Rehberlik

Sınav Başarısını Etkileyen Faktörler

Sınav başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Sınav Başarısını Etkileyen Faktörler

Sınav başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

SINAV BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Öğrenciler eğitim yaşamı boyunca, eğitim hayatlarına ve kariyerlerine yön veren sınavlarla karşı karşıya kalır. Bunlardan en önemlilerinden biri lise eğitimlerine devam edecekleri okula yön veren LGS’dir. Her öğrenci sınav hazırlık sürecini farklı şekilde yaşar. Önemli olan bu süreci en doğru ve verimli şekilde tamamlamaktır. Başarıya ulaşmak için sadece bilgileri öğrenmek yeterli değildir. Beden ve ruh sağlığınızdan, nasıl beslendiğinize, çalıştığınız odanın ışığına ve ısısına kadar pek çok önemli detay vardır. Bunlara mümkün olduğunca dikkat etmeniz verimli bir çalışma süreci geçirmenize yardımcı olur. Sınav öncesi yapılan hazırlıkların içinde sınav anı için etki edecek bazı başarı faktörleri de bulunmaktadır. Sınav başarısını etkileyen faktörler şu şekildedir.  Sınavın sizden istediğini doğru anlamak, verilen metni doğru anlamak, verilen metni anlama hızı, soru çözme hızı, dikkat kesilme becerisi ve çevresel etkenlerdir. Yazımızda sınav başarısını etkileyen faktörler hakkında sınava hazırlanma aşamasında ve sınav anında yardımcı olacağını düşündüğümüz bilgiler hazırladık.

Verilen Metni Doğru Anlamak

Sınav başarısını etkileyen faktörler arasında verilen metnin doğru anlamak, önemli bir role sahiptir. Çoğu kes düşülen hatalardan biri de okunan metnin tam olarak anlaşıldığı kanısıdır. Soru çözme aşamasında kafanızı tam olarak okuduğunuz metne vermedikçe doğu anladığınızı iddia edemezsiniz. LGS uzun metinlerin olduğu tamamen okuduğunu anlamaya yönelik bir sınav türüdür. Bu durumda okuduğunuzu tam olarak anlayacağınız şekilde konsantre olmalısınız. Bol bol okuma egzersizleri yapmak, geçmiş dönemde çıkan sorulara benzer sorular çözmek, başarı denemeleri ile daha hızlı hata tespiti yapmak bu konuda daha hızlı yol almanızı sağlar.

Verilen Metni Anlama Hızı

Sınav başarısını etkileyen faktörler içinde verilen metni anlama hızı da önemlidir. LGS uzun metinlerin yer aldığı sorularla karşımıza çıkıyor. Çoğu zaman öğrenciler soru metinlerini gördüğünüzde zamanla ilgili endişe yaşıyor. Bu sebeple soruyu görüp korkmadan önce; size verilen sürede tam ve doğru olarak anlamaya çalışıp, hızlı yanıt vermeye önem vermelisiniz. Sınav için çalışma sürecine başlar başlamaz bu hıza ulaşamazsınız, biraz zamana ihtiyacınız olacak. Bol bol pratik yapmalısınız. Zaman yönetimi bu aşamada çok önemlidir. İyi bir planlama yapmalısınız. Bir örnekle açıklayabiliriz; bir günlük çalışma planınız içinde üst üste aynı derse çalışmamalısınız. Matematik ders tekrarı yapıp küçük bir mola sonrası matematik soru bankası çözebilirsiniz. Yine bir molanın ardından Türkçe dersinde tam olarak anlamadığınız konuya çalışıp ardından Türkçe soru bankası çözebilirsiniz. Böylece aynı ders üzerinde durmamış ve sorulardan sıkılmamış olursunuz. Verilen metni anlama hızınızı etkileyecek bir diğer önemli unsur da kitap okumaktır. Kitap okumak hem hızınızın artmasına hem de okuduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Soru Çözme Hızı

Sınav başarısını etkileyen faktörler arasında soru çözme hızı da bulunmaktadır. Özellikle matematik sorularında, okuduğunuzu anlama süresinden daha fazla süreyi, soruyu çözmeye harcayacaksınız. Bu durumu göz önünde bulundurarak zaman yönetiminiz içinde soru çözmeye oldukça fazla yer ayırmalısınız. Bilgileri öğrenmek tek başına yeterli değildir. Soruyu okuduğunuzda anlamadığınızı fark ettiğinizde bir sonraki soruya geçmeniz zaman kaybı riskini ortadan kaldırır. Aynı soru üzerinde fazla zaman geçirmek kaygıya sebep olan unsurların da başında gelir.

Dikkat Kesilme Becerisi

Sınav başarısını etkileyen faktörler arasında en önemlilerden biri de dikkatinizdir. Dikkatinizi de tüm diğer etkenler gibi geliştirmeye özen göstermelisiniz. Dikkat eksikliği başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Dikkatinizi geliştirmenin en kolay yolu daha fazla soru çeşidi ile karşılaşmaktır. Bir soruda hata yaptığınızı gördüğünüzde tekrar aynı hatayı yapmamak için dikkat kesilirsiniz. Bir teknikten çok fazla soru çözmeye özen göstermelisiniz. Hatalı soruları kontrol ederken yanılmanıza sebep olan unsuru muhakkak tespit edin. Hatalarınızı tespit edip, tekrar tekrar soru çözdükçe aynı hataları yapmadığınızı göreceksiniz. Bu durum hem başarınızı hem motivasyonunuzu olumlu etkileyecek.

Çevresel Etkenler

Sınav başarısını etkileyen faktörler arasında çevresel etkenlerin de önemi büyüktür. Sınav hazırlık süresince ve sınav esnasında, başarınıza olumsuz etki edecek unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Tüm çalışma yılı boyunca ve özellikle sınava az bir zaman kala beden sağlığınıza her zamankinden daha fazla özen göstermelisiniz. Ufak rahatsızlıkları göz ardı etmeyin. Yaşadığınız koşullar her zaman iyi olmayabilir, asla umutsuzluğa kapılmayın. Kendinizi motive ettiğine inandığınız insanlarla görüşün, keyifli aktiviteler için az da olsa zaman ayırın. Yersiz tartışmaların içinde olmayın. Kimse ile sınav hakkında çok fazla fikir yürütmeyin. Soruların zorluğu ile alakalı yapacağınız yorumlar endişelerinizi arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Sınav anında da tamamen sınava odaklanın. Gereksiz ayrıntılara takılmak zaman kaybetmenize neden olur. Unutmayın sınav anında zaman her zamankinden daha kıymetli!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Sınav başarısını etkileyen faktörler: çevresel faktörlerin önemi nedir?

Sınav başarısını etkileyen faktörler arasında çevresel etkenlerin de önemi büyüktür. Tüm çalışma yılı boyunca ve özellikle sınava az bir zaman kala beden sağlığınıza her zamankinden daha fazla özen göstermelisiniz. Kendinizi motive ettiğine inandığınız insanlarla görüşün, keyifli aktiviteler için az da olsa zaman ayırın.

Sınav başarısını etkileyen faktörler: Verilen metni doğru anlamanın önemi nedir?

Sınav başarısını etkileyen faktörler arasında verilen metnin doğru anlamak, önemli bir role sahiptir. LGS uzun metinlerin olduğu tamamen okuduğunu anlamaya yönelik bir sınav türüdür. Bol bol okuma egzersizleri yapmak, geçmiş dönemde çıkan sorulara benzer sorular çözmek, başarı denemeleri ile daha hızlı hata tespiti yapmak bu konuda daha hızlı yol almanızı sağlar.

Sınav başarısını etkileyen faktörler: dikkat kesilme becerisinin önemi nedir?

Sınav başarısını etkileyen faktörler arasında en önemlilerden biri de dikkatinizdir. Dikkatinizi de tüm diğer etkenler gibi geliştirmeye özen göstermelisiniz. Dikkatinizi geliştirmenin en kolay yolu daha fazla soru çeşidi ile karşılaşmaktır.

TOP