Sınav • Rehberlik • Öğrenci

Matematik Sizden Korksun

Matematik dersi kâbusunuz olmaktan nasıl çıkar?

Matematik Sizden Korksun

Matematik dersi kâbusunuz olmaktan nasıl çıkar?

Matematik Sizden Korksun

Yaşam boyu bir çoğumuz matematik sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bazı kişiler matematiği sever bazı kişiler ise çok hoşlanmaz. İnsanların bir kısmına göre matematik kurallardan ve sayılardan oluşan bir ders olarak yorumlanır. Aslında matematik hayatın içindedir. Alışveriş yaparken, oyun oynarken, yemek yaparken hiç farkında olmadan sıklıkla matematik kullanırız. Matematiğin sadece kurallardan ve sayılardan oluştuğunu düşünmemeliyiz. Matematik kural ve sayıların yanı sıra; sebep-sonuç ilişkisi kurmayı, okuduğumuzu anlamayı, tablo okumayı ve yorumlamayı da içerir. Dikkatli düşündüğümüzde, günlük yaşamımız içinde matematiğin farkında olduğumuzdan daha fazla yer kapladığı gerçeği ile karşılaşıyoruz. Sohbet ettiğimizde pek çoğumuzun matematik ile ilgili söyleyecek sözleri vardır. Matematik dersi kâbusum, matematik dersine katılmak istemiyorum, matematik neden bu kadar önemli benzeri pek çok yorum duyabiliriz. Yaşamımızın hemen hemen her yerinde karşılaştığımız matematik aslında o kadar da korkulacak bir ders değil. Sistemli çalışmanız ve istekli olmanız derse olan bakış açınız değiştirecektir. Öyleyse artık matematik sizden korksun!

Matematik Kâbus Değil

Matematik dersine karşı duyulan korkudan kurtulmanın elbette bazı yolları var. Öncelikle matematik birikiminizi bir gözden geçirmeniz gerekir. Alfabeyi öğrenmeden okuma yazma öğrenilemeyeceği gibi işlem bilginiz olmadığında veya eksik olduğunda matematiği öğrenmeniz mümkün olmayacaktır. Özellikle dört işlem; toplama, çıkarma, bölme ve çarpma çok iyi bir şekilde öğrenilmiş olmalıdır. İşlem bilginizi kontrol ettikten sonra sonuç iyi fakat siz konuları anlamakta zorluk yaşıyorsanız; ders çalışma esnasında anlamadığınız konular üzerinde daha fazla zaman geçirmelisiniz. Tekrar yapmak ve ardından matematik soru bankası çözmek sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır. Zorluk yaşadığınız konuyu tamamen öğrenmeden bir sonraki konuya geçmemelisiniz. Konuyu iyice kavrayana kadar gerekirse tekrar tekrar soru çözün, daha fazla zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın. İşlem bilginizin iyi olduğundan eminsiniz, konuları da anlıyorsunuz ancak çok fazla hata ile karşılaşıyorsanız; çok daha fazla sayıda soru çözmeye zaman ayırmanız gerekir. Tamamen öğrendiğinize inana kadar soru çözmeye devam edin. Matematik soru bankası çözerken süre tutun ve kolay sorulardan zor sorulara doğru bir yol takip edin. Böylece bir süre sonra matematik kâbus değil sempati duyduğunuz bir ders olarak görünmeye başlayacaktır. Öğrendikçe, başarı elde ettikçe motivasyonunuz artacak ve geçmişe dair tüm kaygılarınızı unuttuğunuzu göreceksiniz. Tüm bunları başarırken olumsuz yargılarınızdan da uzak durun. Bu soruyu anlayamam, asla çözemem, başaramayacağım gibi olumsuz düşüncelerin faydası olmayacağı gibi motivasyonunuzun düşmesine sebep olacaktır. Motivasyonunuzu yüksek tutmanız ders çalışma ve öğrenme aşamasında oldukça önemlidir. Bu konuda motivasyon defteri yol göstericiniz olacaktır. Unutmayın yola çıkarken önce başarmayı isteyeceksiniz.

Matematik Dersine Nasıl Çalışmalıyım?

Matematiği korkulan bir ders olmaktan çıkarmanın yollarını öğrenip, uygulamaya geçtikten sonra bazı çalışma metotlarına ihtiyacınız olacaktır. Bu metotlar neler olabilir, inceleyelim.

  • Herkesin zaman zaman yardıma ihtiyacı olur. Böyle durumlarda öğretmenlerinizden veya size yardımcı olacağını düşündüğünüz kişilerden yardım istemekten çekinmeyin. Hep duyduğumuz bir söz vardır, “bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.” Ev ödevlerini ve tekrarları yaparken takıldığınız soruları atlamayın, mutlaka bir işaret koyarak sorulara geri dönün. Takıldığınız soruları öğretmeninize sorarak yardım alabilirsiniz. Sonrasında benzer sorular çözerek tamamen öğrenmiş olduğunuzdan emin olun.
  • Dersi iyi dinlemek yeterli değildir. Öğretmenlerinizin anlatımını dinledikten sonra muhakkak örnek sorular çözün. Her konunun ardından matematik soru bankası çözerek, konunun tamamen pekişmesini sağlayabilirsiniz.
  • Formüller zaman zaman sıkıcı ve zor gelebilir. Formülleri sık sık tekrar ettikçe işin daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Boş kaldığınız zamanlarda ihtiyacınız olmasa bile formülleri tekrar gözden geçirip minik hatırlatmalar yapabilirsiniz.
  • Yapılan araştırmalarda ders çalışırken grup çalışmalarının daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır. Yakın arkadaşlarınızla bir çalışma grubu oluşturabilirsiniz. Birlikte öğrenerek zaman zaman birbirinizin doğrularını, yanlışlarını kontrol edebilirsiniz. Grubunuz ile başarı denemeleri çözerek; hatalarınızı yeniden gözden geçirip, birbirinize yardımcı olma şansı yakalarsınız.
  • Evde yaptığınız çalışmalarda düzenli olmaya özen gösterin. Özellikle çalışma başlıklarını önceden hazırlamak zaman yönetimini kolaylaştıracak ve daha programlı olmanızı sağlayacaktır. İyi bir takip sistemi oluşturup, hiçbir detayı atlamadan yol almış olursunuz.
  • Genel kurallar dışında kendi anlayacağınız şekilde notlar alarak minik hatırlatmalar yapabilirsiniz. Unutmayın herkesin öğrenme ve hafızada tutma şekli farlıdır. Kendi notlarınız üzerinden daha planlı çalışırsınız.

LGS’de Matematikten Kaçmayın!

Öğrenciler yeni sınav sisteme göre alışkın olmadıkları daha uzun ve zor sorularla karşılaşıyor. Unutulmaması gereken en önemli unsur, sınav zor ise sınava katılan herkes için zor. Yeni nesil sorulara alışmak biraz zaman alabilir. Sorular gözünüzü asla korkutmamalı. Kendinize zaman tanıyın hiçbir şey bir anda değişmez, çalışma alışkanlıklarınızı düzenledikçe, yeni soru tekniğine alıştıkça ortaya çıkan değişim motivasyonunuzu arttıracak. Daha çok soru çözdükçe beyniniz soru tarzına alışacak ve zamanla daha hızlandığınızı fark edeceksiniz. Sabırlı olmalı ve düzenli çalışmalısınız. Sorulardan korkup, çalışmaktan vazgeçmeniz sorunu ortadan kaldırmayacağı gibi sahip olduğunuz bilgileri kâğıda dökememenize neden olacaktır. LGS’de matematikten kaçmayın. Matematik dersine çalışırken, en verimli olduğunuzu düşündüğünüz zaman aralıklarını seçin. Saatlerce çalışmak yerine kısa molalar vererek kısa çalışma süreleri belirleyin. Mümkünse programınıza her gün matematiği ekleyin. Bir konu tekrarı ve matematik soru bankasından 30-40 soru çözmeden günlük programınızı tamamlamayın. Zaman yönetimini iyi yapmalısınız. Evde başarı denemeleri çözerken zaman tutmalı sık sık pratik yapmaya özen göstermelisiniz. Hızlı çözme alışkanlığı edinmek LGS’de size avantaj sağlayacaktır. Bir soruya takılıp kalmadan, sonraki soruya geçmeli, anlamadığınız soruya en son geri dönmelisiniz. Tamamen kendi gelişiminize odaklanmalısınız. Başkalarının doğru ve yanlışlarını takip etmek size LGS’de bir şey kazandırmayacağı gibi başarınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Unutmamanız gereken en önemli unsur elinizden gelenin en iyisini yapmak, sınava veya sonuca odaklanmak yerine neler yapabileceğinize odaklanmalısınız. Bırakın matematik sizden korksun!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Matematik korkusunu yenmenin yolları nelerdir?

Öncelikle matematik birikiminizi bir gözden geçirmeniz gerekir. İşlem bilginiz olmadığında veya eksik olduğunda matematiği öğrenmeniz mümkün olmayacaktır. . İşlem bilginizi kontrol ettikten sonra sonuç iyi fakat siz konuları anlamakta zorluk yaşıyorsanız; ders çalışma esnasında anlamadığınız konular üzerinde daha fazla zaman geçirmelisiniz.

Matematik dersine nasıl çalışmalısınız?

Herkesin zaman zaman matematikte yardıma ihtiyacı olur, böyle durumlarda öğretmenlerinizden yardım istemekten çekinmeyin. Dersi iyi dinlemek yeterli değildir, öğretmenlerinizin anlatımını dinledikten sonra muhakkak örnek sorular çözün. Yapılan araştırmalarda ders çalışırken grup çalışmalarının daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır, yakın arkadaşlarınızla bir çalışma grubu oluşturabilirsiniz.

LGS’de matematik kaygısı nasıl yenilir?

Unutulmaması gereken en önemli unsur, sınav zor ise sınava katılan herkes için zor. Sabırlı olmalı ve düzenli çalışmalısınız, yeni soru tekniğine alıştıkça ortaya çıkan değişim motivasyonunuzu arttıracak. Unutmamanız gereken en önemli unsur elinizden gelenin en iyisini yapmak, sınava veya sonuca odaklanmak yerine neler yapabileceğinize odaklanmalısınız.

TOP