Rehberlik

Yaratıcılığı Geliştirmenin 10 Etkili Yöntemi

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi nelerdir?

Yaratıcılığı Geliştirmenin 10 Etkili Yöntemi

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi nelerdir?

Yaratıcılığı Geliştirmenin 10 Etkili Yöntemi

Yaratıcı düşünceye sahip olmak, gelecekte iş yaşamı başta olmak üzere yaşamın her döneminde önemli bir yere sahip. Daha yaratıcı fikirlere sahip olan bireyler, yaşamları boyunca diğerlerine göre her zaman 1 adım önde olma şansını yakalar. Gelecek hayalleri kurarken hepimiz yaşama yenilik katacak, yenilikçi fikirlere imza atmak isteriz. Yaşam boyunca, gün içinde hepimiz bazı dikkat dağıtıcılara maruz kalabiliriz. İnternet, sosyal medya, stres gibi etkenler zihnimizi yaratıcı düşüncelerden uzaklaştırabilir. Ancak tüm bunlara rağmen hayallerimizi gerçekleştirmek için yaratıcı düşünceyi geliştirmeye yönelik bazı metotlar çözümlemeye yardımcı olabilir. Yazımızda hayatı tüm güzellikleri ile yaşamak, daha mutlu ve başarılı bir yaşam sürmek için faydalı olacağını düşündüğümüz, yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi hakkında araştırma yaptık. Birlikte inceleyelim.

Konsantre Olun

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında ilk sırada yapılan işe tam olarak konsantre olmak gelir. Yaşadığımız çağın getirdiği internet, akıllı telefon gibi bazı yenilikler, dikkatin dağılmasına etken olan unsurlar arasındadır. Bu durum hem okul yaşamınızı hem kişisel yaşamınızı hem de yaratıcı fikirlerinizi engellemek için önemli bir sebeptir. Eğer bir konu hakkında yaratıcı bir fikir ortaya çıkarmak istiyorsanız, dikkatinizi dağıtacak unsurları ortadan kaldırmanız gerekir. Yaptığınız işe tam olarak konsantre olmanız oldukça önemlidir. Örnek olarak, günlük programınızda bugün çözmeniz gereken 2 dersten soru bankası çözümü varsa, çalışma esnasında bilgisayarınızı ve telefonunuzu çalışma ortamınızdan uzaklaştırmalısınız. 

Başlamaktan Çekinmeyin

Bir işin nasıl sonuçlanacağını bilmediğimiz zamanlarda, başlamaktan çekiniriz. Bu tüm insanların doğasında var olan bir durumdur. Planlama yaparız, araştırırız, üzerine konuşma yaparız ancak bir türlü başlayamayız. Bu konuda yapacağınız en önemli hareket, şartların ne olduğunu çok önemsemeden işe başlamaktır. Süreç devam edeceği için gerekli gördüğünüz zamanlarda düzenlemeler, iyileştirmeler yapabilirsiniz. Eğer beklerseniz hiçbir zaman kendinizi hazır hissedemezsiniz. Yetiştirmeniz gereken önemli bir proje olabilir. Öncelikle planınızı hazırlamalı ardından vakit kaybetmeden başlamalısınız. Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında olmasının en önemli sebebi “başlamak bitirmenin yarısıdır” sözünün doğruluğudur.

Rutininiz Olsun

İlham gelmesini beklemeden kendiniz için bir rutin geliştirmelisiniz. Faydalı çalışma alışkanlıkları edinmek, uzun vadede daha çözüm odaklı ve sürdürülebilir bir tutumdur. Birçok büyük yazarın başarı yolunu incelediğinizde bir rutini olduğunu görürsünüz. İlham gelmesini beklemeden bazı alışkanlıklar edinip, bu alışkanlıklar sayesinde yaratıcılıklarının gelişmesine imkân veriyorlar. Bu konuyla alakalı Van Gogh’un önemli biz sözünün altını çiziyoruz. “Ya bir şeyler yaratmak için cesaretimiz olmasaydı, dünya nasıl bir yer olurdu.”

Kitap Okuyun

Yapılan araştırmalar faklı konular hakkında fikir sahibi olmanın, yeni fikirler üretmek için olumlu etki sağladığını gösteriyor. Kitap okumak hayatınızı bir parçası olmalıdır. Zaman zaman okuduklarınız çeşitlendirmeli ve farklı konular hakkında fikir sahibi olmalısınız. Yeniz fikirler, eski fikirler ile aralarında kurulan bağdan doğar. Günlük çalışma programınız içine belli saat aralığına kitap okuma aktivitesi ekleyin. Her okuduğunuz kitaptan sonra yeni bir konu hakkında araştırma yapmak için ilginizi çeken konuları belirleyin. Kendiniz için en uygun olan kitabı seçip, yeni bir fikir geliştirmek için zemin hazırlayın. Kitap okumak yaşamın her anında olduğu gibi yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında da önemli bir yere sahip.

Not Alın

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında olan not tutmak, tüm ayrıntıları bir araya getirmek için önemlidir. Aklınıza çok büyük veya ayrıntı boyutunda çok küçük bir fikir gelse dahi bunu koruyacak bir yol bulmalı ve unutmamalısınız. Bu sebeple not tutmak çok iyi bir alışkanlık olacaktır. Her zaman yanınızda taşıyacağınız bir deftere sahip olun. Önemli bir bilgi ile karşılaştığınızda veya aklınıza yeni bir fikir geldiğinde, nasıl olsa yarın hatırlarım yanılgısına düşerek not almama hatasına kapılmayın. Not almak, düşüncelerinizin şekillenmesi için yardımcı olacaktır.

Çevrenizi Düzenleyin

Küçük değişikliklerin bile yeni fikirler üretmekte katkılı olduğu, araştırmacılar tarafından tespit edilmiştir. Odanızın rengini değiştirmek, duvarınıza farklı bir tablo asmak bile yaratıcılığınızı olumlu yönde etkileyebilir. Bu sebeple zaman zaman masanızın üstündeki eşyaların yerini değiştirebilirsiniz. Masanızın yerini değiştirmek veya bakacağınız bir çiçeği masanıza yerleştirmek yararlı olacaktır. Yaratıcılığınızı güçlendirmesi için zaman zaman odanızın aldığı ışığın değişmesini de sağlayabilirsiniz. Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında yer almasının sebebi özellikle sınav hazırlık ve ödev hazırlama dönemlerinde olan faydasıdır. Sınav sürecinde sosyal çevreniz konusunda da seçici davranmalısınız. Bu süreçte sadece sınav hakkında konuşmak yerine faklı konular konuşacağınız ortamlar seçerek, ufkunuzun gelişmesine imkân tanımalısınız.

Fikirlerinize Zaman Ayırın

Yaratıcı düşünmenin en önemli yolarından biri de elinizde bulunan imkânları ve araç gereçleri faklı şekilde kullanmaktır. Yapılan araştırmalar, yaratıcı düşünme becerisinin yüksek olduğu bireylerin, beynindeki hücrelerin birbiri ile daha fazla bağlantı içinde olduğunu gösterir. Bu durumda beyninizi ne kadar farklı alanlarda kullanırsanız o boyutta gelişeceğini gösteriyor. Ancak bunun için dikkat dağıtıcılardan uzak durmak oldukça önemlidir. İnternet ve sosyal medya ile zaman kaybetmek yerine beyninizi daha çok beyin fırtınası yapmaya zorlamalısınız. Fikirlerinizin bir biri ile bağlantı kurmasına izin verin. Kısacası fikirlerinize zaman ayırın. Fikirlerinize zaman ayırmak, yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında bilimsel olarak kanıtlanan unsurlar arasında yer alır.

Dinlenmeyi Önemseyin

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında dinlenmenin faydaları göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Çalışma zamanı çalışmaya konsantre olmak kadar dinlenmeniz gereken zamanda doğru bir şekilde dinlenmek te oldukça önemlidir. Bazen en önemli fikirler dilendiğiniz zamanlarda aklınıza gelebilir. Verimli bir dinlenme veya uyku sonrası zihninizin daha açık olduğunu siz de fark edersiniz. Yaratıcılık ile ilgili sorunlar yaşadığınız zamanlarda, bu durumun yorgunluk ve fazla çalışmanın yarattığı bir süreç olabileceğine dikkat çekmek isteriz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında kitap okumanın önemi nedir?

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında yer alan kitap okuma tüm yaşamımıza etki eden önemli bir alışkanlıktır. Kitap okumaya günlük programınız içinde muhakkak düzenli bir zaman ayırmalısınız. Okuduklarınızı zaman zaman çeşitlendirmeli, farklı konuları okumalı ve yaratıcılığımıza yön vermelisiniz.

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında not tumanın önemi nedir?

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında yer alan not tutmak, düşüncelerinizin şekil almasını sağlayacak önemli bir alışkanlıktır. Yanınızda her zaman karşılaştığınız bilgileri not alacak, bir not defteri taşıyın. Önemli bir bilgi ile karşılaşabilir, yeni bir fikir geliştirebilirsiniz, not almazsanız unutabileceğiniz için buna izin vermeyin.

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında rutininizin olmasının önemi nedir?

Yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi arasında bir rutininizin olması, faydalı çalışma alışkanlıklarına sahip olma, uzun vadede çözüm odaklı ve sürdürülebilir bir alışkanlık olacaktır. Birçok başarı hikâyesini incelediğinizde bir rutine sahip olduklarını görürsünüz. İlham gelmesini beklemeden önemli alışkanlıklar edinerek, bu alışkanlıkların yaratıcılığınızı geliştirmesini sağlamalısınız.

TOP