Rehberlik

Motivasyon İçin Taktikler

Nelere dikkat ederseniz çok daha iyi motive olur ve belirlediğiniz hedefe ulaşırsınız, beraber öğrenelim.

Motivasyon İçin Taktikler

Nelere dikkat ederseniz çok daha iyi motive olur ve belirlediğiniz hedefe ulaşırsınız, beraber öğrenelim.

Motivasyon İçin Taktikler

Motivasyon yaşamınızda mutlu ve başarılı olmak için büyük önem taşır. Ders çalışırken, sevdiğiniz bir sporla uğraşırken, kitap okurken, yeni bir işe başlarken veya bir proje hazırlarken motivasyona ihtiyacınız olur. Kendinizi için belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirirken yeterli motivasyona sahip olmanız gerekir. Motivasyon eksikliği sebebiyle başladığınız birçok iş yarım kalabilir. Motivasyon itici bir güç oluşturur. İsteklerinizi bir hayal olmaktan çok daha ileriye götürür. Bu güç sayesinde hayallerinizi, hedeflerinizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Motivasyon sağlamak için öncelikle bir amacınız olmalı, ne istediğinizi iyi bilmeniz gerekir. Amacınızı netleştirdikten sonra hedefinize odaklanmalı ve sizin için ne kadar önemli olduğunu sık sık kendinize hatırlatmalısınız. Yazımızda araştırdığımız motivasyon için taktikler; kendi kendinizi motive etmenize yardımcı olacak, tamamen sonuca yönelik, iyi bir kaynak olacağını düşünüyoruz.

Bir Hikâyeniz Olsun

Motivasyon için taktikler arasında ilk sırada kendinize bir hikâye yazmak olsun. Bir kâğıda kendinizi gelecekte nerede görmek istiyorsunuz, gerçekleştirmek istediğiniz neler, hayaliniz nerede yaşamak, nasıl bir iş yaşamı bekliyorsunuz, yazın.  İyi bir başlangıç için sağlam, yere basan isteklerinizin varlığı size güç katacak. Bugün ve gelecek için motive olacaksınız.

Büyük Hayallerden Korkmayın

Geleceğinizle ilgili hayal kurarken büyük düşünmek gözünüzü korkutmasın. Motivasyon için taktikler arasından büyük hayaller kurmak, size güç katacak zamanla fark edeceksiniz. Böylece bazı başarısızlıklarla baş etmeyi kolaylaştırmış olursunuz. Hiçbir engelin sizi durdurmasına izin vermeyin. Büyük hedeflere doğru ilerlerken karşılaştığınız olumsuzluklar sizi güçlendirir. Biraz zorluk yaşadıktan sonra başarılı bir avukat olacağınızı düşünün, karşınıza çıkan birkaç zorlu ders sizi yıldırabilir mi?

Öğrenmenin Zamanı Yok

Hedeflerinize, hayallerinize ulaşmak için zamanın geçmesine izin vermeyin. Amaçlarınız ile ilgili her şeyi öğrenin, araştırın, okuyun,   deneyimli kişiler ile konuşun, dinleyin ve yapmayı deneyin. Eğer hayaliniz bir yazar olmaksa kendinizi geliştirecek derslere katılın, kitaplar okuyun, bol bol yazın, yazarların yaşamlarını inceleyin. Başarı hikayeleri okumak motivasyon için taktikler arasında önemli bir yere sahiptir.

Düzen Önemli

Temiz, düzenli ve çalışmaya hazır hale getirilmiş bir ortam, motivasyon için taktikler arasında olmazsa olmaz niteliğindir. Dağınık, düzensiz bir ortamda çalışmak zihinsel dağınıklığın oluşmasına yol açar. Düzenli bir yaşamınız olmasına özen gösterin. Böylece her gün daha da zinde olduğunuzu göreceksiniz. Gece uyuma saatiniz, sabah uyanma saatiniz düzenli olsun. Güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın. Gün içerisinde küçük egzersizler yapmak veya kısa süreli açık hava yürüyüşüne çıkmak, düzenli bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Rol Model Seçin

Hedeflerinizi belirledikten sonra ulaşmak için size yol göstereceğine inandığınız bir rol model belirleyin. Kendisine benzemekten hoşnut olduğunuz saygı duyduğunuz bir birey motivasyon için taktikler arasında değerlidir. Çevrenizde böyle biri varsa şanslısınız, hemen harekete geçip, kendisi ile konuşarak yardım almayı talep edebilirsiniz. Eğer örnek almak istediğiniz kişi bir sanatçı, bilim adamı veya bir liderse; başarı hikâyesini araştırın, kendisinin nasıl bir yol aldığını inceleyin. 

Müzik Dinleyin

Müzik yaşamınızda sakinleşmenize, heyecanlanmanıza, motive olmanıza yardımcı olan önemli yollardan biridir. Sizi motive ettiğini düşündüğünüz müzik türlerini belirleyin ve ihtiyacınız olduğu durumlarda onlardan yardım alın. Motivasyon için taktikler arasında yer alan müzik, yaşamınız boyunca birçok alanda size destek olmaya devam edecektir.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenme Motivasyon için taktikler arasında yer aldığı gibi tüm yaşamınız için de oldukça önemlidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyacağı; sağlıklı besinleri, vitaminleri ve mineralleri belirleyin. Günlük ihtiyaç duyacağınız miktarlarda tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı bir ruh hali için sağlıklı bir bedene ihtiyacınız olacak. Özellikle LGS sürecinde olan öğrenciler için sağlıklı beslenme oldukça önemlidir.

Uykunuza Özen Gösterin

Uyku düzeni de beslenme düzeni kadar önemli bir yere sahiptir. Sağlığınız için yeterli olan uyku miktarına göre hareket etmeye dikkat edin. Özellikle LGS sürecinde olan öğrenciler için 8 saat uyku uyumak önemli ve yeterli olacaktır. Düzenli ve yeterli bir uyku uyumanın, hem vücudunuz hem de zihniniz açısından ne kadar faydalı olduğu unutmayın.

Beyin Fırtınası Yapın

Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği bir ortamda tüm düşüncelerinizi ortaya çıkartın. Aklınıza gelen tüm düşünceleri bir kâğıda not alabilirsiniz. Tüm düşüncelerinizi kâğıda döktüğünüzde, üzerinde çalışmak için fazlasıyla hedefiniz olacak. Bunlar arasından önem sırası belirleyin. Sonrasında sırası ile tamamlamaya çalışın. Ayrıca motivasyon için taktikler arasında çevrenizle beyin fırtınası yapmakta önemlidir. Çalıştığınız bir konunun tam olarak pekişmesi için arkadaşlarınız ile de beyin fırtınası yaparak konu üzerindeki fikirlerinizi karşılıklı eleştirebilirsiniz. Böylece çok daha verimli bir çalışma ortaya çıkar.

Zaman Belirleyin

Çalışmalarınıza başlarken muhakkak bir zaman belirleyin. Bu uygulama bir sonraki çalışmanız için gecikme yaşamamanızı sağlar. Erteleme sorununu ortadan kaldırır. Hedefiniz için çalışmaya başlarken, başlama tarihini ertelemeye yönelik çok fazla neden üretebilirsiniz. Bunun üstesinden gelmenin yolu başlama tarihi belirlemek ve o tarihe sadık kalmaktır. Planlama defteri bu süreçte size yol gösterici olacaktır. Bir programa uymak, motive olmak ve düzenli çalışmak için yardım alacağınızı düşündüğünüz kaynakları göz ardı etmeyin.

Detaylı Hareket Planınız Olsun

Motivasyon için taktikler arasında detaylı bir plan önemli bir yere sahiptir. Hedeflerinizin her aşaması için, adım adım detaylı hareket planı hazırlayın. Birçok hedef, detaylı planlanmadığı için başarısızlığa uğrar. Bazı hedefleri hayata geçirirken parçalara bölerek çalışmanız gerekir. Böylece daha planlı ve motive olarak tamamlayabilirsiniz.

Ölçümleyin

Çalışmalarınızı zaman zaman ölçün. Doğru ilerliyor musunuz, eksikleriniz neler, nelere daha fazla zaman ayırmanız gerekiyor gibi soruların cevaplarını bulmanıza yardımcı olur. İlerlemenizi ölçmek, hedefiniz gerçekleşene kadar motivasyonunuzu en üst seviyede tutmaya yarar. Konuları tekrar ettikten sonra başarı denemeleri ile eksiklerini tespit edebilir ve seviyenizi ölçebilirsiniz.

Ödülü Hak Ettiniz

Hedefinize ulaştığınızda veya bir başarı elde ettiğinizde kendinizi ödüllendirerek bunu kutlayın. Bu sevdiğiniz bir arkadaşınız ile görüşmek, aileniz ile biraz daha fazla zaman geçirmek veya çok beğendiğiniz bir enstrümana sahip olmak olabilir. Unutmayın çok çalıştınız ve bunu hak ettiniz!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Motivasyon için taktikler arasında rol model belirlemenin önemi nedir?

Motivasyon için taktikler arasında rol model belirleme, başarıya ulaşmada etkili rol oynar. Yakın çevrenizden kendiniz içi rol model belirleyebileceğiniz gibi bir şairi, bilim adamını veya bir doktoru da örnek alabilirsiniz. Rol model aldığınız kişi ile ilgili araştırmalar yapmak size yol gösterecektir.

Motivasyon için taktikler arasında ölçümleme yapmanın önemi nedir?

Motivasyon için taktikler arasında ölçümlemenin önemi seviyenizi belirlemek açısından yol göstericidir. Zaman zaman ölçümler yaparak eksiklerinizi tespit edebilirsiniz. Zaman yönetimi açısından da faydalı bir yöntemdir.

Motivasyon için taktikler arasında sağlıklı beslenmenin önemi nedir?

Motivasyon için taktikler arasında da yer alan sağlıklı beslenme tüm yaşamınıza etki eden önemli bir unsurdur. İhtiyacınız olan doğru besinleri almaya özen göstermelisiniz. Sağlıklı bir bedene sahip olmak motivasyonunuzu ve öğrenmenizi de olumlu yönde etkiler.

TOP