Rehberlik

LGS’de En Sık Yapılan Yanlışlar

LGS’de en sık yapılan yanlışlar nelerdir, sınav anında aynı yanlışları yapmamak için nelere dikkat etmelisiniz; Birlikte öğrenelim.

LGS’de En Sık Yapılan Yanlışlar

LGS’de en sık yapılan yanlışlar nelerdir, sınav anında aynı yanlışları yapmamak için nelere dikkat etmelisiniz?

LGS’de En Sık Yapılan Yanlışlar

LGS süreci başlamadan önce öğrenciler karşılaşacakları bazı zorluklara karşı önlem almak istiyor. Bir eğitim yılını kapsayan hazırlık sürecinde hem bilgileri eksiksiz olarak öğrenmeye çalışmak hem sınav kurallarına hakim olmak oldukça zordur. Tüm çalışmaları eksiksiz olarak yapmaya çalışan öğrenciler sınav anında farklı hatalar yapabiliyor. Sınav anında yapılan hataların başında dikkatsizlik ve aceleci davranmak geliyor. Zaman yönetimini iyi programlamayan öğrenciler, soruların tümünü okumuyor veya soru kökünü dikkatli incelemiyor. Sayısal derslerde kâğıt kalem kullanmadan akıldan işlem yapmaya çalıştıklarında hatalı yanıtlar veriyor. LGS’de en sık yapılan yanlışlar için sınav öncesinde gerekli önlemler alınmalıdır. Yazımızda LGS’de en sık yapılan yanlışlar nelerdir, nelere dikkat ederseniz alacağınız sonucu olumlu yönde etkiler, sizler için araştırdık.

Sınavla İlgili Konuşmak

LGS’de en sık yapılan yanlışlar içinde en başta sınavla ilgili konuşmak geliyor. LGS’ye az bir süre kala çevrenizle, ailenizle ve özellikle arkadaşlarınızla sınav hakkında fikir yürütecek konuşmalara yapmaktan kaçının. Herkes sınav sürecini ve sınav anını farklı geçiriyor. Sizden daha kaygılı olan biri ile sınav öncesinde ve sınav anında sınav hakkında konuşmak sizi de olumsuz etkileyebilir. Sınavda ilk oturum tamamlandıktan sonra mola anında, çıkan sorularla ilgili yorumlar yapmayın. Dinlenin ve ikinci oturuma konsantre olun.

Olumsuz Düşünceler

Sınav anındaki motivasyonunuz çok önemli. Sorulara hakkında yorumlar yapmak, başarısız olma kaygısı gibi olumsuz düşünceler ile zihninizi meşgul etmek, motivasyonunuzu düşürmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu düşünceler ile vakit kaybetmek yerine tamamen sınav anına odaklanarak, sınav sonrasında kendinizi nasıl ödüllendireceğinizi düşünmelisiniz. Motivasyonunuzu yüksek tutması için sınav hazırlık yılı boyunca motivasyon defteri ile süreci destekleyebilirsiniz.

İnatlaşmak

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alan sorularla inatlaşmak, sonucu olumsuz etkileyen davranışların başında geliyor. Sınav esnasında zor olan, yapmakta güçlük çekeceğiniz sorular karşınıza çıkabilir. Bu sorularla inatlaşmak, ayını soruya takılıp kalmak zaman kaybına sebep olur. Sınavda zamanı verimli kullanmak oldukça önemlidir. Yapamadığınız soruları işaretleyerek, zamanınız kalırsa yeniden bakabilirsiniz. Böylece takıldığınız soruya ikinci turda doğru yanıt verme olasılığınız yükselir.

Önyargı

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasından bir diğeri de sorulara önyargı ile yaklaşmaktır. Soru ilk bakışta uzun ve karmaşık gözükebilir. Soruları dikkatli olarak okumadan, özellikle soru kökünü incelemeden, zor veya kolay olduğuna karar vermemelisiniz. Böyle bir yaklaşım sorulara karşı odaklanmanızı engeller ve basit hatalar yapmanıza yol açar.

Uzun sorudan Korkmak

LGS uzun paragraf sorularına daha çok ağırlık veriyor. Sorunun uzun olması zor olduğu anlamına gelmez. Sınav hazırlık sürecinde bol bol paragraf sorusu çözmek, soru bankası ile pratik yapmak, sınav anında paragraf sorularına karşı bakış açınızı olumlu yönde etkileyecektir. LGS’de en sık yapılan yanlışlar içinde yer alan sorudan korkmak, bol bol pratik yaparak, deneme çözerek, çözülebilecek bir davranıştır.

Saati Kontrol Etmemek

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alan zamanı kontrol etmemek, bir çoğumuzun yaptığı hatalardan. Sınav anının verdiği heyecanla öğrenciler saate bakmayı unutuyor. Sınav hazırlık sürecinde başarı denemesi esnasında da saat kontrolü yaparak, alışkanlık haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Zamanı iyi yönetebilmek için sınav anında aralıklı olarak saate bakmalısınız. Sürenizi ara ara kontrol etmeniz zamanı verimli kullanmanıza yardımcı olur.

Soruyu Okumadan Paragrafa Geçmek

Öncelikle sorunun sizden ne istediğini anlayıp, ardından paragrafı okumanız gerekir. Önce paragrafı okumanız durumunda sizden ne istendiğini bilmediğiniz için tekrar paragrafı okumak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum zaman kaybına ve hataya sebebiyet verir. Sınav hazırlık çalışmalarında öğretmenler tarafında defalarca kez hatırlatılsa da LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alıyor.

Tüm Seçenekleri Okumamak

Öğrenciler sıvan heyecanı ile doğru yanıtı bulduklarını düşünerek, diğer seçenekleri okumadan soruya yanıt veriyor. LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alan bu durum sebebi ile soruları hatalı yanıtlama ihtimali yükseliyor. Yanıttan çok emin olsanız bile muhakkak tüm seçenekleri okumalısınız.

Zihinden Çözmek

Sınavda birçok öğrenci basit işlem hataları yapması sebebi ile istediği sonuca ulaşamıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri kâğıt kalem kullanmak yerine işlemleri zihinlerinden yapmalarıdır. Böyle bir risk almamak için muhakkak kâğıt üzerinde işlem yaparak, soruları yanıtlamalısınız.

Kodlamayı Sona Bırakmak

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında bir diğeri ise kodlamayı sona bırakmaktır. Kesinlikle yapılmaması gereken yanlışlardan biridir. Kaydırma sorunu yaşamamak için kodlamayı sona bırakmamalısınız. Soruyu çözdüğünüz anda kodlamaya geçmeli veya sayfa sonlarında kodlamaları tamamlamalısınız. Kodlama esnasında soru sayısı ile seçeneği tekrar kontrol etmelisiniz.

Kitapçık Türünü Kodlamayı Unutmak

Sınav heyecanı ile öğrenciler tarafından LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında kitapçık kodlamayı unutmak geliyor. Kitapçık dağıtıldıktan sonra tüm uyarıları dinleyip, unutmadan kitapçıkta doldurmanız gereken alanları tamamlayın. Kitapçıkla ilgili alanları kodlamayı son ana bırak bütün emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir.

Test Hakkında Kararsızlık Yaşamak

Sınav öncesinde yaptığınız başarı denemeleri ile sınav anı için prova yapmış olursunuz. Böylece sınav anında sizin için en kolay olan teste karar vermek zamanınızı almaz. Zamanı etkin kullanmak ve motivasyonunuzu yüksek tutmak için oldukça önemli bir yöntemdir. Sınav öncesinde bu konuda kararsız kalmak, sınav anını da olumsuz etkileyecektir. Unutmayın test hakkında kararsız kalmak LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alıyor.

Kontrol Etmeden Sınavı Tamamlamak

Soruları yanıtladıktan sonra, kitapçık kontrolü, kodlama yapmanız gereken alanların kontrolü, boş bıraktığınız soruları gözden geçirme gibi kontrolleri tamamlamalısınız. Ardından kaydırma yapma ihtimalinizi ortadan kaldırmak için soru ve seçeneklerinizi karşılaştırmalısınız. Böylece sınav sonrasında sınavda yapmanız gereken kurallarla ilgili endişelerinizi ortadan kaldırmış olursunuz. Tüm bunları tamamladıktan sonra sınav dokümanlarınızı gönül rahatlığı ile teslim edebilirsiniz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

LGS’de en sık yapılan yanlışlar içinden kodlamayı sona bırakmak nedir?

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alan kodlamayı sona bırakmak, kaydırmaya sebep olan en büyük hatalardan biridir. Soruyu çözer çözmez kodlama yapmalı veya sayfa sonlarında kodlamayı tamamlamalısınız. Ayrıca kodlama yaparken soru ve seçeneği muhakkak tekrar karşılaştırmalısınız.

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında saat kontrolü yapmamak nedir?

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alan saat kontrolü yapmak, sınav anında zaman yönetimi için oldukça hatalı davranışlardan biridir. Sınav öncesinde pratik yaparken, saat kontrolü yapmayı alışkanlık haline getirmeye çalışmalısınız. Süreyi zaman zaman kontrol etmek, zamanı verimli kullanmak için faydalı bir yöntemdir.

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alan zihinden çözmek nedir?

LGS’de en sık yapılan yanlışlar arasında yer alan zihinden çözmek, basit işlem hatalarına sebep olan davranışlar içindedir. Buna neden olan durum, kâğıt kalem kullanmak yerine işlemleri zihinden tamamlamaya çalışmaktır. Böyle bir risk almak yerine kâğıt üzerinde işlemleri tamamlamak, basit işlem hatalarını büyük ölçüde önler.

TOP