Rehberlik

Neden Deneme Sınavı Çözmeliyiz?

Neden deneme sınavı çözmeliyiz, deneme sınavlarında nelere dikkat etmeliyiz?

Neden Deneme Sınavı Çözmeliyiz?

Neden deneme sınavı çözmeliyiz, deneme sınavlarında nelere dikkat etmeliyiz?

Neden Deneme Sınavı Çözmeliyiz?

Deneme sınavları bilgi ölçümleme araçları içinde en önemlilerinden biridir. Bilgi, beceri ve zaman yönetimi gibi önemli unsurları doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmek için deneme sınavları önemli bir fırsattır. Endişe ve panik halini deneme sınavları ile aşmayı başarabilirsiniz. Bir başka ifadeyle deneme sınavlarına LGS’nin provası diyebiliriz. Öğrencilerin gerçek sınav anına hazır olmaları için önemli bir araçtır. Deneme sınavlarını sıklıkla çözen öğrenciler, gerçek sınav anında neler yaşayacağını daha iyi tahmin eder. Haftalık çalışma programlarınızın içine seviyenize göre deneme sınavları muhakkak eklemelisiniz. Özellikle LGS süreci yaklaştıkça, öğrenciler başarı denemeleri çözmeye daha çok ağırlık vermelidir. Deneme sınavları sınava az bir süre kala durum tespiti yapmak için de belirleyici bir role sahiptir. Yazımızda neden deneme sınavı çözmeliyiz sorusu soran öğrenciler için açıklayıcı yanıtlar vermeyi amaçladık.

Eksik Konuları Tespit Etmeye Yarar

Neden deneme sınavı çözmeliyiz sorusunun en önemli yanıtlarından biri de eksik tespiti konusunda büyük bir role sahip olmasıdır. Eksik konu; sadece hiç çalışılmamış konu değil, aynı zamanda daha önce çalışılmış fakat tam olarak anlaşılmamış bir konu da olabilir. Deneme sınavları eksik olan konuyu tespit eder. Bazen az bir çaba sarf ederek yapılan çalışmalarla konular anlaşılabilir. Bazen de tekrarlar yapıp soru bankası çözdükten sonra bile tam olarak pekişmediği görülebilir. Bunun en büyük sebeplerinden biri de az soru çözmüş olmaktır. Deneme sınavı sayesinde izleyeceğiniz yolu belirlemiş olursunuz. Başarı denemeleri sonrasında muhakkak yanlış sorulara geri dönmelisiniz. Böylece eksik konular tam olarak ortaya çıkmış olur.

Zaman Yönetimini Öğrenmeyi Sağlar

Deneme sınavları sayesinde hangi konuya ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Öğrenci için her bir deneme sınavı bir sınav tecrübesidir. Sayısal bölümde ne kadar, sözel bölümde ne kadar zamana ihtiyacı olduğunu daha iyi belirler. Neden deneme sınavı çözmeliyiz sorusuna yanıt ararken zaman yönetimi mutlaka karşınıza çıkacaktır.  Zaman yönetimi hem tüm yaşamınız boyunca hem de yoruma dayalı sorulardan oluşan LGS için oldukça önemlidir.

Kaygı Önler

Neden deneme sınavı çözmeliyiz sorusunun bir diğer önemli yanıtı kaygı gidermede önemli bir rol üstlenmesidir. Başarı denemeleri çalışmalarının bir parçası haline gelen öğrenciler, hangi bölüme ne süre ayırması gerektiğini daha iyi bilir. Çözemediği sorular karşısında nasıl bir yol izlemesi gerektiğini, nasıl davranacağını daha iyi öğrenmiş olur. Tüm bunlar kaygısının azalmasına ve normalde olması gereken kaygı düzeyinde kalmasına yardımcı olur. Belli standartlarda olan kaygı önemlidir. Odaklanmanızı ve dikkatinizin dağılmamasını sağlar. Kaygının hiç olmaması dikkat dağınıklığı sebeplerindendir.

Yol Gösterir

Deneme sınavları yol göstericidir. Deneme sınavları LGS anında karşılaşabileceğiniz soruları gösterir. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çok soru tekniği ile karşılaşırsınız. Hata yaptığınız sorulara geri dönmeniz, yapamadığınız soruların nedenlerini araştırmanız bu nedenle oldukça önemlidir.

Deneme Sınavlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Deneme sınavları gerçek sınav gibi düşünülüp, hangi alana ne kadar süre ayrılması gerektiği iyi belirlenmelidir. Çalışma alanınızda mutlaka saat bulunmalıdır. Yalnız bu saat kesinlikle telefonunuz olmamalıdır. Deneme sınavı öncesinde LGS öncesi gibi hazırlıklarınızı yapmalısınız. Tüm araç ve gereciniz tam olmalı. Başarı denemesi sonrası hatalarınızı kontrol etmelisiniz. Böylece eksik konuları vakit kaybetmeden tamamlamış olurusunuz. Neden deneme sınavı çözmeliyiz sorusuna yanıt arayan öğrenciler, deneme sınavlarının yararlarını gördükçe gereken hassasiyeti göstereceklerdir.

Deneme Sınavlarında Uygulamanız Gerekenler

 1. Bir konunun sorularını yanıtlamadan önce tam olarak öğrendiğinizden emin olmalısınız. Bol bol soru çözerek ne kadar öğrendiğinizi kontrol edebilirsiniz. Neden deneme sınavı çözmeliyiz sorusunun en güzel yanıtı burada verilmektedir. Tam olarak öğrenip, öğrenemediğinizden emin olmanızı sağlar.
 2. Öğrendiğiniz konuların sorularını çözerken, kolaydan zora doğru bir yol izlemek daha doğru olur. Konunun tam olarak pekişmesini sağlar.
 3. Konuya tam olarak hakimiyeti sağlayana kadar soru çözmek gerekir. Soru bankası bu aşamada en büyük yardımcınızdır.
 4. Haftalık programınız içinde belirlenmiş bir soru sayısı hedefiniz olmalıdır.
 5. Deneme sınavı zamana karşı yarıştığınızı unutmamanızı sağlar.
 6. Farklı soru kaynaklarından soru çözerek, mümkün olduğunca fazla soru tekniği görmelisiniz. Deneme sınavları bu olanağı sunmaktadır.
 7. Deneme sınavlarını çözerken yeni nesil sorulara yer verilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 8. Deneme sınavı uygularken belirlediğiniz süreye sadık kalmalısınız. Ne önce ne de sonra bitirmelisiniz.
 9. Deneme sınavı esnasında zor sorular ile oyalanmayın. İşaretleyerek bir sonraki soruya geçin kalan sürenizde tekrar işaretli sorulara geri dönün. Sınav anı için prova yaptığınızı unutmayın.
 10. Deneme sınavlarında da yapamayacağınız sorular çıkacaktır. Bu durum sizi asla yıldırmasın. Sınav sonrası yapamama sebeplerinizi araştırın.
 11. Hata yaptığınız soruların motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin. Neden yanlış yaptığınızı araştırdıkça hata sayınız düşecek unutmayın.
 12. Yaptığınız hataları belli gruplara ayırın. Dikkat dağınıklığından olanlar, bilgi eksikliğinden kaynaklananlar gibi. Sonrasında sırasıyla sorunların üzerine gidin. Dikkat eksikliği problemini de deneme sınavları sayesinde çözmüş olursunuz.
 13. Hatalı yanıtlarda moralinizi bozmamalısınız. Bu gerçek sınav anı olmadığı için sizin için bir kazanç olduğu gözü ile bakmalısınız. LGS’de karşınıza çıkmadan soruyu görmüş ve tanımış oldunuz. Yanlış yaptığınız soruyu araştırarak, eksiğinizi hızlıca tamamlamanızı sağladı. Bir daha benzer bir soru ile karşılaştığınızda kaygınızın ortadan kalkmış olduğunu göreceksiniz. Deneme sınavları LGS öncesi tüm açıkları kapatmak için önemli fırsatlardan biri. İyi değerlendirdiğiniz sürece başarının kaçınılmaz olduğunu göreceksiniz.

Unutmayın, bizi en çok yaptığımız hatalar geliştirir. Deneme sınavlarının ardından yaptığınız hataları tekrar yapmadığınızı görmek motivasyonunuz için büyük katkı sağlayacaktır. Hatalar karşında moralinizi bozmak yerine bir sonraki sınavda daha az hata ile çıkacak olmanın sevincini yaşamalısınız. Zamanınız çok kıymetli, en iyi şekilde değerlendirmek tamamen sizin elinizde!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Neden deneme sınavı çözmeliyiz?

Deneme sınavı bilgiyi, beceri ölçen, eksik tespit edilmesine yarayan önemli araçlardan biridir. Deneme sınavlarında yaptığımız hatalar sayesinde eksiklerimizi tespit eder, nelerden kaynaklandığını buluruz. Öğrenciler için deneme sınavları birer LGS provası olduğu için zaman yönetimi yapılmasını sağlar, hangi bölüme ne süre ayrılması gerektiğine gerçekçi yanıtlar verir.

Deneme Sınavında nelere dikkat etmeliyiz?

Deneme sınavı gerçek sınav anı gibi algılanıp, hangi alana ne süre ayrılması gerektiği iyi tespit edilmelidir. Çalışma alanınızda sınav anındaki gibi zamanı kontrol etmeniz için telefonunuz dışında bir saat muhakkak bulunmalıdır. Tüm araç ve gereçleriniz sınav anındaki gibi tam olmanı, ortamınız sessiz ve temiz olmalıdır.

Deneme sınavlarında uygulamanız gereken neler bulunmaktadır?

Deneme sınavlarında da yapamayacağınız sorularla karşılaşırsınız, bu durumun sizi pes ettirmesine izin vermemelisiniz. Yanlış yanıtladığınız soruların motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin önemli olan neden yanlış yaptığınızı tespit edip, bir daha yapmayacak şekilde öğrenmektir. Öğrendiğiniz konuların tekrarını yaptıktan sonra sorularını çözerken, kolaydan zora doğru bir yol izlemek daha doğru olacaktır.

 

TOP