Sınav • Rehberlik • Öğrenci

Paragraf Sorusu Çözmenin Püf Noktaları

Paragraf sorusu çözerken hangi teknikler kullanılmalıdır?

Paragraf Sorusu Çözmenin Püf Noktaları

Paragraf sorusu çözerken hangi teknikler kullanılmalıdır?

Paragraf Sorusu Çözmenin Püf Noktaları

LGS yeni nesil sorularda; Türkçe paragraf soruları yoruma ve anlama dayalı sorular olarak karşımıza çıkıyor. Sınava katılan adayların yaşadığı sorunlardan biride soru çözümleridir. Birçok öğrenci okuduğunu anladığı ve çalışmalarında paragraf soruları için fazla zaman ayırmaya gerek olmadığı kanısına kapılır. Aslında hiç de düşünüldüğü kadar kolay değildir. Paragraf sorusu çözmenin püf noktaları vardır. Paragraf sorusu üç ana bölümden meydana gelir. Bunlar; metin, soru kökü ve seçeneklerdir. Soruda sizden isteneni anlamanın en önemli yolu soru kökünü anlamaktır. Soru kökünü anladıktan sonra metni okumaya geçilir. Metni okurken her cümleyi dikkatle okumak, önemli noktaların altını çizmek zaman kazandırır. Son adım ise yanıtlamak için size verilen seçenekleri okumaktır. Seçenekler arasında doğru karara çabuk ulaşmak için yanlış seçenekler hızla elenmelidir. Bu üç yolu doğru takip etmek aslında paragraf sorusu çözmenin püf noktaları nelerdir sorusunun temel anlamda yanıtıdır.

Paragraf Sorularını Nasıl Hızlı Çözerim?

Hemen hemen her öğrenci gibi sizde ders çalışırken bazı kolaylaştırıcı yollara ihtiyaç duyacaksınız. Paragraf sorularını daha hızlı çözmeniz için size birkaç önerimiz olacak;

 • Bol bol soru çözün; her derste olduğu gibi Türkçe dersine çalışırken de programlı olmalısınız. Her gün düzenli olarak paragraf soru bankası çözmelisiniz. Bol bol soru çözmek demek; her gün belirlediğiniz sayıda soru çözüp günü tamamlamanız anlamına gelir.
 • Ön yargılı olmayın; paragraf sorularında psikolojinin etkisi hiç önemsenmeyecek gibi değildir. Soruları okurken; kolay veya zor, bu metnin düşüncelerini yanlış buluyorum, bu soru tam bana göre gibi kendi psikolojinizi yansıtan yaklaşımlar taşımamalısınız. Bu durum sizi yanlış yanıta doğru yönlendirebilir.
 • Sıralamayı unutmayın; paragraf sorusu çözmenin püf noktaları, soruyu çözmenin temelini oluşturuyor. Bu nedenle istisna soru tipleri dışında kalan tüm paragraf sorularını, sıralamayı takip ederek yanıtlamalısınız. Önce soru kökünü okumalı ardından metni okumalı son olarak ta seçenekleri okumalısınız. Soru kökünü tam olarak anlamadan metni defalarca kez okusanız da bir anlamı olmayacaktır.
 • İstenilene odaklanmalısınız; soruyu okuduğunuzda ne metin dışı bilgi eklemeli ne de metni hiçe saymalısınız. Altı çizili ifadelere, koyu ton ile vurgulanan cümlelere, tırnak içinde verilen sözcük ya da cümlelere dikkat etmelisiniz.

Paragraf Sorusu Çözerken Hangi Teknikler Kullanılmalı?

 1. Paragraf sorusu çözmenin püf noktaları içinde yer alan soru kökünü anlamak, ardından metni okumak aynı zamanda paragraf soruları çözerken en temel tekniktir. Neye dikkat etmemiz gerektiğini bilerek okumalıyız.
 2. Paragraf sorunun soru kökünün altı çizili mi kontrol etmelisiniz. Genellikle altı çizili olan soru kökleri olumsuz olacaktır.
 3. Paragrafta anlatılanlara fikirlerimizi eklemeden, yanıtımızı tamamen anlatılanlara göre vermeliyiz. Paragrafta anlatına katılıp katılmamanızın bir önemi olmayacaktır. Önemli olan paragrafın ne anlattığıdır.
 4. Seçenekleri okurken, kesin olan yanlış seçeneği hızlı bir şekilde elemelisiniz. Kararsız kaldığınız seçeneğin yanına soru işareti koyabilirsiniz. Böylece sadece kararsız kaldıklarınızı yeniden okursunuz.
 5. Paragrafta yapı konusu iyi kavranmalı ki, tüm paragraf soruları doğru çözülebilsin. Türkçe konu tekrarı yaptıktan sonra Türkçe soru bankası ile konuyu tam olarak pekiştirebilirsiniz.
 6. Paragrafın giriş cümlesi çok önemlidir. Genellikle konu giriş cümlesinden anlaşılır. Paragrafın giriş cümlesini iyi anladığınızdan emin olun. Metni tam olarak anlayabilmek için paragraftaki her cümle dikkatli okunmalıdır.
 7. Paragrafta anlatılmak isteneni tam olarak anlamak ve aklınızda tutmak için bazı yaşanmış örneklerle somut hale getirebilirsiniz.
 8. Paragrafı sadece gözleriniz ile okumalısınız. Dudak oynatmak dikkatinizi dağıtabilir.
 9. Yaşamınız boyunca birçok konuda yardımcı olacağı gibi paragraf sorusu çözerken de kitap okumak, en büyük yardımcınız olacaktır. Bazı yayınları takip edebilir, bu sayede anlam gücünüzü arttırabilirsiniz. Türkçe Branş Başarı denemeleri çözebilir, bol bol pratik yapabilirsiniz.

Paragraf Sorularında Hatalarımı Nasıl Azaltabilirim?

Bol bol soru çözmenize rağmen hatalarınız azalmıyorsa bazı detayları tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

 • Soruyu tam olarak anladığınızdan emin olun. Metin ile tam olarak uyumlanan seçeneği işaretlemiyor olabilirsiniz. İyi tespit etmek için soru köküne daha fazla dikkat etmelisiniz. Paragraf sorusu çözmenin püf noktaları arasında bu detay önemle vurgulanır.
 • Seçenek hakkında yanılgıya düşüyor olabilirsiniz. Genellikle “bu yanıt olamaz, çünkü çok kolay” gibi bir düşünce kalıbı vardır. Unutulmamalı ki soruların büyük bir çoğunluğu kolay çözüm mantığında hazırlanır.
 • Paragrafa kendi yorumunuzu katmayın. Sizden metinle ilgili fikrinizi değil sorulan soruya seçenekler arasından uygun cevabı seçmeniz beklenir.
 • Paragrafta verilen bilgiler, size hitap etmeyebilir. Burada önemli olan sizin görüşünüz değildir. Sorunun sizden ne istediği ile ilgilenmeli ve paragrafa da bu gözle bakmalısınız.
 • Çok okumalı, çok soru çözmelisiniz. Bir paragraf sorusu çok farklı teknikler ile oluşturulabilir. Bu tekniklerin hepsine hâkim olmak için birçok kaynaktan soru çözmek önemlidir. Türkçe soru bankası, paragraf soru bankası, Türkçe branş başarı denemeleri sayesinde farklı soru teknikleri görme şansı yakalayabilirsiniz.
 • Yine Paragraf sorusu çözmenin püf noktaları arasında yer alan metni okuma kısmı çok önemlidir. Metni, hiçbir cümlesini atlamadan tam olarak okumanız gerekir. Her cümleyi okuyup anladığınızdan emin olun.
 • Yeni nesil paragraf soruları uzun metinler ve kısa zamandan oluşuyor. Hızlı çözmeye alışmalısınız. Zaman üzerinizde baskı yaratırsa motivasyonunuz da etkilenir. Bu sorunla karşı karşıya kalmamak için zaman yönetimi programı hazırlamalısınız. Muhakkak molalar vermeli ve dikkatinizi azaltmayacak şekilde bir çalışma programı çıkartmalısınız.
 • Testin tamamı bitmeden, bir soruda tereddüt yaşıyorsanız, dönüp yanıtına bakmayın. Bu durum dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Testi tamamladıktan sonra yanıtlarınızı kontrol edin ve yanlış olan soruları yeniden okuyun. Teknik olarak mı yoksa kaygıdan dolayı mı hata yaptınız, tespit edin.
 • Turlama taktiğini kullanabilirsiniz. Paragraf soruları okuduğunuzu anlamak üzerine kurulu olduğu için ilk okuduğunuzda kafanız karışıyorsa, soruyu bırakmalı ikinci bir kez geri dönüp doğru yanıta ulaşmaya çalışmalısınız. İkinci turda kondisyonunuz da artmış olacağı için daha dinç olarak doğru yanıta ulaşabilirsiniz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Paragraf sorusu çözmenin püf noktaları nelerdir?

Soruda sizden isteneni anlamanın en önemli yolu soru kökünü anlamaktır. Soru kökünü anladıktan sonra metni okumaya geçilir ve son adım ise yanıtlamak için size verilen seçenekleri okumaktır. Bu üç yolu doğru takip etmek aslında paragraf sorusu çözmenin püf noktaları nelerdir sorusunun temel anlamda yanıtıdır.

Paragraf sorularını hızlı çözmenin yolları nelerdir?

Paragraf sorusu çözmenin püf noktaları, soruyu çözmenin temelini oluşturuyor, her gün düzenli olarak paragraf soru bankası çözmelisiniz. Ön yargılı olmamak, paragraf sorularında psikolojinin etkisi hiç önemsenmeyecek gibi değildir. Soruyu okuduğunuzda ne metin dışı bilgi eklemeli ne de metni hiçe saymalısınız.

Paragraf sorusu çözerken hangi teknikler kullanılır?

Paragraf sorusu çözmenin püf noktaları içinde yer alan soru kökünü anlamak, ardından metni okumak aynı zamanda paragraf soruları çözerken en temel tekniktir. Paragrafa kendi yorumunuzu katmayın. Paragrafı sadece gözleriniz ile okumalısınız. Dudak oynatmak dikkatinizi dağıtabilir.

TOP