Rehberlik

LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercihlerinizde dikkat edilmesi gerekenler, kararlarınızı etkileyecek faktörler nelerdir?

LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercihlerinizde dikkat edilmesi gerekenler, kararlarınızı etkileyecek faktörler nelerdir?

LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liseye geçiş sınavı 8. Sınıf öğrencilerinin hayallerine yaklaşmaları için karşılarına çıkan zorluklardan biridir. LGS sonrası puanını öğrenen öğrencilerin en büyük düşüncelerinden biri 4 yıl boyunca eğitimlerini devam ettirecekleri okula karar vermektir. Geleceğinizin şekillenmesi yolunda önemli dönemeçlerden biri olan LGS sonucuna göre tercih edeceğiniz okul sayesinde okumaktan daha çok keyif alma, istediğiniz hedefe bir adım daha yaklaşmış olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Dilediğiniz okulu kazanmak elbette önemlidir ancak istediğiniz okulu kazanamamak hayallerinizin sona ereceği anlamına gelmez. Bu sebeple tercihlerinizin konusunda dikkatli ve titiz davrandığınızdan emin olun yeter. LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, hangi konular üzerinde durmanız gerekir, tercihlerinizin size doğru okula ulaştırması için neler yapmanız gerekir, sizler için araştırdık.

Tercih Sistemini İyi Araştırın

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında yanıt ararken ilki tercih sistemini çok iyi anlamanızdır. Tercihlerinizi doğru ve geçerli yapabilmek için öncelikle sitemi çok iyi anlamanız gerekir. Tercih sistemi ile ilgili 3 temel konu bulunur. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  1. İlk olarak lise tercihleri nereden yapıldığını araştırmanız gerekir. Adaylar tercih yaparken Milli Eğitim Bakanlığının e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ni kullanarak veya bir ortaokul, imam hatip ortaokulunda işlemlerini tamamlayabiliyor. Bunun yanında öğrenciler dışında veliler de tercih yapabiliyor.
  2. Belirlenen tercihlerin okul yönetimi tarafından onaylanın verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde tercihler resmi olarak kabul edilmiyor.
  3. Üçüncü önemli konu ise tercih yapılan gruplardır. Sistem yerel yerleştirme, merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç gruptan oluşuyor. Bu grupların özelliklerini inceleyelim.

Yerel Yerleştirme

Öğrencilerin bulunduğu ikamet adreslerine göre bir liseye yerleştirilmesini ifade ediyor. Yerel yerleştirmede önemli olan LGS’nin sonucu değil. Yerel yerleştirmede İkametin yanında 6. 7. ve 8. sınıflarda alınan yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması ve 8. sınıfta oluşan özürsüz devamsızlık gün sayısı etkili oluyor. Sınava girenlerde girmeyenlerde de bu alanı doldurmaları gerekiyor. Yerel yerleştirme alanında en çok 5 okul tercihi yapılabiliyor. 5 okuldan 3’ünün kayıt bölgesi sınırları içinde olması gerekiyor. Bunun yanı sıra Anadolu, Fen, Meslek Lisesi tercih alanlarında en fazla 3 okul tercih edilebiliyor.

Merkezi Yerleştirme

Merkezi yerleştirme LGS sonucundan alınan puan ya da yüzdelik dilime göre tercih yapılmasına imkân tanıyor. Yerel yerleştirme alanı doldurulduktan sonra merkezi yerleştirme tercihlerinde en fazla 10 tercih belirlenebiliyor. Sınava girmeyen öğrenciler merkezi sınavla öğrenci alan okullar arasından tercih yapma hakkını kaybediyor.

Pansiyonlu Okullara Yerleştirme

Pansiyonlu okullar, sınava giren veya girmeyen öğrencilerin tercih yapabileceği yatılı okullardır. Yerel yerleştirme veya merkezi yerleştirme seçeneklerinden herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler pansiyonlu okullara yerleştirilebiliyor. Toplamda 5 pansiyonlu okul tercih etme hakkı veriliyor.

Lise Yaşamınızı Nasıl Devam Ettirmek istediğinize Karar verin

Tercih sistemini iyi araştırıp, öğrendikten sonra LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz. Tercih sisteminden sonra diğer önemli bir konu lise yaşamınızı nasıl devam ettirmek istediğinize karar vermektir. Geleceği dair isteklerinizi, hayallerinizi, planlarınızı değerlendirmelisiniz. Hayaliniz ilerde eczacı olmaksa tercihinizi fen liseleri yönünde belirlemenizde fayda var. Eğer hayalinizdeki meslek tiyatrocu olmaksa bu durumda sosyal bilimler liseleri tercih alanınız içine girecektir. LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler araştırmasında, hayallerinizin yanında seçeceğiniz okulun eğitim kadrosu, üniversite sınavında gösterdiği başarı, sosyal imkânları, dil eğitimine verdiği önem gibi özelliklerin de araştırılması, değerlendirilmesi tercihler üzerinde rol oynar. LGS üniversite sınavı kadar belirleyici olmasa da kariyer planınızı oluştururken seçtiğiniz lisenin önemi göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Dolayısıyla gelecekte ne olmak istediğinize dair düşüncelerinizi iyice değerlendirmeli; okulunuzda rehberlik biriminden, öğretmenlerinizden, ailenizden ve yakınlarınızdan kararınız için yardım isteyebilirsiniz.

Yüzdelik Diliminize Göre Tercihlerinizi Belirleyin

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler araştırmasında bir diğer önemli yanıtta yüzdelik dilimi dikkate almanızdır. LGS sonucunda bir puan ve yüzdelik dilim elde edeceksiniz. Tercihlerinizi yüzdelik diliminize göre belirlemeniz daha doğru sonuçlar almanıza yardım eder. Okulların taban puanları yıllara göre değişimler yaşasa da yüzdelik dilimler üzerinde büyük değişimler meydana gelmiyor. Dolayısıyla yüzdelik diliminize göre tercihte bulunmak; daha doğru ve yanılma payı daha az okul tercihleri yapmanız açısından önemli bir yere sahiptir. Sınav sonucunuza ve bulunduğunuz yüzdelik dilime göre seçim yapabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan tercih rehberinden yardım alabilirsiniz.  Tercih rehberinde okul türü, il ve ilçe filtrelerini kullanarak istediğiniz okullara kavuşmanızı sağlayacak en uygun liseleri belirleyebilirsiniz.

Tercih Aşamasında Ebeveynlere Öneriler

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler araştırılırken, karşımıza ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı konular çıkıyor. Öğrenciler ebeveynleri ile beraber devam etmeyi düşündükleri okulları mutlaka ziyaret etmeli. Okulun sosyal olanaklarını, varsa öğrenci kulüplerini, öğretmen kadrosunu, sınıflarının nasıl oluşturulduğunu, okula ait kütüphane ve laboratuvarları, üniversite hazırlık sürecinde yapılan hazırlıkları incelemek tercihleri konusunda belirleyici olabilir. Ebeveynler okul puanı yüksek diye çocuklarını istemedikleri okullara tercih yapmaları konusunda zorlamamalılar. LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler arasında öğrencinin isteklerinin neler olduğunu dikkate almak önemli bir yere sahip. 4 yıl boyunca aynı okula devam edecekleri düşünüldüğünde bu konuda titizlikle hareket edilmesi doğru olacaktır. Ebeveynler, özel okulların burs olanaklarını araştırması da gerekebilir. Özel okulların da imkânlar dâhilinde bir seçenek olarak değerlendirmeye alınması yararlı olabilir.

Tercihlerinizi Son Dakikaya Bırakmayın

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler arasında tercihlerin bir plan içinde yapılması ve son güne bırakılmaması önemlidir. Her yıl sonuçlar açıklandıktan sonra tercih için belli bir tarih aralığı oluşturulur. Son dakikada ummadığınız bir durumla karşı karşıya kalma ihtimaline karşı, tercih listenizi en az son tarihten 1 gün öncesinde hazırlamayı ve onaylatmayı unutmamalısınız.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler arasında sistemi araştırmanın önemi nedir?

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler arasında sınav sistemini iyi öğrenmek önemli bir yere sahiptir. Nasıl tercih yapmanız gerektiği, nerede tercih yapmanız gerektiği ve resmi başvurunun nasıl olacağı hakkında bilgi edinmelisiniz. Aksi takdirde hatalı bir tercihte bulunabilir, tercihinizin geçersiz olması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yüzdelik dilime göre tercih yapmanın önemi nedir?

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan yüzdelik dilime göre tercih yapmak, daha doğru sıralama yapmanızı sağlıyor. Her yıl okulların taban puanları bir önceki yıllara göre değişiklik gösterse de yüzdelik dilimlerinde büyük değişimler olmuyor. Dolayısı ile daha gerçeğe yakın tercihler yapmanızı sağlıyor.

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler arasında tercihleri son güne bırakmamanın önemi nedir?

LGS tercihinde dikkat edilmesi gerekenler arasında her başvuruda olması gerektiği gibi son dakikaya bırakmamak önemlidir. Son dakikada bir aksilik ile karşılaşabilirsiniz. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak tercih başvurularınızı, muhakkak son günden bir önceki gün hazırlamış ve yetkililere onaylatmış olun.

TOP