Rehberlik

LGS’de Başarı Taktikleri

Sınav anında ve sınav hazırlık sürecinde nelere dikkat etmeniz gerekir?

LGS’de Başarı Taktikleri

Sınav anında ve sınav hazırlık sürecinde nelere dikkat etmeniz gerekir?

LGS’de Başarı Taktikleri

LGS yaklaştıkça hem öğrencilerin hem de ailelerin heyecanı artmaya başlıyor. Bu süreçte sınav kaygısını yenme yolları arayan öğrenciler diğer yandan da eksiklerini tamamlamak ve LGS’de başarı taktikleri arayışına giriyorlar. Sınava hazırlık süreci kadar, sınav anında belirlenecek taktiklerde başarıya etki gösterdiği uzmanlar tarafından söyleniyor. Her öğrenci elinden gelenin en iyisini yaptığını ve sınav anında da en iyisini yapacağını düşünerek sınava girmelidir. Sınav öğrencilerden; okuduğunu anlama, yorum yapma, sonuç çıkarma, eleştirel düşünme ve problem çözebilme becerilerine sahip olmalarını bekliyor. Öğrencilerden yalnızca ezber beklenmeyen sınavda, soruların yorumlanması en belirleyici özellik olarak dikkat çekiyor. Tüm bu nedenlerden dolayı sadece ezber yapmak ve test çözmek yeterli değil. Konulara hâkim olmak ve taktikler geliştirmek önemli bir yere sahip. Bu yazımızda LGS’de başarı taktikleri nelerdir, sizlerle paylaşmak istedik.

Zamanı İyi Planlayın

Tüm yıl boyunca hazırlıklarınızı belli bir programa uyarak planlamanız LGS’de başarı taktikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle sınava kısa bir süre kala, günlerinizi iyi planlamış olmak kaygınızın artmasına da engel olacaktır. Hangi dersin tekrarını yapmanız gerektiğini, hangi testleri çözmeniz gerektiğini iyi planlarsanız son günlerde dinlenmek için de vaktiniz kalacaktır.

Denemeler Önemli

Yıllık planınız içinde konulara çalışmak ve soru bankaları çözmek kadar deneme çözmekte çok önemlidir. Bu konuda başarı denemeleri en büyük destekçiniz olacaktır. Denemeler sayesinde eksiklerinizi çok hızlı tespit edersiniz. Eksikleri tamamladıkça dikkat hatalarınızda ortaya çıkar ve onlar üzerine daha fazla yoğunlaşırsınız.

Formül Tekrarı Yapın

Tüm yıl boyunca hemen hemen her dersten aklınızda tutmanız gereken notlar ve formüller olacaktır. Bu bilgileri tekrar etmek ve her ders için uygulamak LGS’de başarı taktikleri arasındadır. Küçük notlar halinde hazırladığınız kağıtları zaman zaman ortaya çıkartıp okumalı ve günlük çalışmalarınız içinde az da olsa muhakkak notlara ve formüllere göz atacak zamanı ayırmalısınız.

Mola Olmazsa Olmaz

Günlük çalışmalarınızı motivasyonunuzu bozmayacak sürede dilimlere ayırın. Her bir dilim arasında küçük molalar verin. LGS’de başarı taktikleri arasında mola olmazsa olmazınızdır. Ders çalışırken enerji harcarız. Enerjinizi yeniden kazanabilmek için beyniniz dinlenmeye ihtiyaç duyar. Mola esnasında küçük sağlıklı atıştırmalar yapmanız da enerji kazanmanız için gereklidir. Ayrıca aralarda temiz hava almaya, minik egzersizlerde yapmaya özen göstermelisiniz.

Düzeniniz Hep Aynı Olmalı

Düzeninizin hep aynı olmasını sağlamalısınız. Geç saatlere kadar süren çalışma süreleri ve normal düzen dışında uyku saatleri kısa zamanda yorulmanıza sebep olacaktır. Her gün uyuduğunuz ve uyandığınız saatlerde uyuyup, uyanmaya dikkat etmelisiniz. Verimliliğinize etki edecek bir diğer önemli düzende yemek düzeninizdir. Yemek saatlerinize ve beslenmenize özen göstermeli, alışık olmadığınız bir yemek düzeninden uzak durmalısınız.

Enerjinizi Yüksek Tutun

LGS’de başarı taktikleri arasında en önemli olanlarından biri de enerjinizin yüksek olmasıdır. Özellikle sınava kısa bir süre kala, odanıza kapanmaktan kaçınmalısınız. Mutlaka kısa süreli de olsa yürüyüşler ve yorucu olmayan egzersizler yapmalısınız. Bol bol oksijen alarak enerji depolamanız, sınav anındaki verimliliğiniz ve konsantrasyonunuz için çok önemlidir. Çevrenizle iletişiminizi de enerjinizin düşmesine sebep olmayacak şekilde düzenlemeli, olumsuz düşüncelerden ve yorumlardan uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Kitap Okuyun

Yeni sistemde uzun paragrafların yer aldığı soru çeşitleri ile karşı karşıyasınız. Bir paragraf için birden fazla soru soruluyor. Bu sorulardan hızlı okuyan ve okuduğunu yorumlayabilen öğrencilerin başarıyla çıkacağını biliyoruz. Zamanınızı doğru kullanmak ve okuduğunuzu hızlı yorumlayabilmek için mutlaka kitap okumalısınız. Okuma alışkanlığınız çalışma programınızın içine düzenli olarak yerleştirilmelidir.

Sınav Anında başarı taktikleri

Son ana kadar kendiniz için hazırladığınız çalışmaları tamamladınız. Ve artık sınav anı! Hazırlanma aşamasında uygulanan taktikler kadar sınav anında uygulanan taktiklerde büyük öneme sahiptir. Sınav anında dikkat etmeniz gereken taktikleri inceleyelim.

  • Sınavdasınız; sınava girdiğiniz andan itibaren sınava dair tüm olumsuz düşünceleri kapının dışında bırakın. Sorularla karşılaştığınızda ön yargılı değil tamamen olumlu ve objektif bir bakış açısı ile yaklaşmak LGS’de başarı taktikleri arasında en temel yollardan biridir.
  • Turlama tekniği; LGS’de başarı taktikleri arasında yer alan turlama tekniğini kullanmanız zamanınızı verimli hale getirecektir. Normal ve kolay olan soruları çözdükten sonra takıldığınız sorulara ikinci turda geri dönmek ve yanıtlamak sınav anındaki panik halini önleyecektir. Bir soruya takılıp kalmak hem zaman kaybı hem de motivasyon kaybına sebep olur. Buna izin vermemelisiniz.
  • Soruları iyi anlamak; soruları doğru anlamak çok önemlidir. Soru kökünü ve sizden isteneni doğru anladığınıza emin olmanız gerekir. Soruları tamamen sizden istenene göre cevaplayın kendi düşüncenize göre yorumlama hatasına düşmeyin. Bu durum sizi yanlış yanıta doğru yönlendirecektir. Paragraf sorularından korkmayın. Okuduğunuzu iyi anladığınız sürece sorunun uzunluğunun bir önemi yoktur. Paragraf soru bankası pratik yapmanız için yarar sağlayacaktır.
  • Kodlama; başarı denemeleri veya farklı kaynaklardan çözdüğünüz testlerde yaptığınız kodlama tekniğine uygun olarak işaretleyin. Soruları kaydırmak, yanlış soruyu işaretlemek sık yapılan kodlama hatalarıdır. Soruyu yanıtladıktan hemen sonra işaretlemek en doğru olanıdır. Kodlamayı sınav sonuna bırakmanız hataya ve telaşa sebep olacaktır.
  • Sınava odaklanın; sınav hayatınızın sonu değil, kaygınızı kontrol edebildiğiniz sürece iyi bir başlangıç elde etme şansıdır. Sınav zekanızın ve kişiliğinizin göstergesi değildir. Sadece bilginizi ve dikkatinizi ölçen bir araçtır bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Hedefinize ulaşmak için sınav anına odaklanın, dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz anlarda küçük molalar verin. Özellikle dersler arası geçişlerde göz ve kaslarınızı rahatlatacak minik egzersizler uygulayabilirsiniz. Kaygınızı azaltacak dikkatinizi toplayacak bir diğer unsurda doğru nefes almak ve nefes egzersizleridir. Böyle zamanlarda nefes egzersizleri ile kendinizi rahatlatabilirsiniz.
  • İki sınav arası dinlenin; LGS’de başarı taktikleri arasında yer alan bir diğer önemli unsur dinlenme anını, biten turu düşünmekle geçirmemektir. İki sınav arasındaki sürede sınav sorularını ve konularını yorumlayarak geçirmeyin. İki sınav arasındaki zamanı dinlenerek geçiremeye özen gösterin. Sohbet etmeniz gerekiyorsa çıkan soruları tartışmayı seçmeyin. Bir tur daha var enerjiye ihtiyacınız olacak unutmayın!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

LGS’de başarı taktikleri arasında denemelerin önemi nedir?

Yıllık planınız içinde konulara çalışmak ve soru bankaları çözmek kadar LGS’de başarı taktikleri arasında deneme çözmekte çok önemlidir. Bu konuda başarı denemeleri en büyük destekçiniz olacaktır. Denemeler sayesinde eksiklerinizi çok hızlı tespit edersiniz.

LGS’de başarı taktikleri arasında mola vermenin önemi nedir?

Günlük çalışmalarınızı motivasyonunuzu bozmayacak sürede dilimlere ayırın. Her bir dilim arasında küçük molalar verin. LGS’de başarı taktikleri arasında mola olmazsa olmazınızdır, ders çalışırken enerji harcarız ve enerjinizi yeniden kazanabilmek için beyniniz dinlenmeye ihtiyaç duyar.

LGS’de başarı taktikleri arasında yer alan formül tekrarının önemi nedir?

Tüm yıl boyunca hemen hemen her dersten aklınızda tutmanız gereken notlar ve formüller olacaktır. Bu bilgileri tekrar etmek ve her ders için uygulamak LGS’de başarı taktikleri arasındadır. Küçük notlar halinde hazırladığınız kağıtları zaman zaman ortaya çıkartıp tekrar etmelisiniz.

TOP