Rehberlik

Zaman Yönetimi İçin 8 Altın Kural

İyi bir zaman yönetimi programı nasıl oluşturulur, nelere dikkat etmek gerekir?

Zaman Yönetimi İçin 8 Altın Kural

İyi bir zaman yönetimi programı nasıl oluşturulur, nelere dikkat etmek gerekir?

Derslerde Başarılı Olmak İçin 8 Altın Öğüt

Zaman hepimiz için çok değerlidir. Zaman yönetimi; hedeflerimizi, sorumluluklarımızı, ihtiyaçlarımızı ve sosyal yaşam gereksinimlerimizi bir arada bir düzen içinde yürütmek anlamını taşır. Bazılarımız zamanı planlı kullanmaya çalışırken bazılarımız buna hiç gerek duymaz. Sınav sürecinde zaman yönetimi önemli bir yere sahiptir. Sınavda başarılı olan adayları başarısız olan adaylardan ayıran fark zamanı iyi yönetmiş olmalarıdır. Zamanın iyi planlanması için önceliklerin belirlenmesi gerekir. Aynı zamanda bir hedefe sahip olmak gerekir. Hedefi olmayan öğrenciler zamanı nasıl programlamaları gerektiği hakkında fikir sahibi olamazlar. Öncelikle bir hedef belirlemeli ardından hedefi gerçekleştirebilmek için öncelik sırası oluşturulması gerekir. Zamanı başarı ile yönetebilen öğrenciler için başarı hiç uzak değildir. Yazımızda zaman yönetimi için 8 altın kural nelerdir, bunlardan bahsedeceğiz.

 

  1. Hedef Belirleyin

Zaman yönetiminin en önemli unsurlarından biri, zaman yönetimi için 8 altın kural arasından ilki olan hedeftir. Hedefler, zaman yönetimini etkin bir şekilde oluşturmanın önemli ögesidir. Bir sonraki günün planını bugünden belirlemek, etkin zaman yönetimi için çok önemlidir. Bunun için günlük ve haftalık planlar yapın ve hedefler belirleyin. Önceden planlama yapmış olmanız sizin için kolaylık sağlayacaktır. Hedefiniz bir haftanın sorunda belli bir soru sayısına ulaşmaksa, günlük olarak çözmeniz gereken soru bankası çözüm hedeflerinize uymaya gayret göstereceksiniz.

  1. Önceliklerinizi Belirleyin

Güne uyandığınız andan itibaren günü nasıl geçireceğinizi gözden geçirin. Yapılacaklar listeniz çok kalabalık olabilir. Planlı olabilmek için önceliğin hangilerinde olmasına karar verin. Önceliğiniz eksik konuları tekrar etmekle başlayabilir. Ya da bir önceki gün tekrar ettiğiniz bir konu için soru bankası çözmeniz gerekebilir. En önemli olandan başlamak üzere bir sıralama oluşturun. Böylece hedeflerinize ulaşmak için iyi bir zaman yönetimi yapmış olursunuz. Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında öncelikleri belirlemek önemli bir yere sahiptir.

  1. Kendinizi İyi Tanıyın

Zaman yönetiminin temel yapı taşlarından biri kendini iyi tanımaktır. Bu sebeple zaman yönetimi için 8 altın kural arasında kendinizi tanımanın öneminin altını çiziyoruz. Kendinizi iyi tanıdığınızda hangi derslere ne süre odaklanabildiğinizi daha iyi bilirsiniz. Her öğrencinin öğrenme ve odaklanma süresi farklılık gösterir. Ne süre tekrar yapmanız gerektiğine, günde en fazla kaç soru çözebileceğinize en iyi siz karar verebilirsiniz. Böylece iyi bir program oluşturmak ve zamanı yönetmek daha kolay olacaktır. Kendinizi iyi tanıyor olmanızın bir başka önemi de mola sürelerinizin daha verimli geçmesini sağlamaktır. LGS süreci uzun ve yorucu bir hazırlık dönemi olacağı için kendinize iyi gelecek aktiviteleri ve onlara ayıracağınız zamanı belirlemek motivasyonunuz için faydalı olacaktır.

  1. Program Oluşturma

Kendiniz için uygun olan çalışma sürelerini ve düzeni planladıktan sonra program oluşturmak için bir çizelge hazırlayabilirsiniz. LGS sürecini bir program içinde geçirmemeniz eksiklerinizin artmasına, yarım kalan çalışmalara, az çözülen soru sayılarına sebebiyet verebilir. Program oluştururken en doğru olan haftalık programlar belirlemektir. Çizelgenizi saat ve dakikaları işaretleyerek oluşturmanıza gerek yok. Önemli olan hangi sıralamada ne süre çalışacağınızı, kaç dakika mola vermeniz gerektiğini belirlemektir. Böylece kendiniz için odaklanma sürenize uygun çalışma programı oluşturmuş olursunuz. Haftalık programlarınıza hedefler eklemeyi unutmayın. Hedefler, her hafta gelişiminizin artarak ilerlemesini sağlar. Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında program oluşturmaya özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz.

  1. Düzenli Beslenme ve Uyku Düzeni

Günü verimli geçirmenin sırlarından biri düzenli beslenme ve uyku düzenine önem vermektir. Düzenli beslenme saatleri dışında özellikle ders çalışma sürelerinizi içinde masanızda ek besinleri bulundurmamaya özen göstermelisiniz. İyi bir şekilde planlanmış beslenme düzeni almanız gereken günlük enerji miktarı için uygun olacaktır. LGS’ye az bir süre kala beslenme düzeni değiştirilmemeli, paketli ve çok şekerli gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz. Uyku düzeni de beslenme düzeni kadar önemlidir. Düzenli uyku; güne dinç başlamanızı, günlük enerjinizi dengeli kullanmanızı sağlar. Uyku düzeninizi oluşturmak için birkaç gün aynı saatlerde uyumaya ve aynı saatlerde uyanmaya özen göstermelisiniz.

  1. Belirlediğiniz Süreye uyun

Günlük hazırladığınız programa uymak ve çalışmanız gereken dersi zamanında bitirmek, sadece LGS süreci için değil tüm yaşamınızı etkileyecek bir alışkanlık olacaktır. Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında; belirlediğiniz süreye uymak, zaman yönetimi için oldukça önemlidir. Salı günü çözmeyi planladığınız başarı denemeleri bir sonraki güne kaldığında, tüm programınızda değişiklik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için daha esnek bir program oluşturmalısınız. Tüm haftanın yükünü eşit olarak dağıtmalısınız ve belirlediğiniz sürelere uyarak, erteleme yapmamalısınız.

  1. Not Tutmak

Zamanı etkili kullanmanın önemli unsurlarından biri de not tutmaktır. Oluşturduğunuz programlar dışında günlük olarak yapmanız gereken çalışmalar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda mutlaka not almalısınız. Yapmayı planladığınız fakat programınız içinde yer almayan çalışmalar; not olarak tutulduğunda, daha kolay bir planlama oluşturmanızı sağlar. Tüm yapacaklarınızı bir bütün olarak düşünmek yerine küçük parçalar halinde düşünmüş olurusunuz. Matematik dersi için zaman ayırmam gerekecek düşüncesi yerine, hangi konuda nereye takıldığınızı not almanız zaman yönetiminiz için faydalı olur. Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında not almak, süreci daha kontrollü yönetmenize imkân tanır.

  1. Bir İşe Odaklanın

Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında tek bir işe odaklanmak, öğrenme gücünüzü de geliştirir. Aynı anda birden fazla şeyle ilgilenmek zaman yönetimi içinde karşılaşacağınız sorunlardan biri olarak değerlendirilebilir. Aynı anda birden fazla işle ilgilenmeye kalktığınızda hiçbirine tam olarak odaklanmamış olurusunuz. Özellikle ders çalışmalarınız sırasında müzik dinlememeye özen göstermelisiniz. Ya da televizyon açıkken ders çalışmamalısınız. Bunun size faydasından çok zararı olur. Her birini sırası ile yapmalısınız. Çalışmanızı tamamladıktan sonra mola sürenizde müzik dinleyebilir, sevdiğiniz programları izleyebilirsiniz.

TOY Akademi Başarı Denemeleri

Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında hedef belirlemenin önemi nedir?

Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında hedef belirlemek ilk sıralarda yer alır. Hedef belirlemek, zaman yönetimini etkin olarak oluşturmanın önemli ögelerinden biridir. Bir gün sonraki planınızı bugünden hazırlamak, etkin zaman yönetiminizi oluşturmanızı kolaylaştırır.

Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında öncelikleri oluşturmanın önemi nedir?

Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında yer alan öncelikleri belirlemek oldukça önemlidir. Güne başladığınızdan andan itibaren neler yapmanız gerektiğini bir öncelik sırası belirleyerek planlamalısınız. Sırasıyla gerçekleştirmiş olacağınız planlar sayesinde iyi bir zaman yöneticisi olabilirsiniz.

Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında not tutmanın önemi nedir?

Zaman yönetimi için 8 altın kural arasında yer alan not tutmak, daha planlı hareket etmeniz için yardımcı olur. Günlük programınız dışında birdenbire yapmanız gereken yeni bir ödevle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hemen not alarak, ilk fırsatta programınızın içinde belirlediğiniz zamana yerleştirmelisiniz.

TOP