Rehberlik

LGS’ye az bir süre kala Neler Yapılmalı?

LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, sınav kaygısı nasıl azaltılır öğrenmek istemez misiniz?

LGS’ye az bir süre kala Neler Yapılmalı?

LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, sınav kaygısı nasıl azaltılır öğrenmek istemez misiniz?

LGS’ye az bir süre kala Neler Yapılmalı?

Tüm yıl boyunca LGS’ye hazırlık yapan öğrenciler, LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı sorusunu araştırmaya başlar. Bütün yılın yorgunluğunu son bir hafta kala üstlerinde hissedeceklerdir. Bu durum kendilerini eksik hissetmelerine ve kaygı duymalarına sebep olabilir. LGS’ye az bir süre kala tüm adayların son tekrarlarını yaparak hazırlık süreçlerini yavaş yavaş tamamlamaları gerekir. Son günlerde yeni bir konu çalışmak akıl karıştırmaktan başka bir fayda sağlamayacağı için yeni konu çalışmaktan uzak durulmalıdır. Uyku ve beslenme düzenine son günlerde daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Kaygı arttıracak sohbetlerden uzak durmalı, hiçbir tartışma içine girilmemelidir. Motivasyonun bozulmasına neden olabilecek sınav öngörülerinde bulunmaktan uzak durulmalıdır. Sınav kurallarını yeniden gözden geçirmek ve sınav merkezini ziyaret etmek, sınav günü yaşanacak kaygıyı azaltacaktır. Sizler için LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı sorusuna cevaplar aradık. Birlikte İnceleyelim;

Sınavda Kaygınızı Yönetebilirsiniz

LGS'ye az bir süre kala hemen hemen herkesin en büyük düşüncesi sınav anında yaşanacak kaygı sorunudur. Unutulmaması gereken en önemli konu, beynimizi bizim kontrol ettiğimizdir. Kendinizi sınav öncesi ve sınav anında telkin edebilirsiniz. Sınav anında kaygınızın arttığını fark ederseniz, beyninizin olumsuz olarak ürettiği düşüncelere kulak vermeden, biraz mola verip nefes egzersizi yapabilirsiniz. LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı sorusunun cevaplarından biri de nefes egzersizleri öğrenmektir. Kaygınızı azaltmak adına sınav öncesi belirlediğiniz yolu, sınav anında değiştirmeyin. Bunlar; soru yanıtlama esnasında yeni taktikler belirleme, test sırasını değiştirme gibi düzenlemeler olabilir. Sınav anında yeni yöntemler belirlemek, kaygınızı azaltmaktansa kafa karışıklığına neden olacaktır.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Herkesin yapamayacağı sorular olabilir. Bu sorularla karşı karşıya kaldığınızda hemen bir sonraki soruya geçin. Soru üzerinde oyalanmak kaygı sebeplerinden biridir. Sınav öncesinde başarı denemeleri çözerken nasıl sadece o ana odaklıysanız, sınav anında da kendinizi sadece sınava odaklayın. Süre dolduğunda kendinizi kaygılarınızdan dolayı eleştirmek istemiyorsanız, sınav anında hata yapmaktan korkmayın. Uzun sorularla karşılaştığınızda aynı şekilde hata yapmaktan korkmak yerine soru için yapılan açıklamayı iyi anladığınızdan emin olun. Uzun soru, zor soru anlamına gelmez. Denemeler hata tespit etmek içindir. Moralinizin bozulmasına izin vermeyin. Denemede hata yapmanız LGS’den de aynı hata ile çıkacağınız anlamına gelmez. LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı sorusunun yanıtlarından biri de son birkaç haftayı hata tespiti yapıp, eksik konuları tamamlama süreci olduğudur.

Test Çözün

LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı, nelere daha fazla ağırlık verilmeli diye araştırma yaptığımızda, uzmanların görüşü süre azaldığında bol bol farklı kaynaklardan soru çözmek yönünde. Çalışma programınız içinde tekrar ihtiyacı duyduğunuz dersleri tamamladıktan sonra soru bankalarından çözümler yapabilirsiniz. Örnek olarak matematik dersinden birkaç konuda eksiğiniz olduğunu düşünüyorsunuz, günlük tekrarınızı yaptıktan sonra matematik soru bankası çözmeniz faydalı olur. Geçmiş yıllarda çıkan soruları inceleyebilirsiniz. Başarı denemeleri çözerek, eksiklerinizi tespit etmeye çalışın. Son günler eksikleri giderme sürecidir. Sınava az bir süre kala tüm çalışmalarınızı tekrar etmekten kaçınmalısınız. Farklı kaynaklara tekrar göz atarak faklı soru tekniklerinin çoğunu çözdüğünüzden emin olmalısınız.

Enerji Depolamak Önemlidir

LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı sorusunun cevaplarından biri de kendinizi sınava hazır hissetmektir. Süre azaldıkça odanızda daha az zaman geçirmeye özen gösterin. Özellikle açık hava yürüyüşleri iyi gelecektir. Ağır olmayan egzersizler yapabilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığa sebep olacak aktivitelerden uzak durmalısınız. Enerji depolamak önemlidir. Bol bol oksijen almaya dikkat edin. Kendinize ayıracağınız zamanlarda sizi iyi hissettirecek, pozitif yaklaşımı olan insanlarla görüşmeyi deneyebilirsiniz. Tüm bunlar sayesinde kendinizi enerjik ve sınava hazır hissedeceksiniz.

Dikkatli Beslenin

Uzmanlar iyi bir performans için beslenmenin önemini sürekli vurguluyor. Sınav sürecinde sağlıksız beslenme, sınav stresini arttıran etkenlerden biridir. Sınava girecek öğrencilerin sınava az bir süre kala ve sınav günü beslenme şekli çok önemlidir. Herkesin damak tadı ve beslenme alışkanlıkları farklıdır. Yararlı diye alışkanlığınız dışında olan yiyecekleri tüketmeye zorlayarak kendinizi riske atmayın. Özellikle son hafta beslenme alışkanlıklarına uygun davranılmalıdır. Besin zehirlenmesi riskine karşılık son gün dışarıda yemek yenmemeye dikkat edilmelidir. Bu dönemde özellikle çay ve kahve tüketimi azaltılmalı mümkünse hiç alınmamalıdır. C vitamini içeriğine sahip bitki çaylarını tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Sınav sabahı stresin etkisiyle mide bulantısı ve iştahsızlık yaşanabilir. Bu sebeple az ve sağlıklı besin tüketmek daha doğru olacaktır.

Kaygı Bulaşıcıdır, Uzak Durun

Çocuklar kadar ailelere de büyük görevler düşmektedir. Ailelerin de LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı sorusunu iyi araştırmaları gerekir. Ailelerin karşısına çıkacak en önemli konu kaygı yönetimidir. Çünkü çocuklar ailelerinin tutumlarından çok etkilenir. Eğer kaygılıysanız, kaygınız çocuğunuza da bulaşacaktır. Çocuğunuzun geleceği sadece bu sınava bağlı değildir. Çocuğunuza sınav anında yapması ve yapmaması gerekenleri dikte etmekten uzak durmalısınız. Elinden geleni yaptığına inandığınızı ve sınav sonucu ne olursa olsun, sizin ona karşı olan sevginizle hiçbir ilişkisi olmayacağını net olarak anlatmalısınız.

Son Günü Kendinize Ayırın

LGS’ye az bir süre kala neler yapılmalı sorusunun son gün için cevaplarından biri de ders çalışmaktan kaçınmanızdır. Birçok öğrenci sınav kaygısı hissederek son günü ders çalışmakla geçirmek ister ancak bu durum zihinsel ve bedensel yorgunluğa sebep olabileceği gibi en önemlisi kafa karışıklığına neden olabilir. Son günü kendinize yani dinlenmeye ayırmalısınız. Zihinsel ve bedensel olarak dinlenmiş bir şekilde sınava katılmanız en doğrusu olacaktır.

Kendinize Güvenin!

Bir hazırlık sürecini tamamlamak üzeresiniz, sınava az bir süre kala elinizden geleni yaptığınıza kendinizi ikna edin. İyi bir program yapıp, hedefleriniz doğrultusunda çalıştıysanız, ödülünüzü alacağınıza inanın. Sınava günler kala kendinize yapacağınız en büyük iyilik, kendinize güvenmek olacaktır. İnanın ve başarın!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

LGS’ye az bir süre kala nelere dikkat edilmelidir?

LGS’ye az bir süre kala yeni bir konu çalışmak akıl karıştırmaktan başka bir fayda sağlamayacağı için yeni konu çalışmaktan uzak durulmalıdır. Uyku ve beslenme düzenine son günlerde daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Kaygı arttıracak sohbetlerden uzak durmalı, hiçbir tartışma içine girilmemelidir.

LGS’ye az bir süre kala beslenmenin önemi nedir?

LGS’ye az bir süre kala sağlıksız beslenme, sınav stresini arttıran etkenlerden biridir. C vitamini içeriğine sahip bitki çaylarını tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Sınav sabahı stresin etkisiyle mide bulantısı ve iştahsızlık yaşanabilir, bu sebeple az ve sağlıklı besin tüketmek daha doğru olacaktır.

LGS’ye az bir süre kala enerji depolamanın önemi nedir?

LGS’ye az bir süre kala kendinizi sınava hazır hissetmelisiniz. Süre azaldıkça odanızda daha az zaman geçirmeye özen gösterin, özellikle açık hava yürüyüşleri iyi gelecektir. Ağır olmayan egzersizler yapabilirsiniz; enerji depolamak önemlidir, bol bol oksijen almaya dikkat edin.

TOP