Rehberlik

Motivasyonu Yüksek Tutmanın 10 Yolu

Motivasyonu yüksek tutmak için nelere önem vermek, neler yapmak gerekir?

Motivasyonu Yüksek Tutmanın 10 Yolu

Motivasyonu yüksek tutmak için nelere önem vermek, neler yapmak gerekir?

Motivasyonu Yüksek Tutmanın 10 Yolu

Motivasyon, yapmayı planladığınız işler için sahip olduğunuz güç anlamına gelir. Yaşamınız boyunca motivasyona ihtiyacınız olur. Bazı durumlarda motivasyonu yüksek tutmak zor olsa da başarmak için çaba harcamalısınız. LGS hazırlık sürecinde ve sınav anında öğrencilerinin motivasyonunun yüksek olması çok önemlidir. Bazen bazı programlar yaparız fakat bir süre sonra uygulamaktan vazgeçeriz. Bu duruma yol açan etken motivasyon eksikliğidir. Motivasyonu etkileyen en önemli unsur hedef belirlemektir. Yapmayı planladığınız her konuda motivasyonunuzu yüksek tutacak hedefler belirlemelisiniz. Sınava hazırlık sürecinde çalışma saatleriniz, günlük ders programınız, çözeceğiniz soru sayısı gibi konularda kendinize hedefler belirlemelisiniz. Biraz disiplin ve kendinizi teşvik edecek nedenlerin olması, başarıya ulaşmanızı kolaylaştırır. Motivasyon defteri sınav sürecinde size yol gösterici olacaktır. Yazımızda özellikle sınav hazırlık sürecinde ihtiyacınız olacak, motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu ile hedeflerinize ulaşmanız için yardımcı olmaya çalışacağız.

  1. Güne Hedef Belirleyerek Başlayın

Gerçekçi ve size yön vereceğine inandığınız bir amacınız olmalı. Belirlediğiniz bu hedef sizi harekete geçirecek güçte varlığını hissettirmelidir. Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu içinde ilk olarak hedef belirlemenin önemi karşımıza çıkmaktadır. Nelerle motive olabileceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Öncelikle beklentilerinizi ve gerçekleşmesi durumunda sonuçlarını, zihninizde canlandırmaya çalışın. Sınava hazırlanan bir öğrencinin en büyük beklentisi, başarılı bir sonuç almaktır. Beklentilerinizi karşılayabilmek için motivasyonunuzu yüksek tutmalı ve çalışmaya konsantre olmalısınız.

  1. Önceliklerinizi Belirleyin

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında bir diğer önemli yol öncelik sırası yapmanızdır. Bazen yapmanız gerekenleri düşünmek gözünüzü korkutabilir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için önceliklerini belirlemelisiniz. Kendiniz için oluşturacağınız çalışma çizelgesi bu konuda size yardımcı olacaktır. Planlı hareket etmeniz odaklanmanızı ve kararlarınızı güçlü bir şekilde uygulamanızı sağlar. Hangi derslerden konu eksikleriniz olduğunu tespit etmekle işe başlamalısınız. Eksiklerinizi tamamladıkça soru bankası çözerken daha az hata ile karşılaşırsınız. Bu durum motivasyonunuzun her geçen gün artmasını sağlar. Mola süreleriniz içinde önceliklerinize önem vermelisiniz. Yapacağınız aktiviteleri size en iyi gelenler sırasına göre hazırladığınızda, çalışma anında daha enerjik olduğunuzu fark edersiniz.

  1. Vazgeçtiğinizde Kaybedeceklerinizi Unutmayın

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında bir diğer yol vazgeçtiğinizde neler kaybettiğinizi zihninizde tutmaktır. Sürekli neler kazanacağınızı düşünmek, bir hayal uğruna mücadele ettiğiniz hissini yaratabilir. Bu durum motivasyonunuzun düşmesine sebep olur. Böyle durumlarla karşılaştığınızda kendinizi yeniden motive etmek için zihninizi yoklamalısınız. Vazgeçtiğinizde neler kaybedebileceğinizi düşünmek, vazgeçmenin aslında hata olduğunu gösterecektir.

  1. Tamamen Sürece Odaklanın

LGS, bir eğitim yılını kapsayan uzun soluklu hazırlık sürecinden oluşur. Sınav tarihine kadar olan süre içinde zaman zaman iniş çıkışlar yaşasanız da motivasyonunuzun düşmesine izin vermemelisiniz. Bir yıl uzun bir süre gibi gözükse de öğrencilerin büyük kısmı zaman yaklaştıkça çalışmalarının yetersiz kaldığı endişesini yaşamaya başlar. Bu kaygılar sebebiyle belki de bütün bir yıl harcadığınız emekler boşa gider. Kaygılarınızı bir kenara bırakarak sınav anına kadar tamamen içinde bulunduğunuz sürece odaklanmalısınız. Hedefinize ulaşabilmek için çalışma sürecinin size kattıklarını düşünmek motivasyonunun yükselmesini sağlayacaktır. Bu sebeple motivasyonu yüksek tutmanın 1O yolu arasında sürece odaklanma önemli bir yere sahiptir.

  1. Olumsuz Düşüncelerden Uzak Durun

Bazı insanları çevresindeki kişilerin yaptığı yorumlar çok etkiler. Çevrenizden aldığınız yorumlar gelişiminize katkıda bulunabileceği gibi tam tersi etki yaratıp, motivasyonunuzu da düşürebilir. LGS sürecinde fikrine güvendiğiniz, olumlu yorum yapan kişilerle vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Size iyi gelmediğine inandığınız kişiler ve yorumlarından özellikle sınav sürecinde uzak durmaya çalışmanız faydalı olacaktır.

  1. Kitap Okuyun

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında tabi ki kitap okumanın önemi göz ardı edilemez. Kitap okumanın kişinin yaşamında; bilgi edinme, kelime dağarcığını genişletme, hafızanın güçlenmesi gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır. LGS, yoruma dayalı paragraf soruları ile bize okumanın neler kazandırabileceğini daha iyi gösteriyor. Kitap okumak sayesinde analitik düşünme becerisi geliştirilir. Analiz etme becerisi sayesinde konulara eleştirel olarak yaklaşabilir, sizden isteneni daha çabuk görebilirsiniz. Okuduğunuzu daha hızlı anlamanıza yardımcı olacağı için kitap okumanın soru çözerken ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. Soruları hızlı ve doğru yanıtladıkça öz güveniniz yerine gelecek ve motivasyonunuz yüksek olacaktır. Kitap okumak, aynı zamanda stresin azalmasına da yardımcı olur. Okuduğunuz kitap sayesinde farklı dünyalara seyahat edebilir, ilginizi çektikçe daha çok okumak isteyebilirsiniz. Bu çaba stresten uzaklaşmanız için size yardımcı olacaktır.

  1. Spor Yapın

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında hareket etmek çok önemlidir. Spor sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan rahatlamayı sağlayarak, motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz. Açık havada kısa süreli yürüyüşler, rahatlamanız için iyi bir fırsattır. Evde kendiniz için minik egzersiz programları oluşturabilirsiniz. Böylece molalarınızda vaktinizi beden sağlığınızı koruyacak şekilde değerlendirmiş olursunuz.

  1. Molaları Önemseyin

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında dinlenme zamanları önemli bir yere sahiptir. Günlük çalışma programınız içinde molalarınız için de planlamalar yapmalısınız. Saatlerce bir şeye odaklanmak doğru değildir. Bu durum zamanla motivasyonunuzu kaybetmenize neden olur. Ders çalışma sürelerinizin arasına küçük molalar yerleştirmelisiniz.

  1. Enerjinizi Önemseyin

Zaman bizim kontrolümüz dışında hareket eden bir kavramdır. İşleyişini değiştiremeyeceğimiz için kendi sınırları içinde hareketlerimizi düzenlemeliyiz. Zamanı kontrol edemeyeceğimiz için kendi enerjimizi kontrol etmeyi seçmeliyiz. Bu şekilde motivasyonumuzu belli seviyelere taşıyabiliriz. Enerjinizi ve enerjinizi arttıran unsurları önemsemek motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu içinde yer alır. Enerjinizi bilinçli yönettiğinizde nerede ne kadar harcamanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

  1. Kendinize İnanın

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında en sonuncusu kendine güvendir. Sınav hazırlık sürecinde yaşadığınız zorluklar karşısında yılmamalısınız. Öz güveninizi kaybetmeden, cesaretli davranmalısınız. Kendinizi iyi tanıyıp, güçlü yönlerinize daha çok ağırlık verip, zayıf yönlerinizi zamanla geliştirmeyi hedeflemelisiniz. Telaş ve kaygı size ancak zarar verecektir. Yaşadığınız sınav süreci hayatınıza yön verecek bir basamaktır. Basamakları adım adım çıkmalısınız!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında hedef belirlemenin önemi nedir?

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında hedef ilk sırada yer alır. Bir hedefiniz olduğu sürece, ulaşabilmek için çaba sarf edersiniz. Bu çabalama isteği, motivasyonunuzun yüksek olmasını sağlar.

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında kitap okumanın önemi nedir?

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında kitap okumak çok önemlidir. Kitap okumak bilgi edinmenin, kelime haznesini geliştirmenin yanında analitik düşünmenize de yardımcı olur. Analitik düşünme sayesinde karşılaştığınız soruları daha iyi ve doğru çözer, motivasyonunuzun düşmesine izin vermezsiniz.

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında sporun önemi nedir?

Motivasyonu yüksek tutmanın 10 yolu arasında yer alan spor, beden sağlığınız ve stres atmanız için önemli bir yere sahiptir. Günlük molalarınız arasına açık havada küçük yürüyüşler ekleyebilirsiniz. Böylece hem stres atmış olursunuz hem de motivasyonunuzu yükseltirsiniz.

 

TOP