Rehberlik

Sınav Başarısını Etkileyen Faktörler

Sınav başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Sınavda Hızlı ve Doğru Soru Yanıtlama Yöntemleri

Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri nelerdir?

Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri

Eğitim yaşamı içinde zaman zaman karşı karşıya kaldığınız sınavlar, birçok konuda endişeye kapılmanıza neden oluyor. Bunlardan bir tanesi de sınavda doğru ve hızlı soru çözmek için neler yapmanız gerektiği düşüncesine kapılmaktır. Sınavda başarılı olmanın yolu şüphesiz ki etkin, doğru ve eksiksiz çalışmaktan geçer. Bunun yanı sıra sınavda karşılaşılan hataların büyük bir çoğunluğunu; hatalı yanıt verme, yanlış stratejiler ve sınav öncesinde yeteri kadar farklı soru tipi ile karşılaşmamak oluşturur. Bu durum öğrencilerin ve öğretmenlerin sınav teknikleri hakkında eksiksiz bilgiye sahip olmaları ihtiyacını doğurur. Sınav anında meydana çıkan hataları iki ana başlığa topladığımızda; biri sınav anında yapılan hatalar diğeri ise sınava hazırlanma sürecinde yapılan yanlış uygulamalar olarak söyleyebiliriz. Yazımızda sınav esnasında size yardımcı olacağına inandığımız, sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri hakkında bilgi vermek istedik:

  1. Sınav esnasında sorun yaşamamak için önceden sınav esnasında tüm ihtiyaç duyacağınız araç ve gereci düşünmelisiniz. Bunlardan en önemlisi; yumuşak uçlu kurşun kalem, bir veya 2 adet yumuşak uçlu yedek kalem, kaliteli bir silgi, sorun yaşamayacağınız bir kalemtıraş, kimliğiniz, sınava giriş belgenizdir. Ayrıca herhangi bir sıkıntı yaşamamak için yanınıza şeffaf bir şişe içinde su alabilirsiniz.
  2. Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında en başta ruh ve beden sağlığı gelir. Sınav günü öncesi uykunuzu iyi almış olmanız güne zinde ve enerjik başlamanızı sağlar. Bu konuya daha önceden hazırlıklara başlayarak özen göstermelisiniz. Sınava az da olsa dokunmayacak besinler tüketmiş olarak gidin. Aç olmanız kan şekerinize etki edebilir. Bu durumda hem sağlıklı düşünmenize engel olur hem de strese girmenizi kolaylaştırır. Tabi ki tam tersi olan aşırı yemek tüketimi de sınav günü için riskli bir davranış olacaktır. Aşırı yemek tüketimi, yine kan şekerini etkileyeceği için sınav anında uykunuz gelebilir, konsantrasyon güçlüğü yaşayabilirsiniz. Gereğinden fazla yemek tüketmek, kan akışının beyne değil hazmetmek için mideye baskı oluşturmasına sebep olur. Beslenmek kadar önemli olan bir diğer unsur da su tüketmektir. Sınav öncesinde ve sınav esnasında su tüketiminize dikkat edin. Özellikle sınav öncesinde sizi rahatsız etmeyecek bir miktarda su tüketerek, sınava katılmalısınız. Sınav esnasında da şeffaf su şişesi içinde suyunuz yanınızda olmalıdır.
  3. Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında bir diğer önemli unsur, sınava tamamen kaygılarınızdan arınmış olarak katılmaktır. Sınav öncesinde nefes çalışmaları yaparak, sınav anına kendinizi hazırlamak önemlidir. Sınav anında küçük bir mola verip, rahatlama ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu sırada nefes egzersizleri işinize yarayacaktır. Sınav salonuna ilk geçtiğiniz anda yavaş yavaş nefes egzersizleri uygulayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde sakinleşir, daha konsantre olmuş hissedersiniz.
  4. Eskilerden beri uygulanan sınav anında rafine şeker tüketme, kana hızla karışması sebebiyle konsantrasyonu bozduğu için yanlış bir uygulamadır. Sınav öncesinde hafif ve yeterli bir beslenme kan şekerinizin dengesini bozmayacaktır. Sınav anında da yanınızda sınav koşullarına uygun olmak şartı ile rafine şeker yerine kuru kayısı, kuru üzüm gibi doğal besinler bulundurabilirsiniz.
  5. Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında en önemlilerinden biri de test çözme teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Zor bir soru ile karşı karşıya kaldığınızda beyniniz bir sonraki karşılaşacağınız sorunun da zor olacağı beklentisine girebilir. Aslında kolay olan bir sonraki soruyu, kaçırmanıza neden olabilir. Öncelikle böyle kalıplardan uzak durmak için yöntemler hakkında bilgi edinmelisiniz. En önemli etkin test çözme tekniklerinden biri yağamadığınız soru üzerinde oyalanmamak ve işaret koyarak bir sonraki soruya geçmektir. İşaretlediğiniz soruya geri döndüğünüzde beyninizde bir yargı olmadığı için daha kolay yanıt verdiğinizi görürsünüz.
  6. Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında bir diğer teknik ise önceliği kolay sorulara vermektir. İlk baktığınızda zor olduğunu fark ettiğiniz soruları işaretleyerek daha sonra dönüş yapabilirsiniz. Bazı durumlarda, kolay sorular içinde zor olduğunu düşündüğünüz soruyla alakalı ip uçları elde edebilirsiniz. Sınavlara hazırlanırken bol bol soru çözmelisiniz. Soru bankaları ile çok faklı soru çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok soru çözerseniz şansınız o kadar artar.
  7. Herkesin soru çözme esnasında uyguladığı taktikler faklıdır. Hazırlık süresince kendiniz için hızını arttıracak yollar belirleyebilirsiniz. Anlayacağınız bir işaret koyarak, geri döndüğünüzde işaretlediğiniz soruları atlamadan, eksiksiz olarak tamamlayabilirsiniz. Bu durum sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında önemlidir.
  8. Bazı durumlarda yanlış cevabı bulmak kolay cevabı bulmaya göre daha kolay olabilir. Çoktan seçmeli olan LGS sırasında öncelikle emin olduğunuz yanlış seçenekleri eleyebilirsiniz. Yanlış olan seçeneği eleyerek, doğru yanıta ulaşmak için daha hızlı bir yol oluşturmuş olurusunuz. Bu uygulama sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri içinde tercih edilir yollardan biridir. Bunun yanında birbirinin tam karşıtı olan seçenekleri de dikkatli gözden geçirmelisiniz. Çoğunlukla doğru yanıt, tam karşıt seçeneklerden biri olarak karşınıza çıkar.
  9. Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında soru köküne dikkat çekilir. Soruların içinde “her zaman, hiçbiri” gibi kesinlik bildiren kelimeler ve “-meli, -malı” gibi ifadeler yer alıyorsa daha dikkatli okumalısınız. Böyle ifadeler içeren seçenekler diğerlerine göre yanlış seçenek olmak ihtimali daha yüksektir.
  10. Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri içinde her zaman aklınızda olması gereken sorudan korkmamanızdır. LGS soruları genel olarak uzun metinlerden oluşur. Sınav hazırlık sürecinde daha çok soru bankası çözerseniz, soru çeşitlerine alışırsınız. Çok soru çözerseniz sorulara karşı ön yargınız ortadan kalkmaya başlar. Dikkatli olarak okuduğunuzda sorunun gözünüzü korkuttuğu kadar zor olmadığını görürsünüz. Bu konuda bir diğer yardımcınız da bol bol kitap okumaktır. Okumak daima yolunuzu aydınlatır!

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında soru bankası çözmenin önemi nedir?

Sınav hazırlık sürecinde daha çok soru bankası çözerseniz, soru çeşitlerine alışırsınız. Çok soru çözerseniz sorulara karşı ön yargınız ortadan kalkmaya başlar. Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri, dikkatli olarak okuduğunuzda sorunun gözünüzü korkuttuğu kadar zor olmadığını gösterir.

Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında beslenmenin önemi nedir?

Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında en başta ruh ve beden sağlığı gelir. Sınava az da olsa dokunmayacak besinler tüketmiş olarak gidin. Aç olmanız kan şekerinize etki edebilir bu durumda hem sağlıklı düşünmenize engel olur hem de strese girmenizi kolaylaştırır.

Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında önceliği kolay sorulara vermenin önemi nedir?

Sınavda hızlı ve doğru soru yanıtlama yöntemleri arasında bir diğer teknik ise önceliği kolay sorulara vermektir. İlk baktığınızda zor olduğunu fark ettiğiniz soruları işaretleyerek daha sonra dönüş yapabilirsiniz. Bazı durumlarda, kolay sorular içinde zor olduğunu düşündüğünüz soruyla alakalı ip uçları elde edebilirsiniz

TOP