Rehberlik

Salgınla Mücadele Sürecinde Öğretmenlere Öneriler

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler nelerdir?

Salgınla Mücadele Sürecinde Öğretmenlere Öneriler

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler nelerdir?

Salgınla Mücadele Sürecinde Öğretmenlere Öneriler

Tüm dünyayı etkileyen covid-19 salgını, ülkemizde de büyük sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Kesin bir tedavisinin bulunamaması, vaka sayılarının dalgalı bir şekilde devam etmesi, yaşanan ekonomik kayıplar, insanların kendi sağlığını ve sevdikleri insanların sağılığını, hatta yaşamını tehdit etmesi psikolojik olarak sıkıntılar yaşanmasına sebep oldu. Sürecin atlatılmasıyla birlikte pek çok insanda depresyon, kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıkların baş göstereceği tahmin ediliyor. Herkes gibi öğretmenler ve öğrenciler de bu süreçten ne yazık ki fazlasıyla etkileniyor. Kendi kaygılarıyla uğraşan öğretmenler diğer yandan da öğrencilerine yardımcı olmak için çözüm yolları arıyor. Kaygı ve zorluk yaşayan öğrencileri, uzaktan eğitim sırasında; ödevlendirmede, motive olmaları sağlamak ve destek vermeye çabalamak öğretmenlerin yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor. Sınıf ortamında dahi öğrencinin gelişimini, düzenini takip etmek, disiplinini sağlamaya çalışmak zorken bunu uzaktan eğitim ile yapabilmek oldukça zor. Bu durum öğretmenlerin iş yükünün artmasına ve strese girmesine neden oluyor. Yazımızda salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler olacağını düşündüğümüz bazı önemli uygulamaların altını çiziyoruz.

Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğretmenler Nelere Dikkat Etmeli

Çok sayıda öğretmenin ilk kez karşı karşıya kaldığı uzaktan eğitim uygulaması, farklılıklar gösterse de bu süreçte tüm öğretmenler zorluklar yaşıyor. Öğretmenler teknoloji ile ne kadar iç içe olsa da eğitim ihtiyaçlarını online olarak yürütmeye çalışmanın güç tarafları ile karşılaşıyor. Öğrencilerin ve öğrenci velilerinin beklentilerini karşılayamama endişesi her biri için ayrıca bir yük oluşturuyor. Bu sürecin ne kadar devem edeceği konusunda tarihler verilse de kaygılar geçici olarak hafifliyor. Uzaktan eğitim sürecinde zorluk yaşayan öğretmenlere yardımcı olması için salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında özellikle dikkat etmeleri gerekenleri aşağıda sıraladık.

 • Kullanmanız gereken yeni bir araç ile karşı karşıyasınız. Yapmanız gereken elinizdeki materyalleri kullanmaya devam ederken yeni araç ve gerecinizi de tanımaya çalışmak olacaktır. Ders kitapları değişmiyor, bilgilerinizi sadece online olarak aktaramaya devam ediyorsunuz. Var olan öğretim materyallerinin yetersiz kaldığı hissine kapıldığınızda, alternatif araçlar yardımcınız olacaktır.
 • Online çalışmalarınızda kişi sayısını düşük tutmak iletişimi kolaylaştıracaktır. Mobil araçlarla, bilgisayarla yapacağınız iletişim verimlilik açısından yüz yüze eğitime göre daha zorlayıcı olacaktır. Kişi sayının az olması verimliliğin düşmesine engel olur. Toplu organize edilmesi gereken dersler dışında her öğrenci ile her gün görüşemeyebilirsiniz. Öğrencilerinizin her biri ile bir çalışma programı çıkartmanız faydalı olur. Böylece öğrencilerde motivasyonunu kaybetmemiş olur.
 • Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arsında bir diğer önemli husus öğrenciler arasındaki iletişiminin kopmamasıdır. Öğrencilerin birbirleri ile iletişim halinde olmasını sağlayabilirsiniz. Online olarak birlikte ders çalışabilirler. Grup çalışmaları oluşturmalarını, haftalık projeler üretmelerini isteyebilirsiniz. Böylece öğrenciler arasındaki iletişimin kopmamasını sağlarsınız.
 • Aynı meslekte olan arkadaşlarınız ile iletişiminizi diğer zamanlara göre daha yüksek tutun. Öğretmen arkadaşlarınız ile düşüncelerinizi, deneyimlerinizi paylaşmak, eksik kaldığınız zamanlarda panik yaşamanızı engeller. Fikir alır ve içinizi rahat hissedersiniz.
 • Yüz yüze eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitim sürecinde de ebeveynler evdeki eğitimin kontrolünün bir parçası. Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında bir diğeri ebeveynleri sürece dahil etmek vardır. Bu sürece dahil olmalarını sağlamak sizin de işinizi kolaylaştıracak. Evde uzaktan eğitimin düzenli devam ettirilebilmesi için çocukları ile iletişim halinde olmalarını talep edin. Çocuklarıyla konuşmaları ve onları desteklemeleri başarılı sonuçlar almanızı sağlar.
 • Herkesin evinde teknolojik araçlar olmayabilir. Bu durumda olan öğrencilerinizin eksiklik yaşamaması için önerilerde bulunun. Basılı materyaller veya yardımcı kitaplar ile sürece dahil olmalarını sağlayın.
 • Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arsında bir diğeri öğretmenlerin de kendilerine zaman ayırmalarıdır. Yaşadığınız uzaktan eğitim sürecini kendinizi için de bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Eğitimlerinizden arda kalan zamanlarda, kendinizi geliştirmek istediğiniz ancak zaman bulamadığınız konularla ilgili siz de online eğitimlere katılabilir, zamanı daha değerli hale getirebilirsiniz.

Tüm bu önerileri hayata geçirmeye çalışırken okulların öğretmenlere sağlaması gereken imkanları da göz ardı etmemek lazım.

 

Öğretmenler Salgın Sürecinde Stresle Nasıl Başa Çıkabilir

Öğretmenlerde mesleklerinin gereklerinden biri olan sorumluluk duygusu, özellikle bireyleri topluma kazandırma misyonunu üstlendikleri için oldukça yoğundur. Öğrencilerine karşı daima kendilerini sorumlu hissederler. Bu süreçte öğrencilerine sağlıklı bir şekilde yardımcı olmak için daha fazla çaba harcadıkları bir gerçek. Çünkü kendilerinin de yaşamış olduğu bir endişe durumu var. Bu sebeple kendileri ve sevdikleri için endişe duyan, salgın sürecini en iyi şekilde yönetmeye çalışan öğretmenlerin öncelikle kendi streslerini yönetebilmeleri gerekir. Uzmanlar tarafından yapılan bilgilendirmede bu yöndedir. Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında stresle baş etme yöntemleri, tüm öğretmenler tarafından dikkate alınmalıdır.

 • Öncelikle kendinize zaman tanımalısınız. Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında belki de en önemli stresle başa çıkma yolu, acele etmemektir. Değişime uyum sağlamak herkes için zordur. Özellikle hızlı gerçekleşen ve uygulanması için bir adaptasyon süreci olmayan değişimler, diğerlerine göre daha zor uyarlanır. Kendinize ve öğrencilerinize zaman tanıyın.
 • Öğretmenlerin en büyük kaygılarından biri de bu süreçte kendilerinden beklenenle ilgili yaşanan belirsizliktir. Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Sizin kontrolünüz dışında olan bir durumla alakalı kaygı duymanız yersiz olur. Siz sadece kendi kontrolünüzde olan durumlara odaklanmalısınız. Sürece alışmak, öğrencilerin alışması için destek olmak herkes için zaman alacaktır. Bilgilerinizi aktarmak için sadece bir mekan değişikliği yaşadığınızı düşünün.
 • Bu süreçle ilgili destek almaktan ve destek vermekten çekinmeyin. Unutmayın yalnız değilsiniz.
 • Öğrencilerinizle iletişiminiz kuvvetli oldukça süreç yönetimini daha iyi yürütebilirsiniz. Öğrencilerle sürekli iletişim halinde olun. Ders anlatımı, soru bankası çözümü gibi sorumluklarını tamamladıktan sonra birlikte yapacağınız online aktiviteler geliştirebilirsiniz. Birlikte planlayacağınız sosyal sorumluluk projeleri bunlara iyi bir örnek olur. Bu hem stresinizi hem öğrencilerinizin stresini azaltacak faydalı bir uğraş olacaktır. Salgın süreci ile mücadelede de her zaman ki gibi öz verili katlılarınız unutulmayacaktır.

 

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler nelerdir?

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında ilki öğretmenlerin yeni bir araca alışmasıdır. Mevcut materyallerinizi kullanırken yeni araç gerecinizi tanımaya çalışmanız gerekecektir. Bir diğeri kontrolünüz dışında yaşanana bir durum olduğu için sadece kendi kontrolünde olan olaylara odaklanmalısınız.

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında stresle başa çıkma yolları nelerdir?

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında stresle mücadelede en önemli adım alışma aşamasında acele etmemektir. Yeni bir düzene alışmak herkes için zaman alır. Alışma sürecinde endişeye kapılmadan, panik yaşamadan kendinize ve öğrencilerinize zaman vermelisiniz.

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında uzaktan eğitim sürecinde öğretmenler nelere dikkat etmeli?

Salgınla mücadele sürecinde öğretmenlere öneriler arasında uzaktan eğitim sürecinde öğretmen arkadaşları ile iletişimlerini yüksek tutmaları önemlidir. Endişelerinizi, tecrübelerinizi paylaşmak, fikir almak içinizin daha rahat olmasını sağlayacaktır. Ayrıcı bu süreçte öğrencilerin diğer arkadaşları iletişimini güçlü tutmak.

 

TOP