Sınav • Motivasyon • Öğrenci

LGS’ye Hazır mıyım?

LGS’ye hazırlanırken nelere dikkat etmeli ?

LGS’ye Hazır mıyım?

Zaman yönetimini nasıl yapmalıdır, birlikte öğrenelim.

LGS’ye Hazır mıyım?

İlk olarak 2018-2019 eğitim senesinde uygulanmaya başlayan LGS’ye “Liselere Geçiş Sınavı” ilköğretim okullarında eğitim alan 8.sınıf öğrencileri katılmaktadır. Eğitim yaşamımız boyunca birçok sınava gireriz. Bunlardan belki de en önemlisi LGS’dir. Öğrencilerin sınav başarısı ile okul başarısının birleşmesi ile lisede devam edecekleri okulları belirlenir. Sınav beraberinde bazı duyguların yaşanmasına sebebiyet verir. Sınav kaygısı aynı zamanda ergenlik döneminde olan gençler için zor bir süreçtir. Bu süreci ruh ve beden sağlıklarını dengede tutarak tamamlamaları gerekir. LGS yaklaştıkça her öğrenci kendine aynı soruyu sormaya başlar. LGS’ye hazır mıyım? Bu sorunun yanıtını verebilmek için kendinizi hazır hissettiğinizden emin olmak istersiniz. Sınava belli bir program ile hazırlandıysanız, çalışmalarınızı düzenli olarak takip ettiyseniz, gerçekçi hedefler belirlediyseniz başarı kaçınılmaz olacak ve sınav sizin için bir başlangıç olacaktır. Yazımızda sınava hazırlanma sürecinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini inceliyoruz.

Tekrar Yapın!

Yıl içerisinde düzenli olarak çalıştığınız derslerin günlük tekrarlar dışında, sınava kısa bir süre kala tekrarını yapmanız gerekir. Kendinize bir tekrar programı oluşturun ve her gün düzenli olarak tekrar yapın. Tekrar yaparken her gün farklı 3 ders seçebilirsiniz. Tekrarlar sonrasında soru bankası çözerek geçmişten ilgili ders için bir eksiğiniz kalıp kalmadığını daha net takip edebilirsiniz. Örnek olarak Türkçe dersinden tekrar yaptıktan sonra Türkçe soru bankası çözerek, yaptığınız tekrarı eksiksiz olarak tamamlamış olursunuz. LGS’ye hazır mıyım sorusu ile karşı karşıya kaldığınızda yapmış olduğunuz tekrarlar ile kendinizi daha güvende hissedersiniz.

Deneme Sınavı Çözün!

Deneme sınavı çözmenizin hem süre kontrolü için hem de sınav hazırlığı için faydası büyük olacaktır. Başarı denemeleri ile kendinizi her ders için daha iyi analiz edersiniz. Kısa zamanda eksik tespiti yapmanızı ve hızlı çözüm üretmenizi sağlar. İki oturumdan meydana gelen sınavda her iki oturum için kendinizi aynı şekilde hazır hissetmeniz gerekir. Deneme sınavları LGS’ye hazır mıyım sorunuza daha emin yanıt vermenizde yardımcı olacaktır.

Kaygıya Yer Yok!

Kaygı belli bir düzeyde olduğu sürece zararlı değildir. Hatta faydalı da denebilir. Belli dozda olan kaygı algı hızını arttırır dolayısı ile hızlı ve daha doğru kararlar verilir. Kaygı dozunuzu ayarlamaya dikkat etmelisiniz. Herkes kaygıyı farklı seviyelerde yaşar. Çalışma programını düzenli takip eden bir öğrenci ile düzensiz çalışma saatleri olan öğrenci arasında kaygı durumu farklıdır. Bedeninizin sağlığı kadar ruh sağlığınızı da dikkate almanız gerekir. Zihninizden olumsuz düşünceleri uzak tutmalısınız. Başaracağınıza inanmalı, elinizden gelenin en iyisini yapacağınıza ikna olmalısınız. Bu sayede kaygı seviyenizi kontrol edebilir ve LGS’ye hazır mıyım sorusuna yanıt ararken ruh sağlığınız açısından “evet” diyebilirsiniz.

Her Şey Zihinde Başlar!

Yaşamımız boyunca karşılaştığımız olumlu olumsuz her sonuç öncelikle zihnimizde başlar. Dolayısı ile başarıda, beyinde kazanılmaya başlar. Sınav sonucuna göre belirlenen hedef doğru seçilmişse ve siz bu hedefe ulaşmak istiyorsanız engellerin çoğunu aşmışsınız demektir. Hedefi düşünmek motivasyon oluşmasına etki edecektir. Bir sonraki adım ise hedefe ulaştığınızda elde edeceğiniz başarının gururu düşünmek olacaktır. Bu aşamada motivasyon defteri yardımcınız olabilir. Defter sayesinde yıllık planınızı yapabilir, plan doğrultusunda hedeflerinize daha emin adımlarla ulaşabilirsiniz. Yapılan plana uyduğunuz sürece motivasyonunuz hep yüksek olacaktır. Sahip olduğunuz motivasyon sayesinde LGS’ye hazır mıyım düşüncesi zihninizde olumlu olarak yanıt bulur.

Zamanınızı İyi Yönetin!

Zaman yönetimini doğru bir şekilde planlayanların sınav başarılarının daha yüksek olduğu gözlemleniyor. Zaman yönetiminin başarısı doğru bir planlamadan ortaya çıkıyor. Zaman planlaması yaparken her gün için bir program oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz program zor olandan kolay olana doğru bir yönde ilerlemelidir. Her gün için belirlediğiniz saatler içinde çalışmalarınızı takip etmeniz gerekir. Planlanan saatlere uymalı ve bahaneler ile erteleme yapmamanız gerekir. Çalışmaya engel oluşturacağını düşündüğünüz tüm dış etkenleri uzaklaştırmanız gerekir. Her konunun farklı bir öğrenme tekniği olabilir. Bu sebeple doğru olan çalışma yöntemi belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Her öğrenci kendi öğrenme tarzına uygun olan programı oluşturmalıdır. Bu konuda kendinizi iyi analiz etmelisiniz. Ne süre odaklanabildiğinizi veya ne sürede sıkıldığınızı biliyor olmalısınız. Gerekirse bu konuda bir uzmandan veya sizi iyi tanıyan bir yakınınızdan destek alabilirsiniz. Aksi durumda LGS’ye hazır mıyım sorusu ile karşılaştığınızda bir eksik olduğu düşüncesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sağlıklı Beslen Uykuna Dikkat Et!

Verimli bir çalışma programı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de uyku saatleridir. Her gün için belli bir uyuma, çalışma ve uyanma saatinizin olması önemlidir. İlk başlarda aynı saatte uyumak için zorlanabilirsiniz ama pes etmezseniz zamanla aynı saatte uyumaya başladığınızı fark edeceksiniz. En az uyumak kadar önemli olan bir diğer unsur da beslenmedir. Sınav hazırlık senesi boyunca protein ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Bol su tüketmek ve şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir. Özellikle sınav haftası içinde beslenmenize daha fazla dikkat etmelisiniz. Paketli ürünlerden uzak durmak ve dengeli beslenmek motivasyonunuz için de faydalı olacaktır. Bu durumda LGS’ye hazır mıyım sorusu beden dengeniz açısından “evet” olacaktır.

Hayal Kur!

Hayal kurmaktan vazgeçmeyin çünkü hedefinize giden yolda hayaller yol arkadaşınız olacaktır. Hayal ederiz ve o hayalleri gerçekleştirmek için çaba içine gireriz. Çabamız sonucunda kurduğumuz hayal gerçeğe yakın ise ulaşılabilir olur. Hayallerimize ulaştıkça özgüvenimiz gelişir. Hepsi başarı için zemin hazırlar. O zaman önce hayal kurmaya başlıyoruz. Gelecekten beklentilerimiz neler, kendimizi gelecekte nerede görüyoruz, hangi meslekler ilgimizi çekiyor. Hayal kurmaya bu sorulara yanıt vererek başlayalım. Sonrasında hedefimizi belirleyelim, kendimize inanalım, çok çalışalım, sorumluluk alalım ve tamamen sonuca odaklanalım. Ve unutmayalım başarıya giden yolda en önemli etken süreklilik. Başladığımız işi yarım bırakmayalım. Şimdi kendimize yeniden soralım. LGS’ye hazır mıyım?

TOY Akademi Başarı Denemeleri

LGS’nin önemi nedir?

İlk olarak 2018-2019 eğitim senesinde uygulanmaya başlayan LGS’ye “Liselere Geçiş Sınavı” ilköğretim okullarında eğitim alan 8.sınıf öğrencileri katılmaktadır. Eğitim yaşamımız boyunca birçok sınava gireriz, bunlardan belki de en önemlisi LGS’dir. Öğrencilerin sınav başarısı ile okul başarısının birleşmesi ile lisede devam edecekleri okulları belirlenir.

LGS’ye hazırlanırken zaman yönetiminin önemi nedir?

LGS’de zaman yönetiminin başarısı doğru bir planlama ile ortaya çıkıyor. Zaman planlaması yaparken her gün için bir program oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz program zor olandan kolay olana doğru bir yönde ilerlemelidir. Her gün için belirlediğiniz saatler içinde çalışmalarınızı takip etmeniz gerekir.

LGS’ye hazırlanırken uyku düzeni ve beslenmenin önemi nedir?

LGS’ye hazırlanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de uyku saatleridir, her gün için belli bir uyuma, çalışma ve uyanma saatinizin olması önemlidir. En az uyumak kadar önemli olan bir diğer unsur da beslenmedir. Sınav hazırlık senesi boyunca protein ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz, bol su tüketmek ve şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir.

TOP