Rehberlik

LGS’de Başarılı Olmak İçin Doğru Beslenme

LGS’de başarılı olmak için yardımcı olacak doğru beslenme yöntemleri nelerdir?

LGS’de Başarılı Olmak İçin Doğru Beslenme

LGS’de başarılı olmak için yardımcı olacak doğru beslenme yöntemleri nelerdir?

LGS’de Başarılı Olmak İçin Doğru Beslenme

LGS öğrencilerin eski alışkanlıklarının değiştiği yeni alışkanlıklar kazandıkları önemli bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Birçok öğrencide sınava az bir süre kala oluşan sınav stresi sebebiyle yemek yeme alışkanlıklarında değişimler meydana geliyor. Bazı durumlarda kaygı derecesi arttıkça yeme davranışları da normal sınırlar dışında değişim göstermeye başlıyor. Bu durum kilo kaybı, aşırı kilo alımı, iştahsızlık, mide bulantısı gibi belirtiler vererek kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bu dönem, doğru ve dengeli beslenme programı oluşturulması sayesinde başarılı bir şekilde atlatılabilir. İhtiyaç duyulan durumlarda, bir uzmandan yardım almakta faydalı olabilir. Yazımızda LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme nedir, sınav sabahında hangi besinler, ne miktarda alınmalıdır, sizler için araştırdık. 

Beslenmenin Başarıya Etkisi

Uzmanların ortak görüşü sınav döneminde de her zaman olması gerektiği gibi yeterli ve dengeli beslenme, her besin türünden yeterli miktarda tüketmek başarının yollarından biridir. LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme, sınav sürecinin başlamasıyla birlikte düzenlenmelidir.  Sınava hazırlanan öğrenciler, zaman bulamamaktan şikâyetçi olabiliyor, yeme düzeni alışkanlık halinde değilse öğün atlayabiliyor, özellikle günün en önemli öğünü olarak bilinen sabah kahvaltısını geçiştiriyor. Beyin kan şekeri ile çalıştığı için sabah kahvaltısı oldukça önemlidir, bunun sebebi sabahları kan şekerinin düşük olmasıdır. Doğru bir beslenme programı ile kan şekeri yeterli seviyeye getirilmelidir. Ayrıca yapılan araştırmalar, sabah kahvaltısı yapan öğrencilerin başarı oranlarının ve dikkat düzeylerinin diğerlerine göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sebeple güne; süt, kepekli ekmek, peynir, yumurta, pekmez, gibi besleyici, besin değeri yüksek gıdalarla başlanmalıdır. Gün içerisinde de kan şekerini dengede tutmak için diğer öğünlerde atlanmamalıdır. Ara öğünlere de özen göstermeli; basit şeker içeren, kan şekerinin hızla yükseltip, düşmesine sebep olabilecek tatlı, çikolata gibi ürünlerden uzak durmak gerekir. Ara öğünlerde; düşük kalori içeren meyve, yoğurt, küçük sandviç, ceviz, badem gibi gıdaların seçilmesi çok daha uygundur. Öğünlerde dengeli beslenmeye her zaman olduğu gibi sınav döneminde de ayrıca özen gösterilmelidir. Yağsız et, yoğurt, salata, sebze gibi yemeklerden oluşan öğünler dengeli beslenmeye örnektir. Başarının arttırılması için çikolata gibi şekerli besinlerin büyük oranlarda tüketimi hatalıdır. Kan şekerini yavaş yavaş yükselten diğer şeker kaynakları olan meyve, bulgur, yulaf gibi şeker desteklerinin tüketilmesi doğru olandır. LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme önemle üzerinde durulması gereken bir başarı unsurudur.

İçeceklere de Yiyecekler Kadar Dikkat Edilmeli

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme arasında içeceklerin yeri de önemlidir. Özellikle sınav hazırlık sürecinde çok fazla çay, kahve ve asitli içecekler içmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa, korku ve kaygıya sebep olur. Asitli içecekler yüksek miktarda kafein içerir. Bu içecekler yerine C vitamininden zengin; kuşburnu, papatya gibi bitki çayları tüketmeyi tercih etmek çok daha doğru olur. Özellikle rezene çayı gibi endişe giderici etkisi olan çayları tüketmek, stresin azalmasına yardımcı olur, motivasyonu yüksek tutar.

Antioksidan Tüketilmeli

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme önerilerinden biri de besinlerde bulunan antioksidanların tüketilmesidir. Balık, ceviz ve fındıkta yüksek miktarda bulunan Omega-3 yağ asitleri önemli bir antioksidandır. Özellikle sınav döneminde haftada 2 defa balık, haftada 2-3 defa küçük bir avuç fındık, ceviz tüketimi ile bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sebze ve meyvelerde de; yeşilbiber, maydanoz, çilek, ıspanak gibi yüksek miktarda C vitamini antioksidanı bulunur. Her gün belli bir sayıda meyve ve sebze tüketmek önemlidir. Stere karşı etkisi bilinen yumurta, süt, havuç, kayısı gibi besinlerin içeriklerinde bulunun A vitamini ve tahin, kurubaklagil, badem gibi bol miktarda E vitamini içeren ürünlerin tüketilmesi sınav döneminde stresin azalmasına etki edecektir. Bir antioksidan olan çinko da süt, yoğurt, tavuk, yumurta, balık, gibi ürünlerde bulunur ve düzenli tüketildiğinde beyin fonksiyonlarına etkisi oldukça yüksektir. Aynı zamanda sınava hazırlanan öğrenciler için stresin ve kaygının azaltılmasında düzenli uyku, düzenli egzersiz, yeterli ve dengeli bir beslenme programı önemle vurgulanmaktadır. 

LGS Öncesi ve Sınav Günü Beslenme Nasıl Olmalıdır?

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme önerilerine dikkat eden öğrencilerin, sınavlarda daha az kaygı yaşadığı ve daha iyi sonuçlar aldığı görülmektedir. Sınav öncesinde ve sınav gününde size yardımcı olacağını düşündüğümüz beslenme önerilerini aşağıda paylaşmak istedik.

  • LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme önerileri arasında sınav hazırlık süresince sürdürdüğünüz beslenme alışkanlığını sınav anına kadar devam ettirmeniz önemli bir yere sahiptir. Sınavdan önceki gün o ana kadar tüketmediğiniz besini ilk defa tüketmeyi denemeyin.
  • Sınavdan bir gün önce dışarıda yemek yemeyin, daha önce yediğiniz ev yemeklerini tercih edin.
  • Sınav anında kan şekerinizin dengede kalmasına yardımcı olacak meyve, kepekli ekmek, süt, peynir, yumurta, ceviz gibi gıdaları tercih edin.
  • LGS öncesinde çok yağlı, ağır gıdalar tüketmek yerine protein, karbonhidrat ve yağ dengesi olan hafif gıdalar tercih edin.
  • Sınav öncesinde kaygı, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi problemlerine yol açma ihtimali olduğu için çay, asitli içecekler, kahve yerine stresinizi de hafifletecek bitki çaylarını tercih edin.
  • LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme programı içinde en önemlisi sınav sabahında besinlerinize dikkat etmenizdir. Sınav sabahı dengeli bir kahvaltı yapın. Süt, yumurta, peynir, kepek ekmek, gibi kan şekerini yavaş yavaş yükseltecek, dengeli bir sabah kahvaltısı yapmaya özen gösterin.
  • Sınav anına kadar olan alışkanlıklarını son ana kadar devam ettirin. Faydalı diye sevmediğiniz, sindirim sisteminizi rahatsız edecek gıdaları tüketmeyin.

LGS süreci zorlu bir yolculuk olsa da bazı önemli noktaları göz önünde bulundurarak, , gerekli önlemleri aldığınızda, LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme de bunlardan biridir, başarının beraberinde geldiğini göreceksiniz!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenmenin önemi nedir?

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme programı sınav süreci ile beraber başlamalıdır. Beyin fonksiyonları için kan şekeri oldukça önemlidir. Gün içerisinde kan şekerinin dengede kalması için hiçbir öğün atlanmamalı, ara öğünler düzenli olarak takip edilmelidir.

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenmede içeceklerin önemi nedir?

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme önerileri içinde içecekler önemli bir yere sahiptir. Sınav hazırlık sürecinde çay, kahve ve asitli içecekler içmek kaygı, huzursuzluk, uykusuzluk gibi sorunlara yol açar. Bu içecekler yerine C vitaminini bol olan; kuşburnu, papatya, sakinleştirici etkisi olan rezene gibi bitki çaylarının tüketilmesi oldukça önemlidir.

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme sınav gününde nasıl olmalıdır?

LGS’de başarılı olmak için doğru beslenme önerileri içinde sınav sabahında beslenme önemli bir yere sahiptir. Sınav sabahı dengeli bir kahvaltı yapmak güne zinde başlamanızı sağlar. Süt, yumurta, peynir, az miktarda ekmek gibi kan şekerini yavaş yavaş yükseltecek, dengeli bir sabah kahvaltısı tercih etmelisiniz.

TOP