Rehberlik

Odaklanma Sorununa Çözüm Önerileri

Odaklanma sorununu çözmek için hangi yöntemleri uygulamanız gerekir?

Odaklanma Sorununa Çözüm Önerileri

Odaklanma sorununu çözmek için hangi yöntemleri uygulamanız gerekir?

Odaklanma Sorununa Çözüm Önerileri

Günümüzde ders çalışırken öğrencilerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri odaklanma sorunudur. Gelişen teknolojinin etkisiyle, dış etken uyaran sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu durumda öğrencilerin birçoğunda dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorununa bağlı başarısızlık hikayeleri gelişmeye başlar. Çevredeki dikkat dağıtan unsurların göz ardı edilemeyeceği gibi psikolojik ve strese dayalı odaklanma sorununu meydana getiren sebepler de olduğu görülmektedir. Odaklanma sorunu; bir konuyla kısa süre ilgilenme ve hemen sıkılma, başlanılan işin bitirilememesi ve buna duyulan endişe, düzensiz ve programsız bir çalışma şekli, sorumluluk almaktan kaçınma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Öncelikle kişinin kendisi odaklanma sorunu yaşadığının farkına varması gerekir. Bu durum küçük yaş grubunda zor olacağı için ebeveynlerin gözlemleri sonucunda tespit edilmektedir. Problemi aşmak için gerekirse uzmanlardan destek alınabilir. Yazımızda odaklanma sorununa çözüm önerileri olacağını düşündüğümüz bazı uygulamalardan bahsedeceğiz.

Uyku ve Beslenme

Odaklanma sorununa çözüm önerileri içinde uyku ve beslenme düzeni önemli bir role sahiptir. Temel ihtiyaçlarımızdan olan uyku ve beslenme düzeni, özellikle LGS sürecinde olan öğrenciler için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Uyku düzenini sağlamak için bir süre aynı saatlerde yatmaya özen gösterilmelidir. Zamanla vücut yeni kurulan düzene ayak uydurmaya başlayacaktır. Her gün düzenli uyku uyumak; aynı saatlerde uyuyup, uyanmak gerekli olan uykunun alınmasını sağlayacağı için odaklanma sorunu yaşamanıza engel olacaktır. Beslenme alışkanlıklarınızı da uyku düzeniniz kadar önemsemelisiniz. LGS hazırlık sürecinde beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Özellikle sınava az bir süre kala normal düzeniniz dışına çıkmadan; kafeinli, şekerli ve paketli ürünlerden uzak durmalısınız. Sınav günü hafif bir kahvaltı yaparak, dengeli su içerek, sınava katılmalısınız. Dengeli beslenme tüm yaşamınız boyunca dikkat etmeniz gereken sağlık tedbirlerindendir.

Bir İşe Odaklanın

Odaklanma sorununa çözüm önerileri arasında önemli bir yere sahip olan tek bir işe odaklanma, problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir davranış şeklidir. Beyin aynı andan gelen birkaç uyarandan bir tanesine odaklanabilir. Aynı anda birden fazla işe odaklanmaya çalışmak, her ikisin de eksik olmasına sebep olur. Ders çalışma sırasında, bir yandan ders çalışırken bir yandan müzik dinlememelisiniz. Bunun yerine çalışmanızı tamamladıktan sonra küçük bir molayı müzik dinleyerek değerlendirebilirsiniz. Ardından çalıştığınız konuyu pekiştirmek için soru bankası çözümü yapabilirsiniz. Böylece adım adım tek bir işe odaklanarak hepsini tam olarak yapmış olursunuz. Dersinizi tam olarak anlamış, sevdiğiniz müziği keyifle dinlemiş olurusunuz.

Not Alın

Odaklanma sorununa çözüm önerileri arasında yer alan not alma, birçok öğrenci için kolaylık sağlamaktadır. Çalıştığınız derslerin hepsini aklınızda tutamazsınız. Çalışmalar esnasında yardımcı olacak küçük notlar almak, tekrar yaparken hatırlatıcı olacaktır. Çalışmalarınız sırasında okuduklarınız arasında önemli bulduğunuz noktaların altını renkli kalemlerle çizerek daha rahat çalışabilirsiniz. Çalıştığınız konunun özetini bir kağıda not alarak, çalışma sonunda kitapla karşılaştırarak, ne kadar öğrendiğinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca çalışma masanızda, soru çözerken hatırlatma yapması için küçük not kağıtlarına formülleri yazabilirsiniz. Not almak eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuları yeniden gözden geçirdiğinizde odaklanma kolaylığı sağlayacaktır.

Kendinizi Ödüllendirin

Programlarınızı haftalık olarak hazırlamalısınız. Her haftalık programınız içinde, o hafta için belirlenmiş bir hedefiniz olmalıdır. “Bu hafta toplam 200 matematik sorusu çözeceğim, Türkçe dersinden eksik konuları tamamlayacağım, 2 adet başarı denemesi çözeceğim” gibi. Tüm hedeflerinizi yerine getirdikten sonra yapmaktan keyif duyacağınız bir aktiviteyi veya çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla 2 saat vakit geçirmeyi kendinize ödül olarak belirleyebilirsiniz. Böylece motivasyonunuzu da yüksek tutmayı başarmış olursunuz. Odaklanma sorununa çözüm önerileri içinde tek bir işe odaklanma, problemi çözmeye yönelik iyi bir adım olacaktır.

Endişeleri Uzaklaştırın

LGS öğrencilerini hem sınava hazırlanmak hem de ergenlik sürecinin verdiği sıkıntılarla baş etmek gibi bir dönem beklemektedir. Kaygılarla ve değişimlerle uğraşmak, gelecek endişelerini arttırabilir. Öğrenciler bu süreçte daha çabuk sıkılabilir daha hızlı öfkelenebilir. Başarı elde etmek isteyen ve bu hayalin peşinden gitmeye çalışan sınav adaylarının duygusal problemlerle baş etmesi zor olabilir. Bu durumunuzu fark ettiğinizde çok üzerine gitmeden aynı zamanda yok saymadan çözmeye çalışmalısınız.  Duygusal sıkıntılarınızdan kaçmadan süreci atacağınız küçük adımlarla yönetebilirsiniz. Odaklanma sorunu yaşamamak için kendinize uygun olan programını hazırlamanız doğru olacaktır. Özellikle ders çalışma sırasında kaygılar daha sık aklınıza gelmeye başlayabilir. Böyle zamanlarda kötü düşünceleri zihninizden uzak tutmaya çalışın. Sınavda başarısız olacağınızı düşünmenin size hiçbir faydası olmayacaktır. Olumsuz düşünceler odaklanma problemi yaşamanıza sebep olur. Önceliğiniz yaşadığınız an olmalıdır. Odaklanma sorununa çözüm önerileri içinde kaygılarınızdan uzak kalmaya çalışmak problemi aşmak için yardımcınız olacaktır.

Egzersiz

Sağlığımızı koruma yollarından biri olan egzersiz, odaklanma sorunu çözüm önerileri arsında da önemli yere sahiptir. Düzenli olarak yapılan egzersizler, konsantrasyon ve odaklanmayı arttırır, yorgunluk hissedilmemesini sağlar. Ders çalışma programınızda küçük molaları egzersiz yaparak değerlendirebilirsiniz. Yürüyüş yapmak, yüzmek, tempolu koşmak mutlu olmanıza da yardımcı olur. Beden sağlığınız için yaptığınız egzersizlerin yanına beyin egzersizlerini de eklemelisiniz. Bulmaca çözmek, satranç ve sudoku gibi uğraşlar zihninizin canlı olmasını sağlar, yaptığınız işe daha iyi odaklanırsınız.

Çalışma Alanının Düzeni

Çalışırken dikkatinizin dağılmasına sebep olan telefon çalışmanız sırasında masanızda bulunmamalıdır. Ders çalışma sırasında telefon ve bilgisayara ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle zamanlarda ihtiyacınız olan konuya bakıp telefonu kendinizden yeniden uzaklaştırmanız gerekir. Masanızın üzerinde ders malzemeleriniz ve çalışma çizelgenizin olması yeterlidir. Bunlar dışındaki her nesne dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Bir anda birden başka dersle ilgilenmemek için çalışmalarınız sırasında sadece ilgili dersin materyalleri masanızda açık bulunmalıdır. Ayrıca odanızın sessiz olması da odaklanmanıza yardımcı olacak bir diğer önemli unsurdur. Çalışma zamanlarınızı planlarken oda düzeninizi göz ardı etmeden oluşturmalısınız

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Odaklanma sorununa çözüm önerileri arasında beslenme ve uykunun önemi nedir?

Odaklanma sorununa çözüm önerileri arasında beslenme ve uyku düzeni ilk sıralarda yer almaktadır. Uyku düzenize dikkat emeli, her gün aynı saatlerde uyuyup, uyanmaya özen göstermelisiniz. LGS hazırlıkları ile birlikte yeme düzeninizi yeniden düzenlemelisiniz, özellikle sınava az bir süre kala beslenme düzeninizi daha çok kontrol altında tutmalısınız.

Odaklanma sorununa çözüm önerileri arasında egzersiz yapmanın önemi nedir?

Odaklanma sorununa çözüm önerileri arasında olan egzersiz, sağlığınız açısından da oldukça önemlidir. Sınava hazırlık sürecinde kendinizi için kısa süreli egzersiz programları hazırlamalı; yürüyüş, koşu, yüzmek gibi aktivitelere zaman ayırmalısınız. Egzersiz yapmak mutlu olmanıza dolayısı ile ders çalışmaya odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Odaklanma sorununa çözüm önerileri arasında endişeyi uzaklaştırmanın önemi nedir?

Odaklanma sorununa çözüm önerileri arasında endişeden uzak durmak problemi çözmenin başlıca yollarından biridir. Sınav hazırlık sürecinde öğrenciler, sınavda başarılı olup olamayacağına dair kaygılar yaşar. Önemli olan kaygı ile başa çıkabilmek, zarar vereceğini düşündüğünüz olumsuz düşünceleri zihninizden uzak tutmak ve tamamen sınava odaklanmaktır.

 

TOP