Zamanlama • Motivasyon • Verimlilik

Pomodoro Tekniği
ile Sınava Hazır Ol!

Siz de öğrenmek istemez misiniz?

Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği ile sınava nasıl hazır olursunuz ve avantajları nelerdir?

Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği, zamanı etkin kullanmak için geliştirilmiş bir zaman yönetimi tekniği olarak bilinmektedir. Tekniğin adı Franscesco Cirillo’nun kullanmakta olduğu domates şeklinde olan mutfak zamanlayıcısından gelmektedir. 1980’li yıllarda geliştirilen teknik, o tarihten itibaren milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Tekniğin temeli daha kısa süreli çalışma bölümleri ve takip eden aralarda kısa molalara dayanmaktadır. Bir çalışma için ayrılan süre 25 dakika sürer hemen ardından verilen molanın süresi ise 5 dakikadır. Bu iki sürenin toplamı 1 pomodoroya denk gelir. Bu durumda 1 pomodoro 30 dakikayı temsil eder. 4 pomodoro tamamlandığında 25 dakikalık mola verilir. 24 saat içinde 16 adet pomodoro tamamlamak ideal olanıdır. Pomodoro tekniği ile sınava hazırlanan öğrencilerin verimli zaman yönetimi uyguladığı ve başarılı sonuçlarla karşılaştığı görülmektedir. Tekniği uygulamak için tüm ihtiyaç duyacağınız; zamanlayıcı, kalem ve hedef listesidir. Artık sıra sende pomodoro tekniği ile sınava hazır ol!

Adım Adım Tekniği Uygula

Pomodoro tekniği öncelikli olarak hedefini belirlemekle başlar. Bir günlük plan içinde hangi derslere çalışmanız gerekiyor, hangileri daha önemli ona karar vermelisiniz. Derslerde öncelik sırası belirledikten sonra her biri için ayırmanız gereken süreyi yazarak, toplamda ayırmanız gereken süreyi belirlemiş olursunuz. Tüm bunları hazırladıktan sonra bir sonraki adıma geçiyorsunuz. Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayıp, dikkatinizi dağıtmaması için telefonunuzu sessize alarak süreyi başlatıyorsunuz. Diğer adıma geçtiğinizde süre dolmuş ilk çalışma seansınız tamamlanmış oluyor. Şimdi kendinize ayıracağınız 5 dakikalık mini mola zamanı geldi. Çok fazla dağılmadan molayı tamamlamalısınız. Toplamda 30 dakikayı tamamlayarak 1 pomodoroyu oluşturmuş oluyorsunuz. Son adım ise pomodoroların çoğalması ile yani 4 pomodoro tamamlanınca büyük mola verme zamanı. Daha uzun bir mola ile biraz daha rahatlamış oluyorsunuz. Yapabiliyorsanız ideal sayı olan 16 pomodoroya ulaşmak ve günü verimli kullanmanın tadını çıkartmak.

Döngüye dikkat!

Her mola sonrası aynı döngüyü devam ettirmeniz gerekir. Hedefiniz ilk olarak tarih çalışmak 5 dakika mola vermek ve ardından İnkılap Tarihi Soru Bankası çözmek ise hedefinize uygun aynı zamanda süreye uygun soru sayısını belirleyerek, plana uygun hareket etmektir. Her bir döngüyü tamamladıktan sonra planınızı kontrol ederek, tamamlananları işaretlemeniz sağlıklı yol almanızı sağlayacaktır. Günlük döngünüzü çalışma-mola şeklinde devam ettirmeniz konsantrasyonunuzu üst seviyede tutacak ve verimliğe olan katkısı gözle görülür artacaktır. Tüm döngüler tamamlandıktan sonra kendinizi kontrol etmelisiniz. Bu durum zamanı nasıl verimli kullandığınızın göstergesi olacaktır. Döngü raporlaması yapmanız faydalı olur. Böylece kaç pomodoronun başarı ile tamamlandığını, kaç tanesinde bazı etkenlerden dolayı bölünme yaşadığını ve hedefe ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsin. Pomodoro tekniği verimlilik için büyük öneme sahiptir. Planlı ve verimli çalışma ile daha hız yol alırsınız.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

Uzun çalışma süreleri bazı etkenler sebebi ile bölünmeye müsait olur. Bu etkenleri etkisiz bırakmayı sağlayan pomodoro tekniği ile 25 dakika olarak ayarlanan çalışma seanslarına tamamen odaklanarak, çalışma şansı elde etmiş olursunuz.

Zaman yönetimi ve verimlilik; zaman yönetimi sınav hazırlık sürecinin en önemli unsurudur. Başarılı bir zaman yönetimi programı oluşturmak ve programa uymak başarıyı kaçınılmaz hale getirir. Pomodoro tekniği bir aktivite için ayrılması gereken süreyi görmeniz sağlar. Tekniği uygulamadan önce farkında olmadan nasıl zaman kaybı yaşadığınızı görmüş olursunuz. Bu teknik ile çalışmanın en önemli avantajı bölünmelerin çok azalması ve odaklanmanın yükselmesidir. Teknik zamanı nasıl verimli kullanacağınızı öğrenmenizi sağlayacaktır.

Konsantrasyon; pomodoro tekniği ile tam olarak konsantre olabilmek için çevrenizdekileri uyarıp, rahatsız edilmemeniz gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Olası acil aramalar için kısa bir zaman dilimi olması avantajdır. Telefonunuzu sessize almalı ve göremeyeceğiniz bir noktaya yerleştirmelisiniz. Pomodoro tekniği ile çalışmaya başladığınızda elinizde olmayan nedenlerle seansınız bölünürse, muhakkak programınızda işaretlemeli ve sıradaki programa devam etmelisiniz. Bölünmesine sebep olan etkeni de dikkate alarak, bir sonraki süreçte aynı sorunu yaşamamanız için gereken önlemi almayı ihmal etmemelisiniz.

Planlama ve hedef belirleme; pomodoro tekniği ile günlük programınızı doğru bir şekilde çıkarmayı ve en önemlisi zamanı nasıl etkin kullandığınızı görmüş olacaksınız. Bu durum iyi bir planlama yapmayı öğrenmenin yanı sıra gerçekçi hedefler belirlemeye de yardımcı olacaktır. Yapmayı planladığınız işin ne sürede biteceğini bildiğiniz için kontrol daima elinizde olacak. Örnek verecek olursak; ilk pomodoroda Türkçe tekrar yapan bir öğrenci ikinci pomodoro seansında Türkçe soru bankası çözme planı yapmış olabilirsiniz. Süreye net bir şekilde uyulması durumunda da verilen süre sınırları içinde soru çözme alışkanlığı için pratik yapma imkânı yaratılmış olacak.

Motivasyon; saatlerce çalışmak, uzun molalar vermek günü verimsiz hale getirebilir. Bu sebeple 25 dakika çalışmak ve mola vermek daha kolaydır. Pomodoro tekniği kısa çalışma süreleri ile gözünüzde büyümeyecek ve motivasyonunuzu yüksek tutacaktır. Programınızı küçük parçalara bölerek tamamlamak, her bir parçanın tamamlanmasında bir süreci daha başarmış olma mutluluğu yaşatacaktır. Tamamladığınız her seans ile motivasyonunuz yüksek olacağı gibi üretme isteğiniz de artacaktır.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Zamanlayıcını Seç

Zamanlama için mutfak zamanlayıcısından yola çıkılan teknikte zamanlayıcının geri sayım sesi duyuluyor. Bu ses ilk başlarda rahatsızlık hissi verse de çalışıyor duygusunu vererek, motivasyonu arttırdığı düşünülüyor. Pomodoro tekniği sonunda çalan zil ile görev tamamlanmış oluyor. Bu durumda bilinçaltınızda bir görevi daha başarı ile tamamlamış olmanın gururunu yaşatıyor. Amacın bu olmasından yola çıkarsak böyle bir zamanlayıcı seçmeniz daha uygun gibi görünüyor. Herhangi bir mutfak zamanlayıcısı ya da geri sayım yapan bir zamanlayıcı seçebilirsiniz. Bazı öğrenciler dijital kol saatlerini tercih ediyor. Bazı öğrenciler ise sporcuların tercih ettiği kronometreler ile çalışabiliyor. Bunların yanı sıra geri sayım yapan pomodoro tekniği için geliştirilmiş mobil uygulamalarda yardımcınız olacaktır. Burada önemli olan dış etkenlerden uzak durmak olduğu için telefon veya bilgisayardan zamanlayıcı kullanmak başka bir uyarıcı etkenle ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Dolayısı ile tercihiniz yaparken tüm bunları göz önünde bulundurmalısınız.

TOP