Rehberlik

Sözel Derslere Çalışırken 8 Önemli Taktik

Sözel derslere çalışırken nelere dikkat etmeniz gerekir beraber öğrenelim.

Sözel Derslere Çalışırken 8 Önemli Taktik

Sözel derslere çalışırken nelere dikkat etmeniz gerekir beraber öğrenelim. 

Sözel Derslere Çalışırken 8 Önemli Taktik

LGS hazırlık sürecinde olan öğrenciler, hazırlıklarını yaparken her bir ders için nasıl bir çalışma yolu belirleyecekleri konusunda kaygı yaşar. Sayısal dersler için ayrı sözel dersler için ayrı çalışma taktiklerinden yaralanmaya çalışır. Sözel dersler kolay öğrenildiği düşünülen, aynı zamanda hızlı unutulan derslerdir. Sözel derslere çalışan birçok öğrenci sayısal derslere göre daha çabuk unutmaktan şikayetçidir. Bir dersi nasıl öğreneceğini en iyi öğrencinin kendisi bilir. Öncelikle kendinizi iyi tanımanız gerekir. Ne sürede ve ne şekilde öğrenebildiğinizi iyi tespit etmiş olursanız, taktikler daha faydalı olacaktır. Kendinizi tanıdığınızdan eminseniz, sonrasında başarılı olmanızı sağlayacak çalışma taktiklerini araştırmanız gerekir. Yazımızda yararlanacağınızı düşündüğümüz sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik hakkında bilgilendirme yapmak istedik. Unutmayın başarıya ulaşmak için ihtiyaç duyulan tüm etkenleri bir araya getirmelisiniz!

1.En Baştan Başlayın

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasından ilki en fazla yapılan hatalardan biri olan konuyu bildiğinizi düşünüp, konuları geçmektir. Birçok öğrenci konuyu bildiğine inandığı için ya çalışmaz ya da hızlıca üstünden geçer. Sözel derslere çalışırken zihninizde daha iyi yer etmesi için konulara en baştan başlamalısınız. Aksi takdirde konuyu üstün körü okumak, hataya yönlendirir. Sözel derslere çalışırken, konuyu ilk kez görüyor gibi en ince ayrıntısına kadar okumalısınız. Bu sayede daha önce okuyup ta atlamış olduğunuz bilgileri öğrenir ya da mevcut bilgilerinizi tazelemiş olursunuz. Konular bu şekilde daha iyi pekişir ve hata gittikçe azalır.

2.Okuyun

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik içinden dikkatle üzerinde durulması gereken okumaktır. Çalıştığınız dersin her bir konusunu sıkılmadan detaylıca okumalısınız. Okurken aklınızda kalmasını istediğiniz satırların altını çizmeniz, tekrar yaparken de yardımcınız olur. Bazı öğrenciler okuduklarının altını çizmek yerine not almayı tercih eder. Okuduğunuzu not alma yöntemi öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler arasındadır. Günlük ders tekrarınızı yaptıktan sonra, konuyu da derinlemesine okuduğunuza inanıyorsanız. Başarı denemeleri veya soru bankası çözümüne geçebilirsiniz.

3.Tekrar Yapmak Şart

Tüm dersler için geçerli olan tekrar yapma, sözel dersler için oldukça önemlidir. Unutulmaya daha açık olan sözel derslerin günlük tekrarlar ile akılda kalıcılığı arttırılmalıdır. Öğrencilerin bir kısmı tekrar yaparken not almayı tercih eder. Konuya çalıştıktan sonra aklınızda kalanları bir kağıda not alabilirsiniz. Aldığınız notlarla kitaptaki konunun bilgilerini karşılaştırarak, ne kadar öğrendiğinizi tespit etmiş olursunuz. Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasında tekrar etmek, çalışma planınız içinde muhakkak yer almalıdır.

4.Çalışmayı Keyifli Hale Getirin

Ders çalışmayı görev olarak görmek işinizi zorlaştıracaktır. Ders çalışmayı görev olarak görüp şartlara bağlarsanız çalışmaktan çok çabuk sıkılırsınız. Bazen nefes almaya ihtiyaç duyarsınız, ders çalışmayı da keyifli hale getirmek için zaman zaman açık havada ders çalışmayı deneyebilirsiniz. Bu evinizin bahçesi ya da balkonu olabilir. Neresi olduğundan çok nasıl öğrendiğiniz önemlidir. Okuduğunuz konuları sesli olarak okuyabilir, sesinizi kaydedebilirsiniz. Öğrenmenizi kolaylaştıracak işaretler notlar geliştirebilirsiniz. Böylece çalışırken sıkılmaz, konuları kendi taktiklerinizle daha hızlı ve keyifli öğrenmiş olurusunuz.

5.Motivasyon

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasından bir diğeri motivasyondur. Motivasyon, yapmak istediğiniz her çalışma için önemlidir. Öncelikle ders çalışmaya motive olmalısınız. Çalışmaya motive olduğunuz sürece sizler için araştırdığımız sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik, başarınızı arttıracaktır. Ders çalışmak için motivasyonunuzun yüksek olması, hedeflerinize ulaşmak için önemlidir. Motivasyonun en önemli unsurlarından biri hedeftir. Bir hedefiniz olduğu sürece öğrenmeye olan isteğiniz yüksek olacaktır. Motivasyonunuzu arttırmak için size uygun olan yöntemleri belirlemelisiniz. Motivasyon defteri, LGS hazırlık sürecinde yardımcınız olacaktır.

6.Zaman Yönetimi

Bilgiyi kalıcı hale getirmenin en önemli yöntemlerinden biri zaman yönetimidir. Bu nedenle sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasında zaman yönetimi üzerinde özenle durulması gereken bir çalışma unsurudur. Günlük çalışmalar ve dinlenme süreleri için zaman iyi ayarlanmalıdır. Ne kadar çok tekrar yaparsanız ve test çözerseniz o kadar çok pekiştirmiş olurusunuz. Her gün çalışma programınız içinde muhakkak soru bankası için zaman ayrılmalıdır. Kendiniz için hazırlayacağınız çalışma çizelgesi ile zamanı nasıl daha iyi değerlendirebileceğinizi tespit edebilirsiniz.

7. Soru Çeşidine Göre Çalışın

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik içinde soru çeşidi ayrımına dikkat etmelisiniz. LGS okuduğunuzu iyi anlamanız gereken uzun paragraf sorularından oluşmaktadır. Soru çeşidini iyi ayırt etmeniz gerekir. Özellikle Türkçe dersinde; sözcükte anlam, dilbilgisi, paragraf bilgisi gibi konular karşınıza çıkacaktır. Dilbilgisi konuları detaylıca öğrenilmesi ve akılda tutulması gereken konulardan oluşmaktadır. Konulardan önemli noktaları minik not kağıtlarına yazarak her zaman yanınızda taşımalısınız. Bilgi eksiklerini tamamladıktan sonra bol bol soru çözmelisiniz. Paragraf soruları için farklı soru türleri görmek sınav anında daha hızlı yanıt vermenizi sağlar. Çok kitap okumak, okuduğunuzu daha iyi anlamanız için çok önemlidir. Okumak, yorum yapma kabiliyetini de geliştirir. Sözel derslere çalışırken bol bol okuma yapmanın, başarıya ulaşmak için çok önemli olduğu göz ardı edilmemelidir.

8. Video İzlemek

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik içinde en sonuncusu öğrenmeyi kolaylaştıracak, işitsel hafızanın faydasıdır. Konuyu okumak ve görmek kadar işitmekte önemlidir. Öğretmenler anlatırken konuyu duymanız, öğrenmenin ilk adımını başlatır. Evde yaptığınız çalışmalarda da konuyu okuduktan sonra bir de işitmelisiniz. İnternet bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. Konu anlatım videolarını izleyip pekiştirmeyi tamamlayabilirsiniz. Videoyu izlerken zaman zaman dondurup, küçük notlar alabilirsiniz. Daha sonra notlar işinize yarayacaktır. Aldığınız notlar ile kitaplardaki bilgilerin hızlıca üstünden geçersiniz. Videodan öğrendiğiniz bazı küçük taktikler olabilir onları da notlarınızın arasına eklemek faydalı olacaktır. Konuyu tamamladıktan sonra soru bankası testlerini çözebilirsiniz. Konunun tam olarak anlaşıldığını tespit etmek için ertesi gün aynı konudan yeni bir test çözmelisiniz. Böylece sözel dersler için çalışmalarınızı eksiksiz olarak tamamlamış olacaksınız.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasında tekrar ne ifade eder?

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasında tekrar yapmak, atlanmaması gereken öğrenme yöntemidir. Tekrar sayesinde konular daha iyi pekişir. Öğrencilerin çalışma programı içinde günlük tekrarlarına çok önem göstermeleri gerekir.

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasında video izlemenin faydası nedir?

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasında okumak ve görmek kadar işitmenin de yarar sağladığını gözlemliyoruz. İnternet aracılığı ile bulduğunuz konu videolarını çalışmalarınız ardından izlemelisiniz. Böylece duyduğunuz bilgiler konuların daha iyi pekişmesine yardımcı olacak, notlarınız arasında olmayıp ta önemli olan küçük detayları yakalamanızı sağlayacaktır.

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasında çalışmak nasıl keyifli hale getirilir?

Sözel derslere çalışırken 8 önemli taktik arasında çalışmayı bir görev olarak görmemek ve keyifli hale getirmek vardır. Çalışmalarınızı keyifli hale getirmek için zaman zaman temiz havada çalışabilirsiniz. Küçük notlar, işaretler geliştirerek öğrenmenizi hızlandırabilirsiniz.

TOP