Rehberlik

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yöntemler

Öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler nelerdir? Bu yöntemleri uygulamak kolay mı? Eğlenerek aynı zamanda öğrenmek mümkün mü, birlikte incelemek ister misiniz?

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yöntemler

Öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler nelerdir? Bu yöntemleri uygulamak kolay mı? Eğlenerek aynı zamanda öğrenmek mümkün mü, birlikte incelemek ister misiniz?

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Yöntemler

Öğrencilerin yaşadığı sorunlardan bir tanesi de bazı konuların kalıcı olarak öğrenilememesidir. Yeni bilgileri öğrenmek her zaman kolay olmayabilir. Öğrenmeye başladığınız andan itibaren her bilginin öğrenme hızı bir diğerine göre farklılık gösterir. Konuyu bir gün boyunca öğrenmeye çalışmak, kalıcı olarak öğrenildiği anlamına gelmez. Bilgileri en iyi şekilde; okuyarak, dinleyerek ve izleyerek öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgileri tekrar etmek, ardından soru bankası çözerek eksiklerimizi tespit etmek, öğrenme sürecinin birer parçasıdır. Tüm bu uygulamalara rağmen bazen öğrenme tam olarak gerçekleşmeyebilir. Bu durum karşısında kaygılanmaya başlayan öğrenciler ve ebeveynler çözüm arayışına başlar. Öğrenme tekniklerinin yanı sıra öğrenme sürecini eğlenceli ve kolay hale getirmenin yollarının araştırılması ve uygulanması öğrenme sürecini hızlandırır. Yazımızda öğrenmenizi kolaylaştıracağını ve eğlenceli bir hale getireceğini düşündüğümüz, öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak, sizlerle paylaşmak istedik.

Kitap Okuma Saatleri Belirlemek

Yaşam boyu öğrenme sürecine destekçi olacak okuma, öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında da ilk sıralarda yer alır. Okumaktan keyif aldığınız bir kitabı belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Günün belli bir saatini ve okunması gereken sayfa sayısını belirleyin. Bu sayede kendiniz için bir hedef belirlemiş olacaksınız ve bu hedefe her ulaştığınızda yeni bir hedef belirlemek için motive olduğunuzu fark edeceksiniz. Okumanız gereken sayfa sayısını bir çizelge olarak hazırlayabilirsiniz. Böylece her tamamlanan sayfa sayısını işaretlemek, keyifli bir aktivite halini alır. Öz güveninizin gelişmesine katkıda bulunacak bu yöntem ile hem kitap okuma alışkanlığınız gelişecek hem de öğrenmeyi kolaylaştırmak için bir adım atmış olacaksınız. Unutmayın öğrenmenin en önemli adımı okumak!

Rahatlama Taktikleri Geliştirin

Bazı zamanlarda, özellikle sınav dönemlerinde stres altında olmanız çok doğal. Eksik bir konu kalırsa, tam olarak öğrenemezsem gibi sorular aklınızı karıştırabilir. Bu süreçleri öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler içinden rahatlama taktiklerini uygulayarak, kolay atlatabilirsiniz. Bunlardan biri doğru nefes alma uygulamasıdır. Doğru nefes almak rahatlamanızı sağlayacak önemli bir yöntemdir. Derin bir nefes aldıktan sonra içinizden 8’e kadar sayarak yavaş yavaş nefes verin. Bunu birkaç kez tekrar ettiğinizde rahatladığınızı hissedeceksiniz. Kendinizi kaygılı hissettiğiniz zamanlarda, yoğun ders çalışma programları arasında doğru nefes alma yöntemini uygulamayı ihmal etmeyin.

Araştırma Yapın

Derslere çalışmaya başlamadan önce ilgili konu hakkında bir ön araştırma yapabilirsiniz. Böylece konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz. Sonrasında konu başlıklarıyla ilgili, sorular üretebilirsiniz. Bir sonraki aşamada verdiğiniz yanıtları teker teker okuyun. Aynı konu hakkında çeşitli sorular üreterek cevaplarını öğrenmeye çalışmak faydalı bir yöntemdir. Araştırmayı seven öğrenciler, başarıya daha büyük hızla ilerler. Öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında araştırma yapmak, süreci hızlandıran önemli adımlardandır.

Matematik Hayatınızın Bir Parçası

Soyut kavramlardan oluşan matematik, birçok öğrencinin zorlandığı bir derstir. Ancak matematiğin hayatınızın bir parçası olduğunu görmek, ezberden çıkıp, öğrenilebilir bir hal almasını sağlar. Çalışma odanızı adımlar ile ölçerek, ne kadar bir alanda çalıştığınızı bulmak eğlenceli olacaktır. Matematiğin gerçek ile ilişkisini kavramak, öğrenme yollarının kolaylaşmasını sağlayacaktır. Matematiğin yaşamımızdaki rolünü sıklıkla görmek, öğrenme isteğini de arttırır. Bulunduğunuz yerdeki objeleri saymak, hatta malzeme ölçüleri ile yemek yapmak matematiğin aslında ne kadar önemli olduğunu gösterir. Öğrenme sürecini sadece ders olarak değil günlük yaşam içine dahil etmek, öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasındadır.

Dinlemek Önemli

Gün içerisinde öğrendiklerinizi tekrar yaparken sesli olarak tekrar etmek, öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasındadır. Dinlediklerinizi kendi sesinizden duyarak tekrar etmek, bilgilerin daha uzun süre kalıcı olması sağlar. Bu çalışmayı arkadaşlarınızla da yapabilirsiniz. Özellikle sözel derslerde oldukça etkili bir yöntemdir. Konuyu aranızda tartışarak, karşılaştırmalar yaparak kavramların iyice zihninize yerleşmesini sağlarsınız.

Öğretici Oyunları Deneyin

Ders çalışmalarınızdan arta kalan zamanlarda öğretici oyunlar ile hem eğlenebilir hem de öğrenebilirsiniz. Her yaş grubu için eğitici ve eğlendirici oyunlar bulmak mümkün. Kuralları karmaşık görünen bu oyunlar sayesinde oldukça eğlenceli vakit geçirebilir, farkında olmadan öğrenme gücünüzü etkilediğini gözlemleyebilirsiniz. Tek başınıza oynayabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla oynayacağınız birçok öğretici oyun bulabilirsiniz. Kendoku, sudoku, üçgen birleştirme, 9 taş, SOS bunlardan bazıları. Bir eşyanın yerini bulmak için sorularla yönlendirme oyunu, geçen arabaların renklerini, sayılarını sayma oyunları bile öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında olan öğretici oyunlara birer örnektir. Önemli olan eğlenceli vakit geçirirken öğrenebilmenizdir. Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz, keyif aldığınız oyunları en iyi siz seçebilirsiniz.

Sorunlarınızı Göz Ardı Etmeyin

Zaman zaman çevrenizle arkadaşlarınızla sorunlar yaşayabilirsiniz. Derslerle ilgili veya okul ile yaşadığınız kaygılarınız olabilir. Böyle durumlarda kendinizi ihmal etmeyin. İyi bir gözlemci olmak kendinizle ilgili sorunları hızlı tespit etmekte de oldukça işe yarar. Motivasyon ve odaklanma gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, öğrenme sürecinizi etkileyeceği için bir an önce nedenlerini araştırıp, çözüm yolları oluşturun. Motivasyon defteri eğitim yılı içinde yol gösterici olacaktır. Yaşadığınız sorunları çözmek için ailenizden, yakınlarınızdan destek alabilirsiniz. Gerekli durumlarda uzman yardımı almakta faydalı olacaktır. Küçük veya büyük bir sorun olabilir, ne olursa olsun sorunlarınızı göz ardı etmemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında plan yapmanın önemi nedir?

Öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında yer alan planlama sayesinde kafa karışıklığını ortadan kaldırmış olursunuz. Doğru yapılmış bir çalışma çizelgesi zaman yönetimi için de oldukça faydalı olacaktır. Planlarınızın olduğunu bilmek ve onlara düzenli bir şekilde uymak, motivasyonu olumlu yönde etkileyen önemli bir unsurdur.

Öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında araştırma yapmanın önemi nedir?

Araştırma yapmanın öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında olmasının başlıca nedeni, araştırma yapan öğrencilerin başarıya daha hızlı adımlarla ilerlemesidir. Çalışmayı planladığınız konuyu önceden araştırarak, daha fazla bilgi edinme imkânı elde edebilirsiniz. Araştırma yaptığınız konu hakkında çeşitli sorular sorarak, cevaplarını incelemeniz öğrenme kolaylığı sağlar.

Öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında kitap okuma saatleri belirlemenin önemi nedir?

Öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasında kitap okumak, öğrenme sürecini hızlandıran önemli yöntemlerdendir. Kitap okuma alışkanlığı sayesinde öz güveninizin gelişmesine katkıda bulunacak ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için daha hızlı bir çözüm üretmiş olacaksınız.  Günlük olarak okuma saatleri belirlemek ve sayfa sayıları hedeflemek, öğrenme sürecinde doğru bir motivasyon yönetimi olacaktır.

 

TOP