Rehberlik

Uzaktan Eğitimi Fırsata Çevirmenin Yolları

Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları nelerdir?

Uzaktan Eğitimi Fırsata Çevirmenin Yolları

Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları nelerdir?

Uzaktan Eğitimi Fırsata Çevirmenin Yolları

Yaşadığımız yüzyılın dünyamıza kazandırdığı yeni teknoloji uygulamaları sayesinde pek çok alanda fayda sağlayabiliyoruz. Eğitim alanında da teknolojinin kurumları dijital ortama taşıması, gelişim sürecine büyük katkılar sağladı. Salgın sürecinde eğitimin dijital ortamlar sayesinde evlerimizde gerçekleşmesi, farklı bir deneyimle öğrenme imkânı yarattı. Öğretmenler, ebeveynler nasıl olacağına dair kaygılar yaşarken, öğrencilerin bu duruma çoktan hazır oldukları fark edildi. Mobil cihazları kullanmak konusunda bir sıkıntı yaşamayan gençler, bilgiyi bu araçlar sayesinde edinme konusunda da bir zorluk yaşamıyor. Okullarında öğrenecekleri bilgilere dijital ortamlardan; canlı dersler, eğitim videoları, yazılı materyaller ile ulaşabilen öğrenciler, öğrenmeye devam ediyor. Önemli olan kendileri için hazırlanmış olan programı düzenli olarak takip etmeleri. Bu aşamada ebeveynlere de süreci takip etmek ve gerekli desteği vermek düşüyor. Yazımızda uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları hakkında araştırmalarımızı sizlerle paylaşmak istedik.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Bilgiye dijital ortamlar aracılığı ile ulaşabilecek öğrenciler; bir konu hakkında merak ettikleri bir nokta olduğunda soru sorabilecek, anlamadıkları yerleri tekrar etme imkanına sahip olacaktır. Dijital platformlar farklı bir öğrenme deneyimi ile karşılaşmanızı sağlıyor. Bir konu ile ilgili kazanımlarınız yüz yüze eğitimdeki imkanlarla eşit olarak yürütülmesi için gerekli donanımı sunuyor. Uzaktan eğitiminin de önemli bir parçası her zamanki gibi öğretmenler. Öğretmenler uzaktan eğitim sınıflarını belirledikten sonra öğrencilerin gelişimlerini takip etme imkanına sahip. Toplu ödevler dışında öğrencileri bireysel olarak ödevlendirebilir, öğrencilerin katılımlarını takip edebilir, eksiklerini saptayabilir. Bu durum öğrencilerin eksiklerini kapatmaları için yardımcı olmalarına olanak sunar. Öğrenci, öğretmen etkileşimi göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konudur. Verimlilik açısından eksiklikler yaşanabilir. Böyle durumlarda karşılıklı olarak soru sormaktan, öğretmene bilgi vermekten çekinmemelisiniz. Dijital ortamda verimliliğin devamı için öğretmenlere büyük yük düşmektedir. Bilgiye ulaşmak tek başına yeterli olmayacaktır. Gerçek bir uzaktan eğitim deneyimi için öğretmenlerin takip, raporlama gibi unsurları düzenli bir şekilde yürütmeleri gerekir. Uzaktan eğitim sürecinde öğretmen, öğrenci etkileşiminin yanı sıra ebeveyn gözlemi de önemli bir yere sahiptir. Öğrencinin ekran karşısında ne kadar verimli zaman geçirdiklerini takip edebilir, gerekli durumlarda müdahale edebilirler. Aynı zamanda dijital platformlardan öğrencilerinin durumlarını takip edebilirler. Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arsında öğretmen, öğrenci ve ebeveyn için farklı kazanımlardan bahsetmek mümkündür.

Dersler Eğlenceli Hale Gelsin

Dünya olağanüstü bir süreçle karşı karşıya kalmışken sağlık tedbirleri, kaygılar üzerine bir de çocukların uzaktan eğitimi eklendiğinde, herkesin kafası aynı şekilde karıştı. Çocukların öğrenmesine engel olmayan bu dönem uzaktan eğitim ile çözülebilecek şekilde yeniden düzenlendi. Bu süreçte ebeveynler öğrencileri için araştırmalar yapmaya başladı. Öğrenciler için bir ekran karşısında oturmanın güçlüğünü düşünen ebeveynler için uzmanlar, uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arasında dersleri eğlenceli hale getirecek mola zamanları önerilerinde bulunuyor.

  • Yaş grubuna göre egzersizler yapılabilir.
  • Molalar; ilgili oldukları dans, resim gibi aktiviteler ile desteklenebilir.
  • Eğitimden arda kalan zamanlarda arkadaşları ile kısa süreli online görüşmeler yapmalarına izin verilebilir.
  • Pozitif yaklaşımlarınız ile öğrencinin gösterdiği çabaya destek olun. Başarısını ödüllendirin.

Uzaktan Eğitimde Öğretmenlere Öneriler

Öğretmenler uzaktan eğitim sürecini yaş gruplarına göre daha keyifli hale getirmek için bazı uygulamalar yapabilir. Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arasında gösterebileceğimiz bu uygulamalar sayesinde öğrenciler derste sıkılmaya fırsat bulamayacak.

  • Resimli kartlar; uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arasında resimli kartlar özellikle yabancı dil dersleri için oldukça eğlenceli olacaktır. Uzaktan eğitim sırasında kartları ekranda çok kısa bir süre tutarak tahminde bulunmalarını isteyebilirsiniz. Ya da kameranın önünden hızlıca geçirerek, ne olduğunu bilmelerini isteyebilirsiniz. Böylece dersler daha verimli geçecektir.
  • Hikâye okuma; uzaktan eğitim derslerinde özellikle sözel derslerde hikâye anlatımları yapmak, dikkati canlı tutmak için iyi bir yöntem olacaktır. Hikâye okumak, uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arasında önemli bir yere sahip. Özellikle küçük yaş gruplarının ilgisini çekecek hikayeler araştırmak, öğretmenler içinde motivasyonun arttıracak bir yöntemdir. Günlük araştırmalar yapmak, öğrencilerin ilgisini çekecek hikayeler anlatmak, yorum yapmalarını istemek, verimli bir ders saati geçirmenizi sağlar.
  • Bilgi yarışmaları; ders sonlarında ayıracağınız küçük sürelerde bilgi yarışmaları yapabilirsiniz. Bir önceki derste öğrendiklerini hatırlatmak amacı ile de kullanabileceğiniz bu yarışmalar sayesinde uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları elde etmiş olursunuz. Kısa süreli yarışmalarda doğru yanıtları veren öğrenciler için ödüllendirme yapabilirsiniz. Böylece bir sonraki ders için bir motivasyon kaynağı oluşturmuş olursunuz. Bu süreçte en çok zorlanacağınız konu öğrencilerin motivasyonlarının düşmemesi için çaba sarf etmek olacak. Motivasyon defteri sayesinde uzaktan eğitim sürecinde yol gösterici destek almalarını sağlayabilirsiniz.
  • Sanal Geziler; salgın sürecinde sanatla iç içe olmaya devam edebileceğimiz imkanlar geliştirildi. Bazı müzeler, sanat galerileri sanal turlar aracılığı ile ziyaretçi ağırlamayı sürdürdü. Öğrencileriniz ile belirlediğiniz bir sanal geziye katılabilirsiniz. Ardından gezi ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilir ve ödevlendirmeler yapabilirsiniz. Karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunabileceğiniz bu süreçte öğrencilerin ilgisini çekecek, uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları bulmuş olursunuz.
  • Ortak bir çalışma oluşturun; ders programlarınız dışında yapmaktan keyif alacakları ortak sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece öğrencilerde birbirleri ile iletişim halinde kalmalarını sağlarsınız. Ortak bir proje geliştirip ortak fikirler üretebilirler. Bireysel olarak çiçek, sebze, meyve ekebilir, gelişimini birbirleriyle paylaşarak, raporlayabilirler. Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları içinde ortak bir çalışma oluşturmak oldukça verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Ev gezisi; yaşadıkları ortamı paylaşmaları, dikkatlerini toplamaları ve kendilerini tanıtmak için iyi bir yöntem olabilir. Özellikle küçük yaş çocuklarında; odalarını, eşyalarını, oyuncaklarını tanıtmak ve anlatmak oldukça önemlidir. Eğitici olması amacıyla okudukları kitapları sergilemelerini isteyebilirsiniz. Böylece daha fazla kitap okumaya da yönlendirmiş olursunuz. Kendi ortamlarını biliyor olmanız motivasyon unsurlarını tespit etmek için de yol gösterici olur.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arasında öğretmenlere öneriler nelerdir?

Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arasında, öğretmenlerin yaş gruplarına göre uzaktan eğitimi keyifli hale getirme olanakları bulunmaktadır. Ortak bir çalışma oluşturarak, öğrencilerin de birbirleriyle olan iletişimlerinin devam ettirilmesini sağlayabilirler. Sevecekleri hikayeleri derslere ekleyerek; odaklanmalarını ve dikkatlerini toplu tutmalarını sağlayabilirsiniz, böylece motivasyonlarının da düşmesini engellersiniz.

Uzaktan eğitim nedir?

Öğrencilerin bilgilere mobil cihazlar veya bilgisayar aracılığı ile dijital ortamları kullanarak ulaşmalarına uzaktan eğitim adı verilmektedir. Farklı bir deneyim sunan uzaktan eğitim, öğrencilerin istediği an ulaşabileceği videolar, canlı dersler, ders materyalleri, öğretmen ve öğrencilerle etkileşim halinde olma imkânı verir. Öğretmen, öğrenci ve ebeveynler için uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin farklı yolları da bulunmaktadır.

Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arasında ebeveynlere öneriler nelerdir?

Uzaktan eğitimi fırsata çevirmenin yolları arasında uzmanlar tarafından velilere bazı öneriler verilmektedir. Bunlar; yaş gruplarına uygun egzersiz uygulamaları yapabilir, ilgi duydukları alanlara yönelik aktiviteler ile molalarını değerlendirebilirsiniz. Pozitif davranışlar sergileyerek, emeklerini fark ettiğinizi gösteren başarı ödüllendirmeleri yapabilirsiniz.

TOP