Rehberlik

Sınava Hazırlanırken Doğru Kaynak Seçimi

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi nasıl yapılmalıdır?

Sınava Hazırlanırken Doğru Kaynak Seçimi

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi nasıl yapılmalıdır?

Sınava Hazırlanırken Doğru Kaynak Seçimi

LGS’ye hazırlanan öğrenciler zorlu ve uzun bir yoldan geçer. Bu süreçte hem hazırladığınız ders programı hem de seçtiğiniz kaynaklar en büyük yardımcılarınız olur. LGS’ye hazırlanırken ihtiyaç duyulandan fazla kaynak almak yarardan çok zarar verebilir. Doğru kaynak seçimi yapamadığınız zaman yarım bırakmanız gerekebilir. Tamamlamadığınız bu kaynaklar yüzünden motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bu sebeple kaynak seçimi yaparken hangi soru bankası sizin için daha uygun, hangi başarı denemesi sizin için daha etkili, iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; herkesin çözdüğü yayının, en iyi yayın olduğu anlamına gelmediğidir. İhtiyaçlarınızı iyi ve doğru bir şekilde belirlemeniz seçim aşamasında işinizi kolaylaştırır. Yazımızda sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi nasıl yapılır, sizler için araştırdık.

Doğru Kaynak Ne Demek?

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yapmanız gerektiğini çevrenizden duyuyor olabilirsiniz. Doğru kaynak nedir diye araştırmaya başlarsınız. Öğretmenlerinizin, daha önce sınava hazırlanan arkadaşlarınızın, çevrenizin önerilerini dikkate alarak kitap almak için harekete geçersiniz. Tüm önerileri dikkate aldıktan sonra kendi ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Kendinize; ne kadar bilinçli bir öğrenciyim, neden ders çalıştığımı biliyor muyum, nereye varmak istiyorum, nasıl bir plan başarımı arttırır, eksiklerim neler gibi soruları sorarak başlamalısınız. Eğer bu sorulara doğru cevapları verebiliyorsanız, kaynak güncel ders programına göre hazırlanmışsa, soru çeşitliği zenginse ve içeriği size uygunsa doğru kaynak ile çalışmaya başlayacaksınız demektir. Aşağıda sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yapmanıza yardımcı olacak önerileri sıralıyoruz:

  1. Ders analizi; sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yapmak için hangi dersten nelere ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz. Bazı derslerde başlangıç seviyesinde bazı derslerde orta seviyede bazı derslerde ise ileri seviyede olabilirsiniz. İhtiyacınızı doğru belirledikten sonra size en uygun olan kaynağa bir adım daha yaklaşmış olduğunuzu göreceksiniz.
  2. Nasıl bir kitap sizi daha çok etkiler; sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yapmanıza yardımcı olacak bir diğer unsur önceki deneyimlerinizi hatırlamaya çalışmaktır. Nasıl bir kitap sizi daha çok soru çözmeye teşvik ediyor. Tasarımı, rengi, yazı tipi, soru yerleşimi, içeriği gibi detaylardan beklentinizin ne olduğunu düşünmelisiniz. Hangi kaynakla çalışmaktan memnun olacaksanız onu seçin. Unutmayın gününüzün büyük bir kısmını seçmiş olduğunuz kaynaklardan çalışarak geçireceksiniz. LGS senesi boyunca en çok karşılaştığınız kitaplar soru bankaları, başarı denemeleri, konu anlatan kaynaklardan oluşacak. Bu sebeple muhakkak çalışmaktan keyif alacağınız kaynağı seçmeye özen göstermelisiniz.
  3. İki kaynakla başlayın; sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yapmanın yollarından biri de her ders için kendinize en uygun iki kaynakla çalışmaya başlamak. Bir dersten ikiden fazla kaynakla çalışmaya başladığınızda çoğu zaman kullanmaya gerek kalmıyor veya zaman yeterli olmuyor. İlk başta seçtiğiniz iki kaynakla bir süre çalışmalı, kaynaktaki testleri %80 ve üzeri doğruluk oranıyla tamamladıktan sonra bir üst seviyedeki kaynağa geçmelisiniz.
  4. Kaynakları kendi aranızda tartışın; aynı sene LGS için çalışmaya başladığınız arkadaşlarınız ile kullanmayı düşündüğünüz kaynakları tartışabilirsiniz. Onların da beklentilerinin neler olduğu ve seçimlerini yaparken nelere dikkat ettikleri, size de kaynak seçimi konusunda yeni bir pencere açabilir.
  5. Kaynak incelemesi; Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de alınacak yayının güncel olmasıdır. Merkezi sınavlarda çıkacak soru tarzlarına uygun olarak hazırlanmış kaynakları tercih etmeniz gerekir. Bazen LGS’de çıkacak soruların konularının değişmesi söz konusu olabilir. Dersin konularında yapılan değişiklik diğer bir deyişle öğretim programının değişmesi kitabın güncellenmesini gerektirir. Tüm bu sebeplerden dolayı tercih edeceğiniz kaynağın güncel olması önemli bir avanta sahip olmanızı sağlar. Konularda değişiklik yoksa ve yayının soru kalitesine güveniyorsanız sizin için doğru kaynak olabilir.
  6. Bilgi kirliliğine dikkat edin; LGS sürecinde doğru kaynak seçimi yapmanıza engel olacak bilgi kirliliğine dikkat etmelisiniz. LGS’ye hazırlık kitapları ile ilgili kitapçılardaki reyon görevlilerinin bilgisinden emin olmadan tavsiye almak, verilen bilgileri doğru sanmak seçiminizin hatalı sonuçlanmasına neden olabilir. Kimse kendi sattığı ürün ile alakalı kötü yorum yapmaz. Kitapçılar kendi anlaşmalı oldukları yayınlara doğru sizi yönlendirmek istiyor olabilir. Bu konuda dikkatli olmalı, verilen bilgilerin doğruluğunu, bu konuda bilgisine inandığınız kişilere danışarak karşılaştırmalısınız.
  7. Çok sayfalı her kaynak doğru olmayabilir; sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yaparken gördüğünüz her kalın ve soru sayısı yüksek kitap doğru kaynak anlamına gelmez. Kaynağı incelerken soru sayısı yüksek buna karşılık fiyatı düşükse daha avantajlı bir kaynak bulduğunuz yanılgısına düşmemelisiniz. Soru sayısı fazla olan kaynaklar en iyisidir gibi yanlış bir kanıya varmak yapılan hataların başında gelir. Birbirine içerik ya da soru tarzı olarak çok benzeyen yüzlerce sorudan oluşan kitaplar, faydadan çok zaman kaybına sebep olabilir.
  8. Öğretmenlerinize kulak verin; her öğretmenin kendi alanına dair iyi bir gözlemci olarak kaynak incelemesi yapması gerekir. Kayda değer gördüğü her kaynağı eleştirel bir bakış açısı ile incelemeli, öğrencilerin beklentilerine göre değerlendirip en uygun portföyü hazırlamalıdır. Bir önceki yılda sahip oldukları yayın tecrübesi gelecek yıllarda öğrencilere yol göstermeleri için oldukça önemli bir kazanımdır. Kendi başınıza hareket etmektense ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize göre hangi derse ait kaynak ihtiyacınız varsa, o dersin öğretmeninden bu konudaki tavsiyelerini almalısınız. Öğretmenlerinizin tavsiyeleri sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yapmanıza önemli oranda katkı sağlayacaktır.
  9. Yorumları inceleyin; doğru kaynak seçimi yollarından biri de internette yer alan kaynak yorumlarını incelemektir. Özellikle alışveriş sitelerinde yorumları kaynakları satın alan insanlar yaptığı için daha iyi fikir edinmenizi yardımcı olur. Kitabın içeriği, kalitesi, güncelliği, soru çeşitliliği ve sağladığı kazanımlar hakkında daha sağlıklı fikirlere bu yolla sahip olabilirsiniz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yaparken öğretmenlere kulak vermenin önemi nedir?

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi için öğretmenlerin gözlemleri önemli bir yere sahip. Bir önceki yıldan kaynak deneyimleri, yeni kaynakların gözlemleri ile sizin için en uygun kaynaklar hakkında sağlıklı bilgi almanızı sağlayan yollardan biridir. Tek başınıza karar vermektense öğretmenlerinizin tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi sırasında ders analizi yapmanın önemi nedir?

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi sırasında hangi dersten ne kadar desteğe ihtiyacınız olacak detaylı olarak analiz etmelisiniz. Bazı derslerden daha az bazı derslerden çok daha fazla eksik konunuz olabilir. İhtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirledikten sonra size en uygun olacağına inandığınız kaynağa yönelmelisiniz.

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yaparken kaynak incelemesinin önemi nedir?

Sınava hazırlanırken doğru kaynak seçimi yapmanıza yardımcı olacak önemli unsurlardan biri kaynakların içeriklerini incelemektir. Tercih edeceğiniz kaynağın bulunduğunuz yılın müfredatına göre güncel olması çok önemlidir. Değişen konular olabilir, ders konularında meydana gelen değişiklikleri yakından takip eden kaynakları öğrenmeli ve tercihinizi bu kaynaklar arasından yapmalısınız.

TOP