunuz ve beyniniz zinde kalır. Zihninizi sırada belirlediğiniz tek bir konuya odaklayın. Böylece hem yapılması gerekeni unutmamış olursunuz hem de verimli bir çalışma ortaya çıkmış olur. LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında yer alan not almak, zaman yönetimi için de oldukça faydalıdır.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında mola vermenin önemi nedir?

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında yer alan mola, yaşamı boyunca kendini yenilemek için herkesin ihtiyaç duyduğu bir rahatlama anıdır. Zaman zaman küçük molalar vermek, çalışmanıza geri döndüğünüzde daha zinde devam etmenizi sağlar. Ders çalışma programınız içinde molaları önemseyin.

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında yabancı dil öğrenmenin önemi nedir?

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında yer alan yabancı dil, hafızanızın güçlenmesi için oldukça önemlidir. Yeni bir dil öğrenmek zinde kalmanıza yardımcı olur. Yabancı dil öğrenmek zinde kalmanın yanı sıra motivasyonunu yükselmesini de sağlar.

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem not almanın önemi nedir?

LGS sürecinde zinde kalmak için 10 etkili yöntem arasında yer alan not alma sayesinde yapılması gereken işlerinizi planlamış olursunuz. Not almak günlük akışı düzenleyeceği için stresten uzak kalmanızı sağlar ve zihninizi zinde tutar. Ayrıca zaman yönetiminde de etkilidir.

 

TOP