Rehberlik

Sınav Anında Sakin Kalmak İçin 6 Altın Kural

Sınav anında nasıl sakin kalmayı başarabiliriz, birlikte öğrenmek istemez misiniz?

Sınav Anında Sakin Kalmak İçin 6 Altın Kural

Sınav anında nasıl sakin kalmayı başarabiliriz, birlikte öğrenmek istemez misiniz?

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural

Öğrencilerin sınav öncesinde aklına takılan en önemli sorulardan biri sınav anında nasıl sakin kalacaklarıdır. Sınav anında sakin olmayı başaran öğrenciler tüm yıl boyunca edindikleri bilgileri daha rahat olarak sınav kağıdına yansıtabilirler. Sınav anında sakin olmamanız durumunda yıl boyunca yaptığınız tüm çalışmalar bir anda elinizden kayıp gidebilir. Sınav anında sakin kalabilmek için sınav öncesinde gerekli tüm önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız. Kendinize stres yönetimi hakkında güvenemiyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda yakınlarınızdan ve profesyonel destek için bir uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Sınav öncesinde belki de en önemli konu sınav anı için psikolojinizi hazırlamaktır. Sınav anında; ne olursa olsun diye düşünüp, sakin olmayı beklememelisiniz. Sınav hazırlık süresi boyunca, sınav anı içinde araştırmalar yapmalı, kendinizi hazırlamalısınız. Bu yazımızda sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural hakkında bilgi vererek, yanınızda olduğumuzu hissettirmek istedik.

Sınav Öncesi Beslenmeye Dikkat

Yaşamımız boyunca yediğimiz tüm besinler sadece bedenimize değil psikolojimize de etki eder. Sınav öncesinde özellikle sınava kısa bir süre kala yediklerinize daha fazla dikkat etmelisiniz. Besinlerinize dikkat etmeniz verimliliğinizi arttıracağı gibi stresiniz azalmasına da yardımcı olur. Beyin fonksiyonları ve sakin kalmak için omega 3 önemlidir. Sınava bir hafta kala uzmanlar balık yemeyi önermez. Yıl boyunca ve özellikle sınava az bir süre kala ceviz tüketmeniz faydalı olacaktır. Arı poleni de alerjisi olmayanlar için tercih edilecek besinler arasındadır. Özellikle sabahları aç karnına tüketmek enerjinizi yükseltir. Daha kolay konsantre olursunuz ve sakin kalmanızı sağlar. Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural arasından ilki olan beslenme, ruh ve beden sağlığınız için önemli bir yere sahiptir. Kısa sürede sindirilen, metabolizmaya zarar veren raf ömrü uzun, yapay ve paketli gıdalardan uzak durmalısınız. Şeker, çikolata gibi besinler kısa sürede enerji verir ancak kan şekeri dengesizliklerine yol açabileceği için dikkatli olarak az miktarlarda tüketilmelidir.

Sınav Anında Giyiminiz de Önemli

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural arasında ikinci sırada sınav günü giysi tercihiniz var. Sınav anında kendinizi rahat hissetmeniz çok önemli. Günlük olarak tercih ettiğinizi rahat ve sıkmayan giysileri giymeniz stres yaşamamanızı sağlar. Giysilerinizle rahat edemediğiniz durumlarda nefesiniz daralabilir, kaslarınızda sıkıntılar hissedersiniz dolayısı ile sakinliğinizi koruyamayabilirsiniz. Sınav günü giysi tercihiniz öncelikle mevsime uygun olmalıdır. Üşümek veya terlemek sınav anında strese girmenize neden olabilir.  Eşofman gibi kendinizi rahat hissettiğiniz seçimler daha uygun olacaktır. Çevrenizin ne düşündüğünden çok sizin ne hissettiğinizin önemli olduğu bir andasınız. Unutmayın tüm sene bu an için hazırlandınız. Giyim seçiminizi nedeniyle stres yaşadığınızda, sınav bitiminde kendinizi suçlayabilirsiniz. Buna izin vermeyin!

Sınav Anını Canlandırın

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural arasında diğer önemli olan sınav anını canlandırmaktır. LGS sınavına katılacak öğrencilerin sadece bir hakkı var. Dolayısı ile bu durum endişe yaşanması için bir sebep olarak görülür. Yıl içerisinde yapılan çalışmalarda çok sayıda deneme, başarı denemeleri ile sınav psikolojisi içine girmiş olsanız da sınav anında neler yaşayacağınızı ve sınav ortamın nasıl olduğunu düşünmek, strese girmenize neden olacaktır. Psikolojinizi hazırlarken yapmanız gerekenlerden biri de kendinizi zaman zaman sınav anında hissetmek olacaktır. Haftanın belli günleri sınav anını gözünüzde canlandırmaya çalışın. Tüm ayrıntıların tek tek düşüncenizde canlanmasına izin verin. Gece kaçta uyumanız sabah kaçta uyanmanız gerektiğini, kahvaltıda neler yiyeceğinizi, giymeniz gereken giysileri ve diğer tüm ayrıntıları gözden geçirmelisiniz. Sınav gününe dair bütün ayrıntıları hayal etmek gerçeklik hissi yaratır. Sınav anını gözünüzde canlandırırken sürekli sakin olduğunuzu, her şeyin sizin elinizde olduğunu, kendi kendinize hatırlatmalısınız. Sınavın iyi bir şekilde tamamlandığını, sakinlikle soruları yanıtladığınızı ve ardından bir kutlama yaptığınızı düşünmek iyi gelecektir.

Nefes Egzersizleri Yapın

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural arasında nefes egzersizleri yer alır. Üzerinizdeki heyecanı atmak ve düşüncelerinizi kontrol edebilmek için iyi bir yöntemdir. Nefes egzersizlerini sınav yılı içinde zaman zaman çalışmanız, sınav anında yardımcı olur. Nefes egzersizi yaparken önemli olan bilinçli uygulama yapmaktır. Profesyonel bir destek alabilir, internet aracılığı ile yayınlanan videolardan teknik bilgiler edinebilirsiniz. Sınav anında burnunuzdan derin nefes alıp ağzınızdan nefes vermeniz gerekir. Bunu 10 kez tekrarlamanız durumunda kendinizi daha iyi hissettiğinizi ve sakinleştiğinizi fark edeceksiniz. Böylece tıkandığınız yerden yeniden başlayabilirsiniz.

Kontrol Sizde

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural arasında unutmamanız gereken bir diğeri kontrolün sizde olduğudur. Sınav anında birdenbire aklınıza başarılı olamayacağınız, sürenizin yetmeyeceği gibi kaygı cümleleri gelebilir. Böyle durumlarda bir durup düşünmelisiniz. Aksi takdirde hata ihtimaliniz yükselebilir. Heyecanın yüksek olduğu anlarda hatalı okumalar yapabilir, yanlış yanıtlar verebilirsiniz. Kontrolün tamamen sizde olduğunu hatırlayın. Sınav anında sakin olmanız gerektiğini düşünün ve kendinizi telkin edin. Elimden gelenin en iyisini yaptığıma inanıyorum, iyi bir sonuçla buradan ayrılacağım gibi olumlu düşünceleri zihninizden geçirin. Kendiniz için ayıracağınız birkaç dakika zaman yönetiminizi daha iyi kontrol etmenizi ve sakin kalmanızı sağlayacaktır. Nefes egzersizlerini de bu küçük arada uygulayabilirsiniz.

Taktikler

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural içinde en sonuncusu sınav taktiklerini sınav anında uygulamanızdır. Sınavda sakinliğinizi kaybetmenizi, strese girmenizi kolaylaştıracak en önemli sorun art arda birkaç soruyu yanıtlayamamanızdır. Bu durum başarısızlık hissi yaratır. Her zaman istediğiniz gibi yol alamayabilirsiniz. Böyle durumlar karşısında farklı soru çözme taktiklerini zihninizde hazır tutmalısınız. Sınav anında turlama tekniği gibi bu taktiklere örnek olan soru çözme tekniklerinden faydalanabilirsiniz. Öncelikle kolay soruları çözerek sınavın ilk turunu tamamlarsınız. Ardından zorlanacağınızı tespit ettiğiniz sorulara geri dönersiniz. Bu aşamada önemli olan doğru işaretleme yaptığınızdan emin olmanızdır. Sınav öncesinde taktikleri tekrar gözden geçirmek faydalı olacaktır. Başarılar diliyoruz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural: kontrolün sizde olması ne ifade eder?

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural içinde kontrolün sizde olduğu vardır. Sınav anında birdenbire aklınıza başarılı olamayacağınız, sürenizin yetmeyeceği gibi kaygı cümleleri gelebilir. Sınav anında sakin olmanız gerektiğini düşünün ve kendinizi telkin edin, sakin olmanız gerektiğini unutmayın.

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural: nefes tekniklerinin önemi nedir?

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural içindeki nefes teknikleri, üzerinizdeki heyecanı atmak ve düşüncelerinizi kontrol edebilmek için iyi bir yöntemdir. Nefes egzersizlerini sınav yılı içinde zaman zaman çalışmanız, sınav anında yardımcı olur. Nefes egzersizi yaparken önemli olan bilinçli uygulama yapmaktır.

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural: taktiklerin önemi nedir?

Sınav anında sakin kalmak için 6 altın kural içinde en sonuncusu sınav taktiklerini sınav anında uygulamanızdır. Sınav anında turlama tekniği gibi bu taktiklere örnek olan soru çözme tekniklerinden faydalanabilirsiniz. Öncelikle kolay soruları çözerek sınavın ilk turunu tamamlarsınız, ardından zorlanacağınızı tespit ettiğiniz sorulara geri dönersiniz.

TOP