Rehberlik

Yeni Nesil Soruları Nasıl Çözebilirim?

Yeni nesil soruları çözerken hataya düşmemek için neler yapmalıyız, öğrenmek ister misiniz?

Yeni Nesil Soruları Nasıl Çözebilirim?

Yeni nesil soruları çözerken hataya düşmemek için neler yapmalıyız, öğrenmek ister misiniz?

Yeni Nesil Soruları Nasıl Çözebilirim?

Yeni nesil sorular; birden fazla kazanım barındıran, kazanımlar ve gerçek yaşam arasında bağlantı kurulmasına ihtiyaç duyulan ve çözümlenmesi için birçok beceri gerektiren soru çeşididir. Bu becerileri; okuduğunu anlama, çok boyutlu düşünebilme, analiz yapma yeteneği, işlemden ve sorudan korkmama olarak sıralayabiliriz. Yeni nesil soruları hazırlamakta çözmek kadar zor denebilir. Yeni nesil soruların uygulamaya başlanması ile birlikte yayın sektörü de farklı arayışlar içine girdi. Tüm yayınlar yeni nesil soruları kitaplarına eklemeye başladı. Bu süreçte kaliteli yeni nesil soru üretebilmekte önemli bir ayrıştırıcı özellik oldu. Unutulmaması gereken en önemli konu her uzun sorunun yeni nesil soru olmayacağıdır. Bu durum yanlışa düşmenize sebep olabilir. Dikkatli inceledikten sonra yeni nesil sorulara ulaşabileceğiniz kaynakları tercih etmelisiniz. Öğrenciler yeni nesil soruların gündeme gelmesiyle yeni nesil soruları nasıl çözebilirim sorusuna yanıt aramaya başladı. Bu yazımızda sizlere yeni nesil soruları nasıl çözeceğinize dair bazı ip uçları vermeye çalışacağız.

Okumak Önemli

Yaşam boyu devam ettirilmesi gereken en önemli alışkanlıklardan biri okumaktır. Kişisel gelişime olan katkısı büyüktür. Yeni nesil sorularda en önemli becerilerden biri okuduğunu anlamaktır. Anlamadığınız bir soruyu çözmek imkansızdır. Bol bol okuma yaparak geçmişten gelen alışkanlık eksiğinizi telafi edebilirsiniz. Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Hızlı okuma da sınavda yeni nesil soru çözümlemenin yardımcı parçasıdır. Grafik okumakta aynı şekilde okuduğunuzu anlama becerisi içinde yer alır. Yeni nesil soruları çözerken, okuduğunuzu anladığınızdan emin olmanız gerekir. Korkmayın ilk başlarda sorularla yeni karşılaşan herkes gibi siz de yeni nesil soruları anlamak için çaba sarf edeceksiniz. Bu süreci daha hızlı atlatabilmenin en önemli yolu okumaktan geçiyor. Yeni nesil soruları nasıl çözebilirim sorusunun yanıtlarından biri olan okumak, başarı adımlarında destekçiniz olacaktır. Yeni nesil soru bankaları ve özellikle yeni nesil paragraf soru bankaları çözerek çok sayıda kaliteli soru çeşidi ile karşılaşabilir ve daha hızlı yol alabilirsiniz.

Yazmak da İşin Bir Parçası

Yeni nesil soruları çözerken size verilenleri detaylı olarak yeniden yazmanız çözüm sürecine katkı sağlar. Sorunun size verdikleri arasındaki ilişkiyi çözümlemek için en iyi yöntemlerden biri yazmaktır. Öncelikle size verilenleri dikkatli bir şekilde yazın. Kendi yazdıklarınızı daha rahat birleştirebilirsiniz. Soruyu görselleştirmekte sınav esnasında işinizi kolaylaştırır. Sorunun resmini çizebilir, tablolar oluşturabilirsiniz. Başarı denemeleri çözerken soruların etrafında kalan boş alanları doldurma egzersizleri yapın. Zamanla neyi nereye yazmış olabileceğinizi aramak zorunda kalmayacaksınız. Sınavda bu alanları kullanacağınız için yaptığınız pratikler zaman yönetiminizi kolaylaştırır. Yeni nesil soruları nasıl çözebilirim arayışının önemli bir parçası olan yazma, sınav hazırlıklarında ve sınav esnasında verimli sonuçlar almanızı sağlar.

İşlem Yapmaktan Kaçmayın

Öğrencilik yaşamı boyunca birçok öğrencinin temel sorunu, karşılaştıkları soruları akıldan çözümlemeye çalışmaktır. Bu durum hataya çok açıktır. Düşüncede kalan işlemler boşa kürek çekmenize sebep olabilir. Bir anda başka bir detayın eklenmesi ile aklınızda tutmaya çalıştığınız diğer konu kaybolup gidebilir. Yeni nesil soruları nasıl çözebilirim, nasıl daha pratik davranabilirim gibi soruların yanıtı verilenleri kendi yönteminiz ile yazıp, işlem yapmaktan geçiyor. Yeni nesil sorular birden fazla yetenek gerektirdiği için adım adım ilerlemeniz her zaman daha faydalı olacaktır. Bulduğunuz çözümü tek tek yazdığınız zaman hem zaman tasarrufu sağlamış hem de hatadan uzaklaşmış olursunuz. Yazarak çözümlemeye çalıştığınızda çözüme ulaşmak için daha kısa bir zamana ihtiyacınız olduğunu fark edeceksiniz. Önemli olan soruyu doğru yanıtlamak. Aklınızda tutmaya çalışmanızın getirebileceği ek bir puan olmayacak!

Korkuya Hiç İhtiyacınız Yok

Yeni nesil soruların en belirgin özelliği uzun ve grafiklerle dolu olmasıdır. Bu durum çoğu öğrencinin gözünü korkutur. Sınavda korkuya hiç ihtiyacınız olmayacak. Pek çok öğrenci ön yargısı sebebiyle soruları kaçırabilir. Aslında sorular hazırlanırken zorlu olacakları düşünülen konular hakkında bilgiler verilir. Bu sorular, verilen bilgilerin birleştirilmesi neticesinde yanıta gider. Korkan öğrenciler ise verilen bu bilgileri okumadıkları için kaçırır. Dolayısı ile o soru da kaçmış olur. Soruyu okumaktan korkmayın ilk okuduğunuzda anlamamaktan da korkmayın. Soruya bir kez daha döndüğünüzde yanıtınızın doğru olmayacağını bilemezsiniz. Yeni nesil soruları nasıl çözebilirim konusu üzerinde araştırma yaptığınızda ilk nasihat edilecek unsurlardan biri sorulardan korkmamanız olacaktır.

Yeni Nesil Sorularda Matematik Kaygısı

Yeni nesil soruları nasıl çözebilirim ilk olarak matematik sorularını gördüğünüzde yanıtını aramaya başladığınız bir konu olabilir. Matematik sorularını çözmekte diğer derslerin soruları gibi okuduğunuzu anlamakla başlar. Matematik soruları uzun fakat okuduğunuzu anladıkça bazılarının çözümünün çok kolay olduğunu fark edeceksiniz. Bir soruyu baktığınız andan itibaren korkmadan ve sakin olarak anlamaya çalışırsanız doğru yanıta çok yakınsınız demektir. Her derste olduğu gibi matematik dersinden de başarılı olmanın önemli noktalarından biri bol soru çözmektir. Yeni nesil TMF soru bankası muhakkak çözmeniz gereken bir kaynaktır. Pratik yapmanızı, faklı soru çeşitleri öğrenmenizi sağlar. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çok yol aldığınızı göreceksiniz. Zamanla sorular benzer gelecek ve LGS’de karşınıza çıktığını göreceksiniz.

Hataya Düşmeyin

Soruları gördüğünüzde hataya düşerek, zorluk derecesini değerlendirmeden her karşınıza çıkan soruyu çözmeye kalkmayın. Yeni nesil sorulara alışmak bir süreç gerektirir. Kolayı çözmeden zoru çözemezsiniz. Bu soruları çözmek biraz sabır gerektiren bir süreç çünkü yeni nesil soruları yanıtlayabilmek için pratiğe ihtiyacınız var. Bu pratiklik kolay soruları çözmekle başlar. Yapılan hataların başında soruya ön yargılı davranmak gelir. Sorulara alışmak için kendinize zaman tanımalısınız. Herkes sorular çok uzun, çok zor gözüküyor, süre yetecek mi gibi kaygılar yaşar. Yeni nesil soruları nasıl çözebilirim soruları zamanınızdan çalabilir. Yeni nesil sorular uzun olması sebebiyle zaman alıyor olabilir ancak sorunun uzun veya kısa olması zor olduğunun göstergesi değildir. Öncelikle önyargılarınızdan kurtulmalı sonrasında soruyu okumayı denemelisiniz!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Yeni nesil soruları çözerken okumanın önemi nedir?

Yeni nesil sorularda en önemli becerilerden biri okuduğunu anlamaktır. Anlamadığınız bir soruyu çözmek imkansızdır. Bol bol okuma yaparak geçmişten gelen alışkanlık eksiğinizi telafi edebilirsiniz.

Yeni nesil soruları çözerken yazmanın önemi nedir?

Yeni nesil soruları çözerken size verilenleri detaylı olarak yeniden yazmanız çözüm sürecine katkı sağlar. Sorunun size verdikleri arasındaki ilişkiyi çözümlemek için en iyi yöntemlerden biri yazmaktır. Öncelikle size verilenleri dikkatli bir şekilde yazmalısınız.

Yeni nesil soruları çözerken işlem yapmanın önemi nedir?

Yeni nesil soruları nasıl çözebilirim, nasıl daha pratik davranabilirim gibi soruların yanıtı verilenleri kendi yönteminiz ile yazıp, işlem yapmaktan geçiyor. Yeni nesil sorular birden fazla yetenek gerektirdiği için adım adım ilerlemeniz her zaman daha faydalı olacaktır. Bulduğunuz çözümü tek tek yazdığınız zaman hem zaman tasarrufu sağlamış hem de hatadan uzaklaşmış olursunuz.

TOP