Rehberlik

Sayısal Derslere Çalışmanın Püf Noktaları

Sayısal derslere çalışırken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Sayısal Derslere Çalışmanın Püf Noktaları

Sayısal derslere çalışırken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Sayısal Derslere Çalışmanın Püf Noktaları

Öğrencilerin kaygı duyduğu derslerin başında gelen sayısal dersler, öğrenmek için farklı yöntemler ve teknikler gerektirir. Öğrencilerin birçoğu doğru yöntemleri bilmediği için sayısal derslerde daha fazla zorlanıyor. Sayısal derslerde doğru sonuca ulaşmak için sözel derslerin aksine birden fazla yol vardır. Sayısal derslerde önemli olan temel bilgilerin çok iyi bir şekilde öğrenilmiş olmasıdır.  Konular üstüne eklenerek devam edeceği için temeldeki eksiklikler sürekli olarak karşınıza çıkacaktır. Sayısal derslerde teorik bilgi kadar yorum yapabilme becerisi de çok önemlidir. Okuduğunuzu anlamak, sayısal derslerdeki en önemli noktadır. LGS daha çok yoruma dayalı uzun paragraf sorularından oluştuğu için sorunun sizden ne istediğini iyi bir şekilde anlamış olmanız gerekir. Sayısal derslere çalışırken dikkat etmeniz geren önemli noktalar bulunmaktadır. Yazımızda sayısal derslere çalışmanın püf noktaları ile alakalı bilgilendirme amaçlı araştırmalarımızı sizlerle paylaştık.

Anlamadan Bir Sonraki Adıma Geçmeyin

Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde belki de en önemlisi bir konuyu öğrenmeden diğer konuya geçmemeniz gerektiğidir. Sayısal dersler birbirini takip eden konulardan oluşmaktadır. Bir önceki konudaki eksiğiniz bir sonraki konuyu pekiştirememenize sebep olacaktır. Kitaplardaki konu sıralaması birbirini takip eden konulara göre düzenlenmiştir. Terimlere, formüllere her zaman ihtiyacınız olacaktır. Bir kere okuyup geçmeniz işinize yaramayacaktır. Konuları unutmamak için zaman zaman formüllere muhakkak geri dönmelisiniz. Bir konuyu tam olarak öğrenmemiş olmanıza rağmen diğer konuya geçtiğinizde her iki konuda da hata yapma olasılığınız yüksektir. Konu ile ilgili çalışmalarınız tamamladıktan sonra formüllere göz atmalı ardından soru bankası çözümü ile konuyu tam olarak pekiştirmelisiniz.

Soru Çözün

Sayısal derslerin pekişmesindeki en önemli unsur bol bol soru çözmektir. Bilgi ve yorum gerektiren sayısal dersler, bu özelliğinden dolayı birden fazla çözüme sahiptir. Sözel derslerde olduğu gibi sayısal derslerde de özet çıkarmak, notlar almak çok önemlidir. Özellikle biyoloji, kimya gibi derslerde aldığınız küçük notlar, tekrar yaparken ve soru çözerken faydalı olacaktır. Dersle ilgili eksiklerinizin fazla olduğunu düşünüyorsanız kendi anlayacağınız şekilde notlar almaktan çekinmeyin, yazdıkça öğrenmenizi kolaylaştırırsınız. Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları arasında bir diğer önemli konu soru çözmektir. Soru bankası çözümleme, günlük çalışma programınız içinde yer almalıdır. Sayısal derslerden başarılı olmanın yolu çok soru çözmekten geçer. Notlarınızı alırken renkli kalemlerle önemli noktalara dikkat çekebilirsiniz. Formülleri yazarken tamamen anlayacağınız şekilde açıklayıcı notlar almalısınız. Geometri, fizik gibi derslerde çizimlere oldukça yer verilir. Siz de çalışmalarınızda sadece açıklamalara değil, çizim ve grafiklere de yer vermelisiniz. Bu sayede soru çözerken görsel hafızanızda size yardımcı olur.

Odaklanın

Tüm derslere çalışırken olduğu gibi sayısal derslere çalışırken tamamen odaklanmaya çalışmalısınız. Soruları çözerken birden fazla çözüm yolu varsa, çalışmalar ilk başladığınız günlerde tüm çözüm yollarını yazarak yanıtlayın. Formülleri unuttuğunuzu düşünüyorsanız aldığınız küçük notlara dönüp, hatırlatma yapmalısınız. Sayısal dersler diğer derslere göre daha çok odaklanma gerektirir. Soruyu tam olarak anlamadığınız durumlarda hata kaçınılmazdır. Bu sebeple sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde odaklanma önemli bir konudur. Sayısal dersleri üst üste çalışmak, odaklanma güçlüğüne sebep olabilir. Ders programınızı hazırlarken, sayısal derslerin ardına sözel ders ekleyerek sıkılmayacağınız bir çalışma programı oluşturmalısınız.

Motivasyon

Motivasyon ders çalışma sürecinde en çok ihtiyaç duyacağınız etkenlerden biridir. Sadece sayısal derslere değil tüm derslere çalışırken motivasyonunuzun yüksek olması gerekir. Öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. Bunlardan biri de ileride yapmak istediğiniz mesleği araştırmak olabilir. İstediğiniz üniversite ve bölümde okuyabilmek için nelere ihtiyacınız olacağınız görmek motive olmanızı sağlayabilir. Kendinizi bir hedefe doğru yönlendirirken, daha çok çalışma isteği duyduğunuzu göreceksiniz. Çalışmalarınızı arttırdıkça konu tekrarı yaparken ve soru çözerken eskisine oranla daha kısa sürede tamamladığınızı fark edeceksiniz. Motivasyonunuzu etkilememesi için yapamadığınız bir soru ile karşılaştığınızda sınav anını düşünerek, zaman kaybetmeden başka bir soruya geçebilirsiniz. Yapamadığınız soruya daha sonra geri dönersiniz. Çünkü karşılaştığınız zor sorular, konuyu tam olarak öğrenmenizi sağlayacaktır. Yorulduğunuz anlarda kendiniz için belirlediğinizi süreyi tamamlamak zorunda değilsiniz. Çalışmaya küçük bir mola verip yeniden devam edebilirsiniz. Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde motivasyon göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Düzenli Olun

Odanızın düzeni dış etkenler arasında en önemlilerinden biridir. Sayısal bir derse çalışıyorsanız masanızda dersinize ait kitaplar, notlar yer almalıdır. Dikkatinizi dağıtma ihtimali olan tüm dış etkenleri uzak tutmalısınız. Masanızda görebileceğiniz şekilde küçük notlarla formüllere yer verebilirsiniz. Konuyla bağlantılı önemli grafikler ve şekillerde yine görebileceğiniz noktalarda olabilir. Sınavda zamanla mücadele edeceğiniz için masanızda zamanı her an kontrol edeceğiniz şekilde saatiniz olmalıdır. Çalışma ortamı kadar önemli olan bir diğer düzen unsuru çalışma planıdır. Çalışma çizelgesi hazırlamalısınız. Çizelgeniz tamamen kendi öğrenme şeklinize ve zamanına göre hazırlanmalıdır. Çalışma programı ve molalarınızı belirlemelisiniz. Programınız içinde soru çözümlerine muhakkak yer vermelisiniz. Soru çözümünde hedefler belirlemelisiniz. Ve her hafta bir önceki haftanın soru sayısını geçmeye çalışmalısınız. Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde yer alan düzen, ders çalışma konusunda ve tüm hayatınız boyunca başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Yazarak Çalışın

Yazarak çalışmak tüm derslerde olduğu gibi sayısal derslerde de başarıya götüren yollardan biridir. Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde en sonuncusu yazarak çalışmaktır. Öğrenilen bilgileri yazıyla aktarmak, bilginin kalıcı olmasında büyük etkendir. Sayısal dersler demek formüller, grafikler, şekiller de demek olduğu için yazmak daha da önemlidir. Soru çözerken hatalarınızı görmeye yardımcı olur. Bilgileri kâğıda dökerken detaylı olarak yazmaktan kaçınmamalısınız. Yazmak sizi hatadan kurtaracaktır. Aynı zamanda hatayı daha kolay tespit eder, bir sonraki benzer soruda daha hızlı hareket etmenize yardımcı olur. Hatalarınızın üzerine gitmekten korkmayın, eksiklerinizi kapattıkça başarıya hızla ulaşacaksınız!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde motivasyonun önemi nedir?

Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde motivasyon yeri çok önemlidir. Bir hedef belirlemek ve hedef doğrultusunda çalışmak, motivasyonunuzu yükselten önemli unsurlardandır.  Motivasyonunuzun düşmemesi için sıkıldığınız zamanlarda küçük molalar verdikten sonra yeniden derse dönmelisiniz.

Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları anlamadan bir sonraki konuya geçmemenin önemi nedir?

Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde konuları sırası ile öğrenmek vardır. Sözel derslerden farklı olarak, sayısal dersler özellikle matematik dersinde konular birbiri ile bağıntılıdır. Bir konuyu tam olarak pekiştirdiğinizi anladıktan sonra diğer konuya çalışmaya başlamalısınız.

Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde soru çözmenin önemi nedir?

Sayısal derslere çalışmanın püf noktaları içinde en önemlilerinden biri bol bol soru çözmektir. Bilgi ve yoruma dayaklı sayısal dersler, bu özelliğinden dolayı birden fazla çözüm yoluna sahiptir. Sözel derslerde olduğu gibi sayısal derslerde de küçük notalar almak önemli bir yere sahiptir, özellikle biyoloji, kimya gibi derslerde tekrar yaparken ve soru çözümü sırasında faydalı olacaktır.

TOP