Rehberlik

Öz Disiplin Kazanmanın 10 Altın Kuralı

Öz disiplin kazanmak için neler yapmak gerekir, birlikte öğrenmek istemez misiniz?

Öz Disiplin Kazanmanın 10 Altın Kuralı

 Öz disiplin kazanmak için neler yapmak gerekir, birlikte öğrenmek istemez misiniz?

Öz Disiplin Kazanmanın 10 Altın Kuralı

Öz disiplin bir başkası ne yapmanız gerektiğini söylemeden kendi kendinizi kontrol edebilme ve yapmanız gerekenleri kendi iradenizle yapma yeteneğidir. Kendiniz için bir hedef belirlediğinizde ancak disiplinli ve sıkı bir çalışma sonrası amacınıza ulaşabilirsiniz. Her başarılı insanın ortak özellikleri öz disiplinli olmasıdır. Başarılı olan insanlar başarının asıl sırrının öz disiplinde ve sıkı çalışmada saklı olduğunu bilir. Bu kişiler kendilerini disiplin altına alarak hedeflerine ulaşmayı seçer. Başarıya giden yolda öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı yeteneğinizi ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Jim Rohn, “Hedef ve başarı arasındaki köprüye öz disiplin adı verilir.” sözüyle başarı ve öz disiplin arasındaki ilişkiyi çok net bir şekilde ifade etmiştir. Neden siz de bu kişiler arasında olmayasınız?

1. Dikkat Dağıtıcıları Uzak Tutun

Dikkatinizi dağıtan her şeyi çevrenizden uzak tutmaya çalışarak öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasından ilki ile işe başlayabilirsiniz. Daha minimal bir ortamda çalışmak öz disiplin kazanmanın temel koşullarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin kilo vermek isteyen bir kişi evde abur cubur bulundurmaz. Sizde çalışırken dikkatinizin dağılmasını engellemek istiyorsanız cep telefonunuzu masadan uzak tutun. Televizyon sadece mola zamanlarınızda açık kalsın ve masanızdaki tüm gereksiz gördüğünüz eşyaları kaldırın.

2. Hedef Belirleyin

Belirlediğiniz hedefler sadece zihninizde yer almamalıdır. Detaylı olarak notlar almanızı, gerçekleştirmek için nelere ihtiyacınız olduğunu somut bir şekilde düşünmenizi gerektirir. Hedefleriniz spesifik ve ölçülebilir olmalıdır. Yaptığınız planlar uzun vadeli ise her gün bu hedefe ulaşmak için çaba sarf etmenizi gerektirir. Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında yer alan hedef belirlemek, başladığınız işe tam olarak motive olmanızı sağlar.

3. Sağlıklı Beslenin

Yapılan araştırmalar düşük kan şekeri ile yapılan çalışmalardan verim alınamadığını tespit etmektedir. Açken konsantre olmak zorlaşır ve beyniniz olması gerektiğinden daha az çalışır. Sağlıksız beslenme koşulları sizi hem verimsiz hem kaygılı hem de karamsar olmaya iter. Bu durum da yapmanız gereken işlere olumsuz olarak yansır. Başka bir ifadeyle düzensiz beslenen insanların öz disiplini sağlamaları, kendilerini kontrol etmeleri zorlaşır. Bu sebeple düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ana öğünlerinizi atlamamalı, uzmanların da dediği gibi ara öğünlerde atlanmamalıdır. Sağlıklı besinler yemeye özen göstermelisiniz. Aynı şekilde sıvı tüketiminize de dikkat etmelisiniz. Bol bol su içmek zaman zaman bitki çayları tüketmek hem beden hem ruh sağlığınıza iyi gelecektir. Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında düzenli beslenmek hem kan şekeri seviyesinin düzene girmesi hem de konsantre olmanız ve karar mekanizmanızın kontrolünü sağlamanız için oldukça önemlidir.

4. Düzenli Uyuyun

Uyku öz disiplin ile doğrudan ilişki içindedir. Yaptığınız işe konsantre olmak için yeterli ve düzenli uykuya ihtiyacınız olur. Yeterli ve düzensiz uyku, odaklanmadan, yargı yeteneğine hatta genel sağlığa kadar olumsuz etki gösterir. Sabahları aynı saatte uyanmaya ve aynı saatte uyumaya özen göstermelisiniz. Uyku öncesi bitki çayı içmeniz bedeniniz ve zihniniz için faydalı olur. Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı içinde düzenli uyku düzenli beslenme kadar önemli bir yere sahiptir.

5. Spor Hayatınızın Bir Parçası Olsun

Spor yaşamınızdaki önemli alışkanlıklardan biri halini almalıdır. Yaşamınıza sporu yavaş yavaş dâhil edebilirsiniz. Her gün kısa bir yürüyüş ile işe başlayabilirsiniz. Çalışmalarınızdan arda kalan zamanlarda sevdiğiniz bir spor dalına vakit ayırabilirsiniz. Bunu sistemli olarak yaptığınız sürece öz disiplininiz kendiliğinden oluşmaya başlar. Egzersiz sayesinde damarlarınızda kan akışı hızlanır, hücrelerinize daha çok oksijen dolar. Bu durum bağışıklık sisteminiz için de oldukça önemlidir. Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında yer alan spor alışkanlığı pek çok iyi alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur.

6. Düzenli Olun

Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı içinde olmasının en önemli sebebi disiplin kazanmak için düzenli olmak şart gözüktüğüdür. Düzenli olmak tüm yaşamını etkileyecek bir alışkanlıktır. Düzenli bir hayat aynı zamanda disiplinli bir hayat anlamına gelir. Her gün masanızı düzenleyerek düzenli olmak için pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Düzenli bir çalışma programı oluşturarak sürekliliğini sağlamaya başlamalısınız. Her gün düzenli kitap okumak, ders tekrarı yapmak, soru bankası çözmek düzenli olarak yapacağınız alışkanlıklar halini alacaktır.

7. Zaman Yönetimi

Zaman doğru yönetildiğinde öz disiplin kazanmanızı kolaylaştırır. Zaman yönetimi öz disiplinin temelinde yatan önemli unsurlardandır. Başarılı insanların başarı sırlarından biri de zaman yönetimidir. Başarılı kişiler zamanın kısıtlı olduğunu ve geri getirilemeyeceğini bilen kişilerdir. Bu nedenle zamanı verimli ve doğru kullanmaya dikkat ederler.

8. Pes Etmeyin

Öncelikle sabırlı ve ısrarlı olmanız gerekir. Başarısızlık yaşadığınız hata yaptığınız anlarda tekrar ayağa kalkarak yolunuza devam etmeyi seçmelisiniz. Sabırlı olduğunuz sürece öz disiplin kazanmak kolaylaşır. Hedeflerinize ulaşmak her zaman kolay olmayabilir ancak moralinizin düşmesi ise oldukça kolay olabilir. Unutmayın başarısız olmak başarıya ulaşan yolda kaldırım taşları olarak görülmelidir. Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı içinde pes etmekten vazgeçip, başarıya odaklanmak oldukça önemlidir.

9. Kendinizi Ödüllendirin

Öz disiplin tat almadığınız şeyler yemek zorunda kalmak, uykudan mahrum kalmak gibi sizi olumsuz yönde etkileyecek uygulamalar demek değildir. Kendinize zaman zaman esneklik payı tanımazsanız daha çok hata yapar, hayal kırıklığına uğrarsınız. Bu sebeple öz disiplin kazanmaya çalışırken tamamladığınız işler sonrasında kendinizi ödüllendirmelisiniz.

10. Kendinizi Suçlamayın

Yeni bir yetenek öğrenilmeye çalışılırken her şey planlandığı gibi gelişmeyebilir. Bazı zamanlar başarılar elde ederken bazı zamanlarda başarısızlık kaçınılmazdır. Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı içinde önemli olan kendinizi suçlamadan yürümeye devam etmektir. Öz disiplin kazanmaya çalışırken ne kadar çaba sarf ettiğiniz çok önemlidir. Pişmanlığa kapılmadan, kendinizi suçlamadan süreci devam ettirmelisiniz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında yer alan spor yapmanın önemi nedir?

Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında yer alan spor yaşamınızın bir parçası olmalıdır. Ders çalışma sonrası dinlenme zamanlarınızı spor yapmaya ayırabilirsiniz. Bunu düzenli olarak yaptığınız zaman öz disiplininiz kendiliğinden ortaya çıkar.

Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında yer alan düzenli olmak ne ifade eder?

Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında yer alan düzenli olmak, tüm yaşamınıza etki eder. Her gün odanızı, çalışma masanızı düzenleyerek alışkanlık haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli bir çalışma programı oluşturarak ders çalışma sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında yer alan hedef belirlemenin önemi nedir?

Öz disiplin kazanmanın 10 altın kuralı arasında yer alan hedef belirlemek spesifik ve ölçülebilir olarak hazırlanmalıdır. Belirlediğiniz hedefler zihninizde kalmak yerine daha somut olarak düşünülmeli, notlar alınmalıdır. Yaptığınız planlar uzun vadeli ise her gün belli parçalara bölerek, hedefe ulaşmak için çaba sarf ederek tamamlanmalıdır.

TOP